Hardal yağı faydaları nelerdir nasıl kullanılır zayıflatırmı fiyatı ne kadar?

Saymakla bitmeyen hardal yağı faydaları nelerdir, yüzyıllardır hindistan ve uzak doğuda kullanılan hardal yağı faydaları, Omega-3 ve omega-6 yağ asitlerinin optimum oranı ve doymuş yağların düşük içeriği nedeniyle diğer yağların yanında ayrı bir yere sahiptir. Peki hardal yağı nasıl kullanılır makalemizde hardal yağı fiyatı ne kadar ve nereden alınır sizin için araştırdık.

Hardal yağının faydaları nelerdir

Hardal yağındaki yağ asitleri iyi yağlar olarak kabul edilir. Hardal yağı antimikrobiyal özelliklere sahip glukozinolatlar içerir. Hardal yağı karbonhidrat, lif, protein, vitamin ve mineral içermez. Bitkisel bir kaynak olan hardal yağı, esansiyel bir omega-3 yağ asidi olan alfa-linolenik asit veya ALA içerir. Bir çay kaşığı hardal yağı yaklaşık 0.8 gram omega-3 yağ asidi içerir.

Hardal yağı kalori ve yağ miktarı hardal yağı bir çorba kaşığı yaklaşık 124 kalori içerir. Yaklaşık 14 gram yağ içerir, bunlardan 8.3 gram tekli doymamış yağdır, 2.9 gram çoklu doymamış yağdır ve 1.6 gram doymamış yağdır. Zeytin, keten tohumu, üzüm çekirdeği ve fıstık yağlarına kıyasla tekli doymamış yağların daha düşük bir içeriğine sahiptir

Hardal yağı fiyatı ne kadar ve nerden alınır?

Hardal yağı nereden alınır ve hardal yağı fiyatı ne kadar merak edenler için yaptığımız araştırmada, ismi duyulmuş aktar markalarında 100gr ve 250gr lik şişelerde 15TL den 70TL ‘ye kadar farklı fiyatlar gördük. Ayrıca 500gr ve 1Kg lık olarak satılan 70-80TL lik farklı markalarında hardal yağı ürünleri gözümüze çarptı. Burda dikkat edilmesi gereken soğuk sıkım veya soğuk pres yöntemi ile üretilmiş saf hardal yağlarını tercih etmeniz.

Hardal yağı nasıl kullanılır ve hardal yağının sağlığa faydaları nelerdir? 

Hardal yağının sağlığa faydaları çoktur. Kalp, cilt, eklem, kas ve daha birçok hastalığı tedavi ettiği bilinmektedir. Hardal yağı nasıl kullanılır ve hardal yağı faydaları şunlardır;

Hardal yağı faydaları kanser riskini azaltıyor

Araştırmalar, hardal yağı faydaları arasında kanserle mücadelede güçlü özelliklere sahip olduğunu göstermektedir. Omega-3 yağ asidine dönüştürüldüğünde mide ve kolon kanserlerini önlemeye yardımcı olan bol miktarda linolenik asit içerir.

Güney Dakota Üniversitesi tarafından yapılan bir çalışmada, kolon kanserinden etkilenen farelerde hardal, mısır ve balık yağlarının etkinliği test edilmiştir. Hardal yağı kolon kanseri önlemede balık yağından daha etkili olduğu bulunmuştur.

Hardal yağı kalp hastalığı gelişimini önlemede etkili

Hardal yağı, zengin miktarda tekli doymamış ve çoklu doymamış yağ asitleri (MUFA ve PUFA) yanı sıra omega-3 ve omega-6 yağ asitleri içerir. Bu iyi yağlar, iskemik kalp hastalığı geliştirme riskinizi %50 oranında düşürür.

Zenginleştirilmiş hardal yağı, hipokolesterolemik (kolesterol düşürücü) ve hipolipidemik (lipid düşürücü) etkileri olduğu bilinir. Kötü kolesterol (LDL) seviyelerini azaltır ve vücuttaki iyi kolesterol (HDL) seviyelerini arttırır, böylece kardiyovasküler hastalık riskini azaltır.

Hardal yağı uyarıcı etkisi 

Hardal yağı çok güçlü doğal bir uyarıcıdır. Karaciğer, dalakta ve safrayı uyararak sindirimi geliştirir ve iştahı açar.

Hardal yağı cilt masajı yaparken, dolaşım sisteminizi ve ter bezlerinizi de uyarır. Bu terleme yoluyla genişlemiş cilt gözenekleri boyunca vücutta kan dolaşımını sağlar.

Hardal yağının bu terletici kabiliyeti, vücut ısısının düşürülmesi ve toksinlerin vücuttan atılmasına neden olur.

Hardal yağı kas uyuşmasına iyi gelir

Uyuşan bölgeye biraz hardal yağı masajı yapın, bu yavaşça kaslarınıza his kazandırmaya başlayacak.

Hardal yağı kas ağrısı ve eklem ağrısı tedavisi

Hardal yağı kas ağrısı çekenlere düzenli olarak cilde hardal yağı masajı ile vücutta kan akışını ve dolaşımını artırarak kas ve eklem ağrıları ayrıca artrit için inanılmaz faydalar sağlar. Hardal yağı kas ağrısı için artrit ile ilişkili eklem sertliği ve ağrıyı hafifletmek için bir anti-inflamatuar olarak hareket eden omega-3 yağ asitleri içerir

Hardal Yağı Öksürük ve Soğuk Algınlığı Tedavisi

Keskin doğası nedeniyle, hardal yağı uzun yıllardır soğuk algınlığı ve öksürüğü tedavi etmek için kullanılmıştır. Solunum yollarındaki tıkanıklığı temizleyen bir ısıtma özelliğine sahiptir. Sarımsak ile kombine edilerek göğüs ve sırta masaj yaparak daha iyi fayda sağlayabilirsiniz.

Soğuk algınlığı ve öksürüğü tedavi için hardal yağı kullanmanın bir başka yöntemi buhar tedavisidir. Kaynar su dolu bir tencereye birkaç kaşık kimyon tohumu ve hardal yağı ekleyin ve buharı teneffüs edin. Bu, solunum yollarındaki balgam birikimini temizler.

Hardal yağı dudak çatlaması için mükemmel bir besin

Dudak çatlamasını önlemek için her gece, yatmadan hemen önce, göbeğinize iki veya üç damla hardal yağı dökün.

Evet yanlış okumadınız! Göbeğinize iki veya üç damla hardal yağı damlatın. Bunu her gece yaptığınız sürece, artık çatlamış dudakları için asla endişe etmenize gerek kalmayacak.

Hardal yağı kan dolaşımını arttırarak bedeninizi yeniliyor

Hardal yağı ile yapılan masaj vücudu yeniler ve vücudun tüm bölgelerinde kan dolaşımını artırarak, organların işleyişi geliştirir.

Yenidoğanlar için hardal yağı masajı birçok ülkede oldukça popüler bir uygulamadır. Çalışmalar, masaj için hardal yağı kullanmanın ortak nedenlerinin gücü arttırmak, sağlığı korumak ve vücuda sıcaklık sağlamak olduğunu gösterdi.

Hardal yağı ile mikrop ve bakterilere savaş açın

Hardal yağının antibakteriyel, antifungal ve anti-inflamatuar özellikler içerdiği bilinmektedir.

Anti-inflamatuar özellikleri, ağrıyı ve şişliği azaltan selenyum içermesi iledir, böylece eklem ağrısını hafifletir. Hardal yağının bu anti-inflamatuar özelliği, anti-inflamatuar bir ilaç olan Diklofenak formülasyonunda da kullanılmıştır.

Son çalışmalar, hardal yağı içeren mikroemülsiyonların E. coli’ye karşı antibakteriyel ajanlar olarak çalıştığını göstermiştir. Hardal yağında bulunan glukozinolat, istenmeyen bakterilerin ve diğer mikropların gelişimini engeller.

Hardal yağı astım krizini kontrol altında tutuyor

Astım, kesin tedavisi olmayan bir hastalıktır. Ancak belirtileri ve etkileri hardal yağı kullanılarak kontrol altında tutularak büyük ölçüde azaltılabilir. Hardal yağı astım tedavisi, astım etkilerini tedavi etmek için en güvenli ve en etkili yöntemlerden biri olduğu bilinmektedir.

Astım krizi sırasında akciğerlere hava akışını artırmak için göğsünüze hardal yağı ile masaj yapın. Veya 1 çay kaşığı kafur ile 1 çorba kaşığı hardal yağı karışımı hazırlayarak bununla göğsünüzü ovabilirsiniz.

Ayrıca, günde üç kez bir çorba kaşığı hardal yağı ve bir çorba kaşığı bal karışımını yutarak astım ataklarını önleyebilirsiniz.

13. Hardal yağı hafızayı arttırıyor, depresyona iyi geliyor

Hardal yağında bulunan yağ asitlerinin yüksek konsantrasyonunun beyin fonksiyonunu arttırdığı ve depresyon tedavisine yardımcı olduğu bilinmektedir. Ayrıca hafızayı artırmak ve beyindeki bilişsel işlevleri geliştirmek için faydalı olduğu söylenir. Bu özellikle sınavlara hazırlanan çocuklara çok fayda sağlar.

Hardal yağı zayıflatırmı ?

Hardal yağı metabolizmanızı hızlandırarak daha hızlı gıda sindirimi için yardımcı olabilecek maddeler içerdiğinden kilo vermenizi sağlayabilir.

Hardal tohumları, metabolizmanızı hızlandırmaya ve kilo kaybına neden olan niasin ve riboflavin gibi B-kompleks vitaminlerle doludur.

Sonuç olarak hardal yağı zayıflatırmı Evet, hardal metabolizma hızını hızlandırmaya ve yiyecekleri daha hızlı parçalamaya yardımcı olur, bu nedenle vücutta yağ olarak depolanmasını önler.

Hardal yağının saça faydaları Hardal yağı saça nasıl uygulanır

Hardal yağı cilde faydaları nelerdir? Cilt lekesi ve Selülit için Hardal Yağı

 

Önceki

İdrarda Lökosit Yüksekliği ve İdrar Yolu Enfeksiyonu Belirtileri

Hardal yağı saça nasıl uygulanır Hardal yağı saç dökülmesine faydaları

Sonraki

Yorum yapın