Isırganın Zararları, Isırıgan Çayının Zararları Nelerdir?

Isırgan Otunun Zararları Yan Etkileri Nelerdir?

0 107

Isırgan Otunun Zararları Nelerdir?

Isırgan otu binbir derde devadır. Hem yemek olarak yapılabilir, hem de ısırgan yaprakları kurutulup çay olarak içilebilir. Isırgan her ne kadar faydalı bir bitki olsa da bazı kişilere dokunup çeşitli sağlık sorunlarına yol açabilir. İşte ısırganın neden olabildiği yan etkiler;

Mide Problemlerine Yol Açabilir

Isırgan otu bazı kişilerde mide-bağırsak problemlerine yol açabilir. Bu problemler arasında bulantı,kusma, mide ağrısı ve boğaz ağrıları sayılabilir.

Kan Şekeri Seviyesini Düşürebilir

Isırgan otu kan şekeri seviyesini düşürebilir. Eğer şeker hastalığınız varsa ısırgan otu tüketimini azaltmanızda fayda vardır. Şeker hastalığı olan kişiler ısırgan otunu kullanmadan önce doktora danışmalıdır.

Tansiyonu Düşürebilir

Isırgan otu tansiyonu düşürebilir. Bu yüzden ısırgan otu tansiyon düşüren ilaçlar ile birlikte alınmamalıdır. Bu yüzden tansiyon ilacı kullanan kişiler ısırgan otu almadan önce doktora danışmalıdır.

Kan Yapısını Etkileyebilir

Isırgan otunda bulunan kan sulandırıcı özellikler kanın pıhtılaşma özelliğini etkileyebilir. Isırganın sebep olduğu bu pıhtılaşma geciktirme etkisi ve diğer özellikler ciddi problemlere neden olabilir. Kan pıhtılaşmanı engellemesi sebebiyle ameliyata girecek hastalar ısırgan otu kullanmamalıdır. Aksi taktirde kanamanın durması zorlaşabilir.

Sersemlik ve Uykusuzluğa Yol Açabilir

Aşırı ısırgan otu kullanımı sersemlik yapabilir. Bu yüzden ısırgan otu diğer sakinleştirici (vücudu ve kafayı rahatlatan ilaçlar) ilaçlar ile birlikte kullanılmamalıdır. Isırgan otu aşırı uyku yapılabilir. Bu sebeple ısırgan otu dahil sakinleştirici ilaçlar alındıktan sonra araç ve makine sürülmemelidir.

Böbrek Problemlerine Sebep Olabilir

Isırgan otu doğal bir idrar söktürücüdür. Bu sebeple idrar üretimini arttırır. Herhangi bir böbrek hastalığı olan kişiler ısırgan otu kullanmamalıdır. Bu tür hastalar ısırgan otu gibi bitkileri kullanmadan önce doktora danışılmalıdır.

Ciddi Alerjik Reaksiyonlarına Yol Açabilir

Isırgan otu vücutta sakinleştirici etkisinin aksine alerjik reaksiyonlara da yol açabilir. Yaşanabilecek alerjik reaksiyonlar arasında dudaklarda, yüzde ağızda veya dilde şişlik, nefes almada veya yutkunmada zorlama,  göğüste sıkışma sayılabilir. Bu saydığımız yan etkileri yaşayan kişiler hemen doktora danışmalıdır.

Boşalmayı Geciktirebilir

Isırgan otunda bulunan çeşitli kimyasallar erkeklerin boşalmasını geciktirilebilir ve azaltabilir. Isırgan otu erkeklere sperm üretiminde önemli role sahip olan aromatases isimli enzimi üretimini engeller.

Isırgan otu kullanımı sonucunda herhangi bir yan etki yaşanması durumunda kullanımı hemen durdurulmalı ve doktora danışılmalıdır. Isırgan otunun sağlık için faydası çoktur ancak dozu önemlidir. Fazla kullanılması faydanın aksine vücuda zarar verebilir. Bu yüzden ısırgan otunun faydalarından yararlanmak için öncelikle  doktora danışmalısınız.

Isırgan Otunun Gebelik ve Emzirme Döneminde Kullanımı

Isırgan otunun emzirme döneminde kullanılması güvenli değildir. Bu ot rahim kasılmalarına ve dolayısıyla düşüğe sebep olabilir. Bunun dışında anne karnındaki gelişmemiş bebeğe de zarar verebilir.  Aynı şekilde emziren anneler de ısırgan otu kullanımından kaçınmalıdır.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.