Halıya Dökülen Kola Lekesini Çıkarma Yöntemleri

Halıdan Kola Lekesi Nasıl Çıkar Bu Yöntemleri Deneyin!

0 7

Halıya Dökülen Kola Lekesini Çıkarma Yöntemleri

Kola sofraların vazgeçilmezi olan, her mevsim yaygın olarak tüketilen içeceklerden biridir. Neredeyse her evde bulunan kola, yemek mekanlarında, piknik alanlarında kısacası her yerde tüketilmektedir. Tadı çok beğenilse de kola lekeleri oldukça can sıkıcıdır. Parkelerin ve halıların üzerine kola dökülmesi tabii ki hiç istenmeyen bir durumdur. Kola döküldüğünde kahverengi bir leke meydana gelmektedir. Maalesef kola lekesi inatçı bir lekedir. Kolanın içerdiği şeker ve gaz, lekenin çıkmasını zorlaştırmaktadır.

Kola Lekesi Halıdan Nasıl Çıkarılır?

Halınıza kola döküldüyse leke ıslak haldeyken kağıt havlu koyun ve kolanın emilmesini sağlayın. Bunun için kağıt havlu yerine lekeli kısma karbonat veya tuz da dökebilirsiniz. Böylece halıya dökülen kolanın iyice yayılmasını engellemiş olacaksınız.

Bulaşık Deterjanı ve Sirke İle Halıdaki Kola Lekesini Çıkarma Yöntemi

Halının üzerine kola döküldüğünde sirke ve bulaşık deterjanı kullanabilir ve bu sayede leke kalmasını önleyebilirsiniz. Sirke ve bulaşık deterjanıyla kola temizleme yöntemi gerçekten iyi sonuç vermektedir. Fakat bir kağıt havlu ile önce kolanın kabaca temizlenmesi lazımdır. Ardından yapılması gerekenler sırasıyla şöyledir:

  • 1 kaşık bulaşık deterjanını bir kaba döküp 1 su bardağı ılık su ilave edin. Bulaşık deterjanı eriyince 2 kaşık sirke ekleyip güzelce karıştırın.
  • Elde ettiğiniz karışımı spreyli bir şişenin içerisine alın. Daha sonra halının lekelenen yerine bu karışımı sıkın. Birkaç dakika boyunca karışımın halıya tam olarak işlemesini bekleyin.
  • Islatılmış bir sünger veya havlu yardımıyla lekeli bölgeyi iyice silin. Sonrasında deterjan artıklarını tamamen gidermek için bir defa da duru bez ile silin ve lekeli kısmı kurutun.

Yalnızca Deterjanla Kola Lekesini Çıkarma Yöntemi

Kolanın içerisinde şeker bulunduğundan halıya dökülmesi inatçı lekelere sebebiyet verebilir. Halınız kola lekesi olduysa bu duruma hemen el atmanız şarttır. Deterjan ile Lekeyi gidermek için lekelenmiş bölgeye bulaşık deterjanı dökülür. Sünger yardımıyla köpürtülür ve çitilenir. Leke çıkmaya başladığında halı temiz bir bez ile silinir ve durulanır. Çok köpürmesi istenmiyorsa bir kap suyla doldurulup içerisine bir miktar bulaşık deterjanı eklenir. Pamuklu bir bez hazırlanan karışıma batırılır ve lekeli bölge bununla silinir.

Hidrojen Peroksit İle Halıdaki Kola Lekesini Çıkarma Yöntemi

Hidrojen peroksit, halı lekelerine karşı etkili bir üründür. Öncelikle ılık suyun içerisine biraz hidrojen peroksit koyulur ve karıştırılarak leke çıkarıcı bir malzeme elde edilmiş olur. Daha sonra bu karışım halının lekeli kısmına uygulanır ve bu halde 2-3 saat beklemeye bırakılır. Son olarak temiz bir bez ile lekeli bölge birkaç kez tekrar silinir. Böylelikle halıda hidrojen peroksit artığı kalmayacaktır.

Eczanelerden hidrojen peroksit temin etmeniz mümkündür. Fakat bu yöntem renkli halılarınızda renk açılmasına sebep olabilir. Zira hidrojen peroksit ağartıcı etkiye sahiptir.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.