Ispanak, Kabızlık, İshal Yapar mı?

Ispanak Gaz Yapar mı, Ispanağın Zararları Nelerdir?

0 837

Ispanak, Gaz, Kabızlık, İshal Yapar mı? Ispanağın Zararları Nelerdir?

İyi bir beslenme programında önemli vitamin, mineral ve proteinler yer almalıdır. Vücudu sağlıklı tutmak için dengeli beslenmek şarttır. Dengeli beslenme ise; meyve, sebze, yeşil lifli sebzeler, tahıllar ve bakliyattan oluşmaktadır. Bunların içinde yeşil lifli sebzeler vücut için çok faydalı olan birçok vitamin ve minerali içermektedir. Yeşil lifli sebzeler deyince akla kalan ilk sebze ise içindeki önemli besin öğeleriyle ıspanaktır.

Ispanak içerisindeki A, B2,C, ve K vitaminleri, magnezyum, manganez, potasyum ve kalsiyum gibi önemli besin öğeleriyle sağlık için çok faydalı bir sebzedir. Ancak ıspanak içerisindeki yoğun besin maddeleri sebebiyle bazı insanlarda hassasiyet oluşturabilir. Bu hassasiyet kendini sindirim sistemi üzerinde göstebilir. Bazılarında ise ıspanak tüketimi sonrasında şişlik ve gaz problemleri görülebilir.

Ispanak Gaz Yapar Mı?

Ispanak tüketimi bazı insanlarda gaz oluşumu ve şişkinliğe neden olabilir. 1 bardak pişmiş ıspanak ıspanakta 6 gram lif bulunur. Ispanak bu açıdan vücut için oldukça zengin bir lif kaynağıdır. Lifler; vücuttan atıklarını atılmasını sağlar, vücudu uzun süre tok tutarak kilo kontrolüle yardımcı olarak genel sindirim sistemi sağlığını korumada çok önemli bir rol oynamaktadır.

Bunca faydası bulunan ıspanak her besinde olduğu gibi fazla tüketildiğinde sindirim sistemini kötü etkileyebilir ve şişlik, mide krampları,bağırsak gazları ve hatta hazımsızlık gibi farklı birçok mide problemine yol olabilir. Bu yüzden de ıspanağın fazla tüketimesi önerilmemektedir, kararında tüketilmesine özen gösterilmelidir.

Ispanağın Yan Etkileri Nelerdir?

Ispanak içerisindeki yüksek orandaki vitamin ve mineraller sayesinde dünyadaki en sağlıklı sebzelerden birisidir. Ispanak kalorisi çok düşüktür fakat tüketim miktarı çok önemlidir. Çok fazla ıspanak tüketmek sindirim sisteminde problemlere ve içerisindeki yüksek oksalat içeriği nedeniyle böbreklerde taş oluşumuna neden olabilir. Ispanakta lif midede ağrı ve şişliğe yol açabilir.

Kansızlık

Ispanaktaki yüksek demir içeriği kandaki hemoglobin seviyesini yükseltir ve kansızlığıa neden olan demir eksikliğini giderir. Ancak akılda tutulması gereken bir şey var ki ıspanağın fayda göstermesi için miktarına çok dikkat edilmesi gerekmektedir. Ispanak içerisindeki demirin yanında iyi bir lif kaynağı olması nedeniyle vücuttaki demiri ve diğer besin maddelerini emme yeteneğini azaltıp vücutta kansızlığa yol açabilir.

Alerji

Ispanak içerisindeki histamin ve  Immunoglobulin E nedeniyle bazı insanlarda hafif alerjik reaksiyonlara yol açabilir. Çok fazla ıspanak tüketmek yüzde ve vücutta alerjilere yol açabilir.

Böbrek Taşları

Çok fazla ıspanak tüketmek böbrekler için iyi değildir çünkü aşırı ıspanak tüketiminin böbreklerde taş oluşturma riski vardır. Bunun sebebi ise ıspanaktaki yüksek purinin ürik asite dönüşebilmesidir. Bu ürik asit böbreklerdeki kalsiyum seviyesini yükseltip böbrek taşı oluşumuna yol açabilir.

Gut Hastalığı

Çok fazla ıspanak yemek, gut artrit gibi hastalıklara yatkın kişiler için çok faydadan çok zarar verebilir.  Bunun sebebi ise ıspanağın vücudumuzda ürik asit seviyesini artırması ve dolayısıyla vücutta ciddi eklem ağrıları, iltihaplanma ve şişmeye neden olarak gut hastalıklarını şiddetlendirmesidir.

İshal

Normal oranda ıspanak tüketmek sindirim sistemi sağlığı için oldukça faydalıdır. Fakat çok fazla ıspanak tüketmek sindirim sisteminde tahribata yol açıp hazımsılık, mide ağrısı, mide krampları, şişlik ve bağırsak gazları gibi birçok mide hastalıklarına yol açabilir. Bazı vakalarda mide ve bağırsak problemleri şiddetli ishal, ateş ve karın ağrısı görülebilir.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.