İdrarın Köpüklü Olması Hamilelik Belirtisi mi? Nedenleri Nelerdir?

Köpüklü İdrar,İdrarda Köpük Bulunması Neden Olur,Nasıl Geçer?

0 20.819

İdrarda Köpük Görülmesi Neden Olur Nasıl Geçer?

İdrar normalde açık sarıdan koyu sarıya giden bir renktedir ve köpük içermez. Fakat,şeker hastalığından çeşitli ilaçların yan etkilerine kadar çeşitli nedenler sonucunda idrar renginde değişiklik ve yapısında köpüklülük meydana gelebilir.

İdrarın Köpüklü Olmasının Yaygın Nedenleri

İdrarda Protein Bulunması

İngilteredeki böbrekle ilgili araştırmalara göre,köpüklü idrar,idrarda normalin üstünde bir seviyede protein bulunmasının bir sonucunda meydana gelebilir.Bu durumda idrarda köpüklülüğün yanı sıra el ve ayaklarınızda da şişme farkedebilirsiniz.

İdrarda protein görülmesi ya da idrardaki protein seviyesinin dikkate değer derecede varlığı,köpüklü idrarın başlıca nedenlerinden biridir.İdrarımızda normalin üzerinde protein bulunması kuşkusuz önemlidir ancak artış görüldüğünde bu proteinuria olarak adlandırılır. Eğer kişi tavuk,balık vb. gibi çok proteinli gıdalar tüketirse,idrardaki protein miktarı da aşırı bulunabilir.Eğer vücut midedeki proteinleri yeterli seviyede parçalayamazsa bu proteinler idrara geçer ve idrarın köpüklü olmasına neden olur.Kişilerin aldığı takviye proteinler de idrarda protein bulgusuyla sonuçlanabilir.Böyle bir durumda kişi derhal yüksek proteinli gıdaları ve takviye ilaçları bırakmalı ve eğer durumda değişiklik gözlemezse doktor kontrolü yaptırmalıdır.

İlaçların Yan Etkisi

Bazı ilaçlar da yan etki olarak idrarda köpüğe sebep olabilir.Kullandığınız ilaçları gözden geçirin, prospektüslerini okuyun.

Şeker Hastalığı

Şeker hastalığı böbreğin işlevlerini etkileyebiceğinden,idrarda köpüğe neden olabilir.

İdrar Yolu Enfeksiyonu

Mikroplar idrar yoluna hücum etmesi durumuna idrar yolu enfeksiyonu denir.Bu durumun en belirgin semptomlarından birisi idrarda köpük diğeri de yanma hissidir.İdrardaki köpüğe sebep,enfeksiyonu tetikleyen mikroplardır.

Hızlı İşeme

Klozette, tuvalet deliğinde idrarda köpük görmenin en yaygın nedenlerinden birisi hızlı işemedir.Mayo Kliniğinden Dr.Eric Castle,hızlı işemenin idrarın görünümü üzerinde etkisinin olduğunu ve idrarın su üzerinde baloncuk oluşumuna neden olduğunu dile getirmektedir.Kişi idrara sıkışık olarak,dolu bir mesaneyle ve hızlı bir şekilde işemeye başlamışsa suda köpüklü idrar gibi bir görünüm meydana geldiği sık görülür.

Dehidrasyon ( Az Su İçme)

İdrarın köpüklü olmasının bir diğer nedeni de az sıvı alımı, az su içme alışkanlığıdır. Vücuttaki susuzluk işediğinizde idrarın kabarcıklı görünmesine sebep olabilen bir faktördür çünkü idrar bu sırada fazlasıyla kimyasal barındırır.Amerikan Aile Hekimleri Dergisindeki bir rapora göre dehidrasyon/su kaybı köpüklü idrara sebep olur.Su kaybı genellikle yeterince sıvı tüketilmediğinden ya da spor yapma gibi çok terlenen yoğun bedensel faliyetlerden sonra ortaya çıkar.

Stres

Uzun sürmeyen, ara ara meydana gelen köpüklü idrar,kişi duygusal ve psikolojik olarak stres altında kaldığında da olabilir.Stres kişinin hormonal dengesini bozabildiği gibi idrardaki protein miktarını da değiştirir.Mesela uzun süren ruhsal stres ve endişe hali,idrardaki albumin proteininin miktarının normalden fazla olmasına sebep olduğunu Hindistan Tıbbi Araştırma dergisinde yayınlanan bir araştırma doğruluyor.Stres,anksiyete,ruhsal bunalım ve depresyon,böbreğin işlevini etkileyebilir ve idrarda daha fazla protein oluşmasına sebep olarak,idrarın köpük seviyesini arttırabilir.

Gebelik

Eğer gebeyseniz,idrarınız sık sık normalden daha köpüklü olduğunu farkedeceksiniz.

Kalp ve Damar Hastalığı

Yeteri kadar su içtiğiniz halde bile sık sık idrarda köpük görülüyorsa,bu kalp ve damar hastalığının işareti olabilir.

Sperm Bulgusu

Vücuttan atılan idrarda sperm bulunması idrarın köpüklü olmasına neden olur. Genellikle cinsel ilişki sonrasında idrar yolunun gerisinde az miktarda sprem kalabilir.Fakat bu miktar önemsizdir ve idrarda köpüğe neden olamaz.Diğer taraftan mesanedeki geriye doğru fışkırtmayı sağlayan kaslar yeteri kadar işlev göremezse oradaki sperm mesaneye baskı uygular ve işte o zaman idrarda köpüğe sebep olur.

Böbrek Rahatsızlıkları

Köpüklü ya da köpüren idrar aynı zamanda,kişinin böbreğinin zarar gördüğünün ya da kötü iş gördüğünün belirtisidir. Böbrekler filtrelemeden sorumlu oldukları için olası bir hasar,filtre sistemini etkiler.Böbrekler işlevini yeterince yapamayınca da protein idrarda ziyan olmuş olur.İşte bu protein idrarda köpüğe sebep olur.Böbrek taşı ve diyabeti olan insanlarda da idrarda köpüğe rastlanabilir.

Köpüklü İdrar Nasıl Geçer Tedavisi Nasıldır?

Köpüklü idrarın tedavisi için önce buna neyin neden olduğunu iyi anlamak gerekir. Çünkü zaman zaman hepimiz idrarımızda köpüğe rastlarız ve bunda endişe edecek bir şey yoktur.Eğer idrarınızda sık sık köpük görüyorsanız ve idrar renginiz de açık renkte değilse sıvı alımını arttırmalısınız.Bol su içmelisiniz Bunu yaptınız fakat hala idrarınızda köpük varsa ne yapacaksınız?

Üroloji uzmanı Dr. Eric Castle devam eden köpüklü idrar durumunda Üroloji doktoruna gitmek gerektiğini söylüyor.Basit bir idrar tahlili sonucunda idrardaki protein seviyesi ve diğer maddeler gözlenebilmektedir.Bu da doktorunuzun doğru teşhisi koyması ve uygun tedaviyi önermesi için yardımcı olacaktır.

Doktora gitmeden önce günde 10-12 bardak su içmeye devam edin. Muhtemelen 1-2 hafta içinde bu sorununuz geçecektir.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.