Göbek Deliği Neden Kanar Göbek Kanaması Nasıl Geçer

Göbek Deliğinden Kan Gelmesinin Nedenleri ve Tedavisi

0 64

Göbek Deliği Kanaması Neden Olur Nasıl Geçer

Göbek deliği kanaması çeşitli nedenlerden kaynaklanır, nadiren acil tıbbi tedavi gerektirir. Tedaviler, altta yatan nedene bağlı olarak değişir. Doktorlar, oral ve topikal ilaçlar kullanarak enfeksiyonları tedavi edebilir. Yani krem şeklinde yahut ağızdan alınan ilaç reçete edebilir.

Göbek Deliği Kanaması İçin Hangi Doktora Gidilir Bu Sorun Nasıl Geçer?

Göbek deliği kanamasının tedavisi için Genel Cerrahi doktoruna gidilir. Bu durum genellikle Omfalitten yani göbek iltihabından kaynaklanır. Bu durum antibiyotik ile tedavi edilir.

Göbeğinizin içine baticon sürdüğünüz bir gazlı bezle pansuman yapın (günde 1-2 kez).

Göbek Deliği Kanamasının Nedenleri Nelerdir

Göbek iltihabı (Omfalit)

Göbek deliğinden iltihap gelmesi de bu durumun en sık karşılaşılan nedenidir. Doktor antibiyotik tedavisi uygulayacaktır.

Bakteriyel Enfeksiyon

Bir göbek deliğinde neredeyse 70 farklı tip bakteri bulunur. Her banyoda göbek deliği yıkanmalıdır, yoksa bu bakteriler enfeksiyona neden olabilir. Göbek deliğinizdeki piercinglerde enfeksiyona yol açabilir. Göbekte bakteriyel enfeksiyon göbekten kan, sarı veya yeşil, kötü kokulu bir akıntı gelmesi olarak belirti verir. Ayrıca göbek deliğinizin etrafında şişlik, ağrı ve kabuklanma da yapabilir.Bakteriyel enfeksiyonlar genellikle göbek deliğini ılık tuzlu suyla durulayarak tedavi edilebilir. Duruladıktan sonra alanı iyice kurulamalıdır. Bir kişinin bakteriyel enfeksiyonu varsa, doktor göbek bölgesindeki cildi ılık tuzlu suyla temizlemeyi önerebilir. Yahut,ağızdan alınan ve krem şeklinde sürülen bir antibiyotik yazabilirler.

Kıl Dönmesi

Kıl dönmesi dediğimiz pilonidal sinüs de göbekten kan gelmesine neden olabilir. Doktor bu kılı çıkararak tedaviyi gerçekleştirecektir.

Mantar Enfeksiyonu

Kandida , tipik olarak vücudun nemli ve karanlık bölgelerinde yaşayan birmantar enfeksiyonudur . Kasık bölgenizde ve kollarınızın altında olduğu gibi göbek deliği gibi cilt kıvrımları arasında da meydana gelebilir. Göbek deliğinizi temiz ve kuru tutmazsanız, mantar enfeksiyonuburda da oluşabilir.

Göbek deliğinizdeki mantar hastalığı, göbeğinizden kan gelmesi, kızarıklık ve kaşıntıya, kalın, beyaz bir akıntıya da neden olabilir.

Portal Hipertansiyon

Portal hipertansiyon , kanı bağırsaklardan karaciğere taşıyan büyük damarın normalden daha yüksek kan basıncına sahip olduğunda ortaya çıkar. Bunun en yaygın nedeni siroz hastalığıdır. Hepatit C de buna neden olabilir. Portal hipertansiyon karın şişliği, karın ağrısı gibi belirtilere de neden olabilir. Doktorunuz kanamanın portal hipertansiyonun bir sonucu olduğundan şüphelenirse, bir dizi test gerçekleştirir. Tedavi içinde portal damarınızdaki kan basıncını düşürmek için ilaçlar reçete edebilir.

Kistler

Kistler, göbek deliği dahil vücudun herhangi bir yerinde gelişebilen sıvı dolu keselerdir. Göbek deliğinin içinde veya yakınında bir kist, enfekte olursa irin veya kan çıkması şeklinde belirti verebilir. Tedavi kistin boyutuna göre değişir. Küçük kistler herhangi bir tıbbi müdahale olmaksızın iyileşebilir. Bununla birlikte, enfekte bir kist antibiyotik tedavisi gerektirebilir. Doktor büyük kistleri boşaltmak veya cerrahi olarak çıkarması olarak tedavi uygulayabilir

Hamilelik

Hamile kadınlarda göbek deliği çeşitli değişiklikler yaşayabilir. Büyüyen fetüsü barındırmak için rahim genişledikçe karın bölgesindeki deri ve kaslar gerilir. Bu genişleme göbek deliğinin yakınındaki cildi gerebilir veya yırtabilir, bu da kanamaya neden olabilir. Ayrıca göbek deliğine sürtünen giysiler giymek cildi tahriş edebilir ve bu da kızarıklığa, hassasiyete ve kanamaya neden olabilir.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.