Güvercin Biti Isırığı Kaşıntı Yapar mı?

Güvercin Biti Nedir Evden Nasıl Temizlenir, İlacı Nedir?

0 1.881

Güvercin Biti Nedir İnsana Bulaşır mı?

Asalak çeşitlerinden birisi de güvercin bitidir. Genel olarak güvercinlerde gözlemlenir. İsmini de buradan almaktadır. Güvercin bitleri kendine yuva edineceği canlıyı vücut sıcaklığına göre belirler. Kedi, güvercin ve köpek gibi canlıların vücut ısısı insanlardan fazladır. Bu nedenle bu bitler daha çok ifade edilen canlılara bulaşmayı tercih ederler. Güvercin bitlerinin insana bulaştığı sık rastlanan bir durum değildir. Ancak bulaşsa dahi kişi bakımından herhangi bir tehlike arz etmez. Üstelik kısa sürede ortadan yok olur.

Güvercin bitlerinin yapısı, tüy ve telek aralarında saklanmaya uygundur. Dolayısıyla bu bitler güvercinlerde uzun bir müddet boyunca barınmaya devam eder. Güvercin bitlerinin insan vücudunda barınmaları mümkün değildir. Lakin kısa bir süreliğine evde bulunabilirler. Güvercin bitleri ile karşı karşıya kalan bireyler sıvı ilaçlama tekniğine yönelmelidir. Bilhassa evinde güvercin besleyenler için bu yöntem daha cazip olacaktır. Bunun yanında sıvı ilaçlama yönteminin en kesin sonucu veren yol olduğunu da belirtmekte fayda var.

Tüm asalak çeşitlerinden bilindiği üzere güvercin bitleri de bütün gelişim evrelerini bulaşmış oldukları canlıda tamamlarlar. Halk arasında bit yumurtaları “sirke” olarak tanımlanmaktadır. Dişi kuşlarda bulunan bitler, erkek kuşlara buluşan bitlerden daha küçük yapıdadır. Her bir bit, tek seferde 30 taneye kadar yumurta bırakabilmektedir. Bitlerin yumurtalardan çıkmasını etkileyen en önemli faktör ise ortamın ısısıdır. Yaklaşık olarak 7 ila 14 gün içerisinde yeni bitler yumurtadan kurtulur. Güvercin bitlerinin güvercinlerde bazı kötü sonuçlara yol açmaktadır. Bunlara aşırı kilo verme ve su kaybı örnek gösterilebilir. Bu bağlamda güvercin, ölüm riski ile karşı karşıya kalacaktır.

Güvercinlere bu zararlılar en çok yabani güvercinlerden geçer. Bu nedenle kümesinize yabani güvercinlerin yaklaşmasını engelleyecek yöntemler geliştirmelisiniz. Aynı zamanda bilmediğiniz bir kuşu yuvanıza sokmamalısınız.

Güvercin Biti Nasıl Temizlenir, Evden Nasıl Temizlenir?

Güvercin biti ilk fark edildiğinde öncelikle halılar olmak üzere tüm eşyalar temizlenmeli ve yıkanmalıdır. Ayrıca ev tipi böcek ilaçlama yöntemleri arasında bulunan sıvı ilaçlama, son derece olumlu sonuçlar verecektir. Bunun yanında sıvı ilaçlama, bitlerin ürümesini durdurmak içinde etkili bir hareket olacaktır.

Tecrübeli ve sağlık bakanlığı onaylı bir ilaçlama firmasıyla irtibat kurulması güvercin bitlerinden arınmak için atılacak ilk adım olacaktır.

Aslında bu bitler çok uzun süre ev ortamında hayatta kalamayacaklardır. Standart bir temizlik ile de bunlardan kurtulmak olasıdır.

Menopon Gallinae

Bu çeşit bitler Menoponidae familyasında sınıflandırılır. Kan emme niteliği bulunmamaktadır. 4 tane anteni mevcuttur. 2 bölümden oluşan bir gövde yapısına sahiptir. Sıklıkla beyaz renkli kırmızı benekli olarak tabir edilir. Bu çeşit bitlerden arınmak adına sıvı ilaçlama tekniği uygun bir yoldur.

Columbicola Columbae

Bu bit türü Philopteridae ailesine mensuptur. Sık karşılaşılan güvercin biti çeşididir. Bilhassa güvercinlere bulaşır ve ciddi sorunlara yol açarlar. Bu bit türünde kurtulmak adına başvurulacak en iyi yöntem yine sıvı ilaçlama tekniğidir. İfade edilen bit çeşidinin 5 tane anteni görülmektedir. Farklı bit türleri ile kıyaslandığı takdirde daha dirençli olduğu gözlemlenmektedir. Büyük ve uzun boyutlara sahiptirler.

Farklı bit türlerinde gözlemlendiği üzere güvercin bitleri de sıcak ortamlarda görülmektedir. Bunun yanında oldukça hızlı çoğalırlar. Soğuk kış mevsimlerinde güvercinde bit görülmesi son derece zordur. Oysaki yaz mevsiminde birden baş gösteren güvercin bitleri hızla çoğalırlar. Güvercinler türleri ile iç içe olan sıcak hayvanlardır. Dolayısıyla güvercinler arasında bit yayılması son derece olasıdır ve hızlı gerçekleşmektedir.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.