ibretlik hikayeler beddua etmek tavuk çalan hırsızın başına gelenler

0 73

ibretlik hikayeler beddua etmek; Vaktiyle bir tavuktan başka şeye malik olmayan bir hanımın tavuğunu çalınmış. Evladının gıdası o tavuğun yumurtası olduğu için çok üzülmüş fakat sabr etmiş. Hırsıza beddua etmek, bağırıp çağırmak yerine, umurunu Allahü tealaya havale edip, hırsızın aleyhinde şikayette bulunmamış.

En iyi intikam intikam almamaktır

ibretlik hikayeler beddua etmek iyi mi

Hırsız ise tavuğu kesip tüylerini yolarken, Allhü teâlanın kahhar-ı kadir sıfatı tecelli edip, kudreti ilahiyyesi ile tavuğun tüyleri hırsızın yüzüne savrulup yapışmış ve saplanmış. Hırsız yüzüne saplanan tüylerden ne yaptıysa kurtulamamış. .Hekimler derdine derman olamamış. Allah dostu hikmet sahibi bir veliye, işlediği cürmü anlatmış derdine derman aramış.

Veli zât, senin bu derdine O hanımın, bedduasından başka bir deva bilmiyorum demiş. Hırsız O hanım hiç hiddetlenmez ve beddua etmez demiş. Veli zât, başka çaresi yok buyurmuş. Hırsız, O hanımı gadaba getirip bedduasını almak için bir adam göndermiş.  

Adam hırsız hakkında kötü konuşmaya başlayınca Hanım en sonunda hiddetlenip hırsıza beddua etmiş ve hırsızın yüzündeki tüyler  dökülmüş. Veli zâta sual etmişler ki bu işin hikmeti nedir diye;

Beddua etmeyince ne olur

O hanım şikayet ve beddua etmeyince, Cenab-ı Hüda-yı Zi intikam, intisar (çıkmış) etmiş oldu. Nusreti ilahiyye yetişip hırsızı bu hale getirdi. Hanım beddua edince kendi nefsi ile intikam almak istemiş oldu ve hırsızın yüzündeki tüyler döküldü. Her müntekim gücü yettiği kadar intikam alır.

Zulm edene beddua etmek caiz mi

Bu ibretlik hikayede kast edilen bedduadan murat lanetlemek değil, hırsıza karşı birşeyler söylemek hafif mukabele etmektir. Size zulm eden birine karşılık bir mukabelede bulunmazsanız en büyük intikamı almış olursunuz. Alim ve evliyalar, zalimlere karşı en iyi intikam intikam almamaktır buyuruyor.

Zalim dahi olsa bir müslümanın kafir olmasını, kafir olanında müslüman olmamasını istemek dua etmek caiz değildir. İslahı için veya zulmünden kurtulmak için dua edilebilir. Yalnız insanlara musallat olan azılı zalimlerden insanların kurtulması için zalimin ölmesini istemek caizdir.

Talebesini suya gönderen hoca

Dinde alim olan hikmet ehli bir zât, talebesini su alması için çeşmeye göndermiş. Çocuk suyu doldurduğu esnada ata binmiş bir külhanbeyi gelmiş. Su testisini kırmış talebeye vurunca. talebe hocasına koşmuş ve durumu arz etmiş,

Hikmet ehli zât, sen O külhanbeyine birşeyler söyledin mi karşılık verdin mi diye sormuş. Talebe hiç bir şey söylemedim ve yapmadım deyince. Koş hemen karşılık ver ve kötü bir kaç kelam et yoksa adam helak olacak buyurmuş.

Fakat nafile talebe çeşmeye vardığında O külhanbeyinin atı parlamış ve külhanbeyini ayaklarının altında ezmiş öldürmüş.

Musibetlere karşı sabır ve şükür

Rüyada ölmüş birini görmek nedir

Rüyada ağlamak  ne demek

Rüyada yumurta görmek nedir

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.