Gül Suyu İle Saç Maskesi Nasıl Yapabilirim?

Gül Suyunun Saça 15 Faydası Ve Gül Suyunun Saç İçin Kullanımı

0 47

Gül Suyunun Saça 15 Faydası Ve Gül Suyunun Saç İçin Kullanımı

Gül suyunun cilde faydaları pek çok kişi tarafından bilinir. Ancak gül suyunun faydası cilt ile sınırlı değildir, gül suyu saçlarımız için de harikulade bir bakım ürünüdür. Saçları içerden besler, saç dökülmesini durdurur, saçların hızla uzamasına yardımcı olur.

Gül yaprakları damıtma yöntemiyle işlenir ve mis kokulu gül suyu bu şekilde üretilir. Fakat gül suyunun %100 saf olması önemlidir. Gül suyu ürünlerindeki çeşitlilik fazla olsa da %100 saf gül suyu tercih etmek daha iyidir.

Gül Suyunun Saça Faydaları Nelerdir?

Herkes göz alıcı saçlara sahip olmak ister ve bunun için saç bakımı yapmayı hiç ihmal etmez. özellikle kadınlar bu konuda daha hassastır. Fakat ne yazık ki saç bakımı için kullanılan ürünlerin büyük bir kısmı çeşitli kimyasal maddeler içermektedir. Saçlarımızı uzun vadede olumsuz etkileyen bu ürünler, önce bakım yapsa da sonra -deyim yerindeyse- verdiğini geri almakta, saçlarımızı yıpratmaktadır. Buradan da anlaşıldığı üzere, saç bakımı için doğal ürünler tercih etmek gerekmektedir. Neyse ki Bitkisel ve organik saç bakım ürünleri arayanlara hitap eden birçok ürün vardır. İşte saç bakımı için gül suyu kullanmak da tamamen doğal ve faydalıdır. Makyaj temizleme için de kullanılan gül suyu, saç sağlığına da çok yararlıdır. Örneğin 1 bardak gül suyunu banyo yaparken son durulama suyumuza ekleyebilir, saçlarımızı bu suyla yıkayarak güçlendirebiliriz. Saç diplerine gül suyuyla masaj yapmak ise kepeği yok eder, saç derisi rahatsızlıklarına iyi gelir.

Saç için gül suyu kullanmanın bir diğer faydası da, kokusuyla hepimizi mest eden bu ürünün saç derisindeki kan dolaşımını hızlandırmasıdır. Böylece saçları koruyan gül suyu, saçların gelişimini destekler ve daha çabuk uzamasına katkı sağlar. Buna göre dolaylı yoldan gül suyu ile saç uzatmak mümkündür denilebilir.

Gül suyu saçları yumuşatır ve nemlendirir. Bu nedenle kuru saçlar için birebirdir.

Saçlara ışıltı verir, direncini artırır. Şampuanınıza birkaç damla gül suyu ekleyerek bu özelliğinden yararlanabilirsiniz.

Gül suyu saç diplerini besler ve saç dökülmesini yavaşlatır. Saç köklerinin kan akışını iyileştiren gül suyu, saç dökülmesine karşı kullanılabilecek doğal ve etkili bir üründür.

Saçları canlandırır, parlatır ve hacim kazandırır. Mükemmel saçlar için gül suyu kullanmak son derece akıllıca bir harekettir.

Çevresel faktörlerin etkisiyle kirlenen saçları pırıl pırıl yapar. Üstelik saçların mis gibi kokması da, gül suyu kullanmanın diğer bir avantajıdır.

Saç bakımında gül suyu düzenli olarak kullanılırsa, saç kırıkları meydana gelmez ve saç dökülmesi yaşanmaz.

Saçlarınızı gül suyuyla yıkarsanız, daha sağlıklı ve daha hızlı uzayacaklardır. Öte yandan gül suyu saçların kırılmasını, kepeklenmesini, yağlanmasını ve dökülmesini de önleyecektir. Mevsiminde toplanmış güller kaynatılırak doğal gül suyu elde edilebilir. Gül suyunun rahatlatıcı ve sakinleştirici etkisi de olduğundan, sıkıntıyı gidermektedir.

Gül suyu, saç derisinin sağlığına da faydalı bir üründür. Gül suyu ile badem yağı karıştırılıp masaj yapılarak saç diplerine uygulanırsa hem saç derisini güçlendirecek hem de saçların dökülmesine engel olacaktır. Bunun için gliserin de kullanılabilir. Saç derisini besleyen gül suyu, gliserin yahut badem yağı ile karıştırılınca etkisi artacaktır.

Saç derimizde birçok yağ bezi bulunur. İşte bu yağ bezleri sebum adlı bir madde salgılar. Saç derisinde salgılanan bu sıvı bazen artarsa maalesef saçlarımız yağlı görünmeye başlar. Elbette bunu hiçbirimiz istemeyiz. Peki bunun önüne nasıl geçebiliriz? diye merak ediyor olabilirsiniz. Tabii ki gül suyu kullanarak bunun üstesinden gelebiliriz. Yapmamız gereken tek şey, gül suyunu bir pamuğa döküp saç derimize uygulamaktır.

Saçlar İçin Gül Suyu Maskesi Tarifi

Malzemeler

1 adet  E vitamini ampül, 1 adet C vitamini ampül ve 1 çay bardağı gül suyu

Vitamin ampüllerini eczaneden temin edip gül suyuyla karıştırın. Ardından bu karışımı saçlarınıza sürüp ortalama 1 saat bekletin. 1 saat sonra saçlarınızı durulayın ve iyice kurutun. Bu uygulamayı haftada bir defa tekrar edin. Gül suyu maskesi saçlarınızı canlandıracak ve aydınlatacaktır.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.