Göğüs Meme Ucu Hassasiyeti Meme Ucu Neden Hassaslaşır

Memenin Ucu Hassasiyeti Neden Olur Nasıl Geçer?

0 327

Göğüs Ucu Hassasiyeti Nedenleri Tedavisi

Göğüs ucunda hassasiyet genellikle hamilelik, adet öncesi ve adet dönemleri, kullanılan çamaşır deterjanına alerji gibi nedenlerden dolayısıyla meydana gelir. Meme uçlarında sık sık hassasiyet sorunu yaşıyorsanız Cildiye doktoruna muayene olmanız önerilir.

Göğüs Ucunda, Meme Ucunda Hassasiyet Neden Olur?

Adet Dönemi

Adet öncesinde ve adet döneminde hormonlarda artış meydana gelir. Bunun sonucunda göğüs ucunda hassasiyet yaşanabilir.

Hamilelik

Meme uçlarında hassasiyet, göğüslerde şişme, göğüs uçlarının renginin koyulaşması ilk gebelik belirtilerindendir. İlk hamile kaldığınızda, vücudunuz birçok hormonal değişiklik geçirir. Hormonlar vücudunuzu hamileliği sürdürmeye ve doğuma hazırlar. Meme uçlarında da hassasiyet ve diğer gebelik belirtileri yaşayabilirsiniz.

Gebeliğin diğer erken belirtileri şunlardır:

 • Adet olamama
 • Kusma, mide bulantısı
 • Sık tuvalete çıkma
 • Halsizlik
 • Kabızlık
 • Mide ekşimesi

Uygunsuz Sütyen Giymek

Göğüslerinize uygun olmayan ölçüde mesela daha küçük sütyen kullanmak da memede hassasiyete yol açabilir. Ayrıca, sütyen satın alırken mutlaka pamuklu, nefes alan kumaşlar tercih edin, dantelli sentetik kumaşlar da memede hassasiyet nedenlerindendir.

Meme Kanseri

Meme hasassiyeti memede kanser belirtileri arasında yer alır. Memede hassasiyet ve ağrının yanı sıra meme kanseri durumunda şu belirtiler yaşanabilir;

 • Göğüsü muayene edince kitle fark edilmesi
 • Meme ucundan akıntı gelmesi
 • Meme ucunda, memede kızarıklık
 • Bir memenin büyüklüğünde veya şeklinde değişiklik
 • Memede hassasiyet görülmesi büyük olasılıkla kanser nedenli değildir. Başka meme kanseri belirtileriniz varsa, Genel Cerrahi doktoruna gidip muayene olmalısınız.

Sürtünme

Meme uçları, özellikle spor faaliyetleri sırasında, kıyafetlere sürtünme nedeniyle acı verebilir. Sürtünme, meme uçlarının ağrılı olmasının ve hassas olmasının en yaygın sebeplerindendir. Koşu, spor salonun spor yapma gibi sportif faaliyetler sırasında meme ucuna kolumuz devamlı sürtünmektedir. Bu durum memede hassasiyete yol açabilir.

Ayrıca, daha uzun egzersiz süreleri de uzun sürtünme süreleri anlamına gelir. Sürtünmeye karşı hassas olan insanlara, egzersiz sırasında meme uçlarına cerrahi bant takmak gibi ekstra önlemler alması önerilebilir.

Cinsel Temas

Cinsel aktivite meme ağrısının, meme uçlarında hassasiyetin başka bir nedeni olabilir. Seks sırasında vücut sürtünmesi veya meme uçlarını içeren cinsel aktivite meme uçlarında ağrı ve hassasiyete neden olabilir. Bu ağrı genellikle geçicidir ve genellikle meme uçlarının iyileşmesi zamanla kendiliğinden gerçekleşir.

Nemlendiriciler veya meme koruyucuları kullanmak, sürtünmeyi en aza indirmeye yardımcı olabilir ve semptomların kötüleşmesini önleyebilir.

Göğüs Ucunda, Meme Ucunda Hassasiyet Nasıl Geçer?

Göğüs ucunda, meme ucunda hassasiyet için Cildiye doktoruna gidilir. Doktorun vereceği kremleri düzenli kullanmak meme ucundaki hassasiyeti geçirmeye yardımcı olabilir.

Ayrıca meme ucundaki hassasiyete meme ucu ağrısı da eşlik edebilir. Böyle bir durumla karşılaşınca aşağıdaki yöntemleri uygulayabilirsiniz.

Soğuk Kompres

Buzluktan buz küplerini çıkarıp temiz bir beze sarın ve bunu göğüs uçlarına tutun. Meme uçlarınız uyuşacak, hassasiyet geçici süre olsa da geçecektir.

Sallama Papatya Çayı

Papatya çayı yatıştırıcı ve iyileştirici özellikleri ile bilinir. Sıcak suya 2 adet sallama çayı koyun. Çıkarıp biraz ılımaya bırakın. Sıcakla- ılık arası sıcaklığa geldiğinde bunu göğüs uçlarına tutun.

Aloe Vera Jel

Aleo vera jel binbir derde deva bir bitkidir. Aloe vera jelin bir diğer faydası da göğüs uçlarındaki ağrı ve hassasiyete çözüm olmasıdır. Aloe vera yaprağını uzunlamasına kesip içindeki jeli çıkarın. Ardından bu jeli göğüs uçlarına sürün, kurumaya bırakın. Kuruduktan sonra su ile yıkayın.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.