Kaburga Batmasına Hangi Bölüm Bakar Tedavisi

Kaburga Batması Neden Olur Kaburga Batmasına Ne İyi Gelir Nasıl Geçer

0 502

Kaburga Batması Neden Olur Ne İyi Gelir Nasıl Geçer

Kaburga batması gaz sancısından idrar yolu enfeksiyonuna kadar çeşitli nedenlerden kaynaklanabilir. Dahiliye doktoruna gidilmelidir. Doktor sizin şikayetlerinizi dinleyecek, sizden çeşitli testler isteyecek. Öncelikle bu durumun nedenini tespit edip gerekli tedaviyi uygulayacaktır.

Kaburgada Batma Neden Olur?

Mide ve Yemek Borusu Rahatsızlıkları

Kaburgada batma yaşamanın en yaygın sebebi mide ve yemek borusundaki problemlerdir. Mide ve yemek borusu kaburgalara çok yakın olduğundan birbirini kolayca etkilemektedir. Kaburga batmasına neden olan sebepler arasında reflü, gastrit, ülser ve gaz sancısı sayılabilir.

Kalp Hastalıkları

Kaburgada batma en başlarda pek önemsenmese de ciddi problemlere yol açan kalp hastalıkların bir belirtisi olabilir. Kalp hastalıkları olan kişilerde kaburga batması yaşandığı gözlemlenmiştir. Bu yüzden kaburga batması durumunda doktora danışmak önem arz etmektedir.

Dalak Büyümesi

Kaburga batmasının bir diğer sebebi ise dalaklardaki büyüme olabilir. Eğer kişide dalak büyümesi varsa sol kaburgada batma ve ağrı yaşanabilir. Bazen soldaki batma sağ kaburgaya da vurabilir.

Kaburga Kırıkları

Kaburgada travmatik sebepler sonucunda yaşanan kaburga kaslarındaki zedelenme kaburgada kırık oluşmasına yol açabilir. Kaburgada kırık olduğu durumda kişide kaburgada yoğun ağrı ve batma hissi yaşanabilir. Böyle bir durumda kaburga kırığının ilk belirtisi kaburgada batma olabilmektedir. Buna ek olarak kişide nefes almada zorlanma gibi belirtiler de görülmektedir. Kaburgada meydana gelen kırıkların iyileştirilmesi için alçı kullanılamadığından kişiye istirahat tavsiye edilmektedir.

Kanser

Çok nadir de olsa kaburgada batma yaşamanın bir diğer sebebi ise kanser olabilir. Kaburga batması en çok akciğer kanseri olan kişilerde görülmektedir. Akciğe kanseri riskini de en çok sigara içen kişiler taşımaktadır. Akciğer kanserine ek olarak bağırsak, safra kesesi, karaciğer, pankreas ve mide kanserleri yaşandığı durumlarda da kaburgada batma görülebilmektedir.

Gebelik

Gebelik süresince anne vücudunda göğüs ve rahimin genişlemesi kaburgada batmaya neden olabilir.

Safra Kesesinde Taş

Kaburgada batmanın bir başka sebebi ise safra kesesinde taş olmasıdır.

Kaburga Batmasında Tedavi Nasıl Yapılır?

Kaburga batması; yaşandığı zaman hafife alınsa da ciddi hastalıkların bir belirtisi olarak yaşanıyor olabilir. Bu sebeple kaburgada batma yaşandığında bu durum dikkate alınmalı ve sebebinin anlaşılması için doktora gidilmelidir.Kaburga batmasının tedavisi bu durumun nedenine göre değişir. Örneğin kaburga batması mide hastalıklarından, gaz sancısından kaynaklı ise doktor mide ilacı reçete edecektir.

Sıcak Kompres

Kaburga batmasının acısını dindirmek için sıcak su torbasını kaburga bölgenize tutabilirsiniz. Sıcak su torbanız yoksa temiz bir bezi ütüleyip bunu kaburga bölgenize sarın.

Soğuk Kompres

Buzluktan buz küplerini çıkarıp temiz bir beze sarın ve bunu kaburgalarınıza tutun.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.