Miyom Ağrısı Nasıl Geçer Ne İyi Gelir?

Miyom Ağrısı Nereye Vurur Miyom Ağrı Yaparmı?

0 500

Miyom Ağrısı Belirtileri Nelerdir, Nasıl Geçer?

Miyom, rahim ağzı ve rahmin içerisinde meydana gelen iyi huylu yani kanserli olmayan tümörlere denir. Bu iyi huylu tümörler kadınların yaklaşık olarak %20’sinde görülmektedir. En çok 35-45 yaşlarda görülen miyomların ergenlik dönemindeki kişilerde görülmesi çok yaygın değildir. Kadınlar menopoza girdiğinde ise miyom oluşma ihtimali düşmektedir.

Miyom Belirtileri Nelerdir?

  • Yoğun adet kanamaları
  • Cinsel ilişki esnasında ağrı
  • Çok sık idrara çıkma
  • Kabızlık
  • Karında ağrı
  • Sırt ağrısı
  • Bacak ağrısı
  • Rahim içine doğru gelişen miyomlar ağrı, kanama ve kısırlığa neden olabilir.
  • Rahim duvarındaki miyomlar kanamaya yol açar.

Rahim dışına doğru gelişen miyomlar idrar torbası veya kalın bağırsakta baskı gibi belirtiler verir. Eğer miyom kendine uygun boşluk bulmuşsa herhangi bir belirti vermemektedir.

Miyom Neden Olur?

Miyomların oluşma sebebi bilinmese de en genel düşünce genetik  yatkınlık sebepli oluştuğu üzerinedir. Örneğin anne veya kız kardeşinde miyom olan kişilerde miyom oluşma ihtimali yüksektir. Genetik yatkınlık dışında miyom oluşum sebebi östrojen olabileceği de düşünülmektedir. Kadınlık hormonu olan östrojen kadınlarda miyomların boyutlarının büyümesine yol açabilir. Özellikle gebelik döneminde yüksek oranda salgılanan östrojen rahimdeki miyomların büyümesine yol açmaktadır. Östrojen hormonu menopoz döneminde azalır ve bu sayede miyomlar küçülür.

Miyom Ağrısı Nereye Vurur?

Miyom ağrısının nereye vuracağı miyomun nerede olduğuna göre değişir.

Genel itibariyle miyomlar bel ve karın bölgesinde ağrı yapmaktadır. Ancak bulunduğu yere bağlı olarak kasık ve bacaklarda da ağrı görülebilir.

Miyomlar genellikle regl dönemlerinde ağrıya neden olmaktadır. Eğer regl dönemlerinde yoğun ağrı yaşıyorsanız bunun sebebinin rahimdeki miyomlar olması muhtemeldir.

Miyom Tedavisi

Miyomlar için uygulanacak tedavi miyomların boyutlarına bağlı olarak farklılık göstermektedir. Eğer miyomların boyutları küçük ise vücutta herhangi bir belirti görülmez ve çoğunlukla ilaç tedavisi yeterli olur. Bu durumdaki hastalar yine de doktor kontrolünü ihmal etmemeli ve ilaç kullanımlarını düzenli yapmalıdır. Küçük miyomların tedavisinde hedef miyomların boyutlarını küçültüp yok etmektir.

Miyomların büyük olduğu durumlarda ise ameliyat gerekmektedir. Doktor öncelikle miyomları tespit eder ve ameliyatı gerekli bulur. Bu durumda uygulanan ameliyat sonucunda kişinin yaşadığı miyom sebepli problemler ortadan kalkar.

Çok nadir de olsa miyomların takip edilmemesi durumunda kötü huylu kiste dönüşme riskleri vardır. Eğer miyomun boyutları 3 cm’yi aşmışsa ameliyat ile alınması miyom kötü huylu kiste dönüşmesini engelleyecektir.

Sıcak Su Torbası

Miyom ağrı yapınca, ağrıyan bölgeye sıcak su torbası tutmak ağrıyı dindirecektir. Şayet sıcak su torbanız yoksa temiz bir bezi ütüleyip ağrıyan bölgeye bunu sarın.

Soğuk Kompres

Buzluktan buz küplerini çıkarıp temiz bir beze sarın ve bunu ağrıyan bölgeye tutun. Yahut temiz bir bezi soğuk suya koyup ıslatın ve fazla suyunu sıkın. Ardından ağrıyan yere bu bezi sarın.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.