Burun ici yarası kantaron yağı ne işe yarar Burun içi yara spreyi

Teneffüs görevinini yerine getiren burunumuz aldığımız nefesi, ısıtma, süzme ve nemlendirme işini yapar. Burun koku aldığımız organımızdır, tad almamıza da yardımcı olur. Ses tellerimizden çıkan seslerin daha güzel ve huzurlu çıkmasına katkıda bulunur. Orta kulağımızı havalandırır, bu sayede duyma ve dengede durma fonksiyonuna önemli katkı sağlar. Bir çok faktör, burun içinde çeşitli yaralara neden olabilir. Bu durum yukarıda belirttiğimiz fonksiyonları kötü yönde etkiler. Eğer doktorunuz aksini söylemiyorsa burun ici yarası kantaron yağı, tedavinizi destekleyebilir.

Burun ici yarası kantaron yağı yağı ne işe yarar

Ağız, burun, göz, mide, deri, epitel dokular ve salgılar, doğuştan var olan immün sistem çevre organlarıdır. Bir çok mikrop, bakteri, virüs  ve yabancı maddeler ile mücadele ederler. Çeşitli nedenler ile burun mukus sıvısında akıntı veya kuruluk olabilir.

Burun içi yarası neden oluşur

  • Grip soğuk algınlığı
  • Sinüzit
  • Alerjik Nezle
  • Burun Kanaması
  • Burun Tıkanıklığı
  • Burun ve Sinüs Tümörleri
  • Nazal Polip

Burun ici yarası kantaron yağı Hypericum Crispum etken maddesi

Sarı kantaron bitkisinden elde edilir. Hypericum Crispum etken maddesi içerir. Soğuk press veya sarı kantaron ve zeytinyağı karışımı ile kullanılır. Doku zedelenmesi, iltihap, haşlanma veya yanmalara karşı enfeksiyon kapma riskini azaltır. Veya tamamen ortadan kaldırır, eski çağlarda yara iyileştirme merhemlerinin anan maddesi kantaron yağı idi.

Kantaron yağı açık yaraya kullanılır mı

Sarı kantaron yağı dahili kullanıma daha uygundur. Burun içi yarasına kantaron yağı, yeterli miktarda damlatın. Burnunuzu nemlendiriz ve kan dolaşımını hızlandır, bu sayede hücre yenileyici etkisi gösterir. Doktorunuza danışarak, açık yaralara kantaron yağı kullanabilirsiniz.

Burun içi yarası kremi, Burun ici yarası kantaron yağı

Burun içi yaraları genelde burun mukus maddesinin kuruması ve bunun kurcalanması ve koparılması nedeni ile olur. Enfeksiyon kapma riskine açık hale gelir. Doktorunuz böyle bir enfeksiyon durumunda antibiyotik verebilir. Nemlendirici burun yarasi kremi reçete edebilir. Böyle bir durumda doktorunuza danışarak yaraya kantaron yağı da damlatabilirsiniz.

Geçmeyen burun içi yaraları

Enfeksiyon gibi üst solunum yolu enfeksiyonu olabilir. Alerjik reaksiyon nedeni ile çok kolay gelişen bir durum söz konusu olabir. Fakat iki haftadan faz geçmeyen burun yaralı, dikkate ve ciddiye alınması gereken bir durumdur. Tümör yani burun içi yara kanser nedeni ile gelişebilir. Mutlaka uzman bir doktora müracaat etmelisiniz.

Burun içi yara spreyi

Burun tıkanıklığını açmak ve temizlemek için, izotonik veya hipertonik  burun spreyleri veya damlaları kullanılır. Alerjik nezlede kortizonlu burun spreyleri kullanılır. Fakat kortizonlu burun spreyleri alışkanlık haline gelmesi ve aşırı kullanımı sakıncalıdır. Doktorunuza danışın.

Ameliyat yarasına kantaron yağı sürülür mu

Ameliyat yaralarının çabuk iyileşmesi için çeşitli antibakteriyel merhem, kremler veya yağlar kullanılılır. Sarı kantaron yağı bunlardan birdir, hızlı yara iyileştirci ve ödem düşürücü olarak doktorlar tarafından tavsiye edilebilir.

Önceki

Rızık nedir ne demek Helal rızık nedir Rızık Allah’tandır ayeti

Kulak ici kabuklanma nasıl geçer Kulak egzaması nedenleri

Sonraki

Yorum yapın