İbrahim Saraçoğlu Böbrek Taşı İçin Avokado Kürü Tarifi

Avakado Yaprağı Böbrek Taşı İçin Nasıl Kullanılır?

0 732

Böbrek Taşı İçin Avokado Nasıl Kullanılır?

Vücudumuzda biriken birçok toksin ve maddeler böbreklerden çıkan idrar ile atılmaktadır. Ancak bazı durumlarda bu maddeler vücuttan atılamaz ve böbreklerde birikmeye başlar. Bu maddeler önce kristal zerrecik halinde olup sonradan birleşerek büyüyüp böbrek taşına dönüşürler. Böbrek taşları için hastanelerin Üroloji (Bevliye) bölümüne gidilmektedir.

Böbrek Taşı Belirtileri

Böbrek taşının vücutta gösterdiği belirtiler şunlardır:

 • Böbrekte ağrı: Böbrek taşının gösterdiği en yaygın belirti böbrekte ağrıdır. Bu ağrının şiddeti çok azdan aşırı şiddetli ve hatta kıvrandırıcı olma gibi farklı olabilir. Ağrı özellikle bel kısmında olmak üzere yanlar ve bazende mide çevresinde de hissedilir.
 • İdrar rengi:  Böbreklerdeki taş idrar rengini normalden koyu ve kokulu olmasına yol açar. Hatta idrarda kan bile görülebilir.
 • Çok sık idrara çıkma: Böbrek taşı idrar yolundan mesaneye doğru ilerler. Bu da hastanın çok sık idrara çıkmasına yol açar. Hatta hastalarda idrara çıkarken sızı ve ağrı da yaşanabilir.
 • Mide bulantısı ve kusma
 • Sırt ve arka yanlarda kaburga altında yoğun ağrı
 • Alt karında ve kasıklarda ağrı
 • İdrara çıkarken ağrı
 • İdrar renginin pembe, kırmızı veya kahverengi olması
 • İdrarda bulanıklık ve pis koku
 • Enfeksiyon varsa ateş ve titreme

Böbrek Taşı Neden Olur?

Böbreklerde taş olmasının en yaygın sebebi genetiktir. Yani birinci derece akrabalarında böbrek taşı problemi olanların yaşama riski daha yüksek olmaktadır. Bir sonraki en yaygın neden ise kişinin beslenme alışkanlığıdır. Örneğin yeterince su tüketmeyen ve böbrek sağlığına uygun beslenmeyen kişilerde böbrek taşı oluşma riski yüksek olmaktadır. Ayrıca eğer kişide böbrekteki idrar çıkış deliği doğuştan dar olması idrar akımını azaltacağından böbrek taşı oluşma riski yüksek olmaktadır. Diğer sebepler ise şunlardır: idrar yolu enfeksiyonları, böbrek veya üreterdeki anotomik bozukluklar, genetik problemler. Bazı araştırmacılar ise böbrek taşına bazı mikroorganizmaların sebep olduğunu iddia etmektedirler.

Böbrek Taşı Tedavisi

Böbrek taşı için uygulanacak tedavi böbrek taşının boyutu ve hastanın yaşadığı problemlere göre değişmektedir. Örneğin eğer taşın boyutu küçük ise kişide tedavi uygulanmadan taşlar idrar ile atılır. Böbrek taşı tedavisinde, böbrek taşını dökmek için avokado kürü de kullanılabilir.

Prof Dr. İbrahim Saraçoğlu’ndan Böbrek Taşı İçin Avokado Kürü Tarifi

Malzemeler

 • 1 bardak (150 ml) klorsuz su
 • 1 tatlı kaşığı (2-3 gr) kurutulmuş avokado yağrağı

Hazırlanışı

1 bardak klorsuz suyu kaynatın ve içine 1 tatlı kaşığı kurutulmuş avokado yaprakları ekleyip kısık ateşte 8 dakika kadar demleyin.

Demledikten sonra ocaktan alın ve sıcakken süzün. Sonrasında ılımasını bekleyin ve ılıyan bu çayı akşam yemeklerinden 2 saat sonra için.

5 gün kullandıktan sonra 3 gün ara verin. Bu çaya ek olarak bir şey ilave etmeyin.

Bu kürü 20 günden fazla uygulamamalısınız.  20 gün dolduktan sonra en az 20 gün ara verilmelidir.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.