Sezeryan Doğum Sonrası Korse Kullanımı Faydaları Nelerdir

Sezeryan Sonrası Korse Ne Zaman Takılır Giyilir?

0 377

Sezeryan Doğum Sonrası Korse Kullanımı

Sezeryan doğum; normal doğumun yapılamadığı durumlarda zorunlu olarak başvurulan bir doğurtma yöntemidir. Normal doğumun aksine sezeryan doğum başlı başına bir ameliyat olduğundan iyileşmesi zaman almaktadır.

Sezeryan doğum hem uygulama anı hem de sonrası açısından zorlu bir ameliyattır. Bu yüzden sezeryan ile doğumdan sonra dikkat edilmesi gereken birçok şey vardır. Bunlardan biri de sezaryen sonrası korse kullanımıdır.

Sezeryandan Kaç Gün Sonra Korse Giyilebilir?

Dr. Günay Ünlü’nün cevabı: Sezeryan doğumdan yaklaşık olarak 10 gün sonra sıkı korse giyilmeye başlanabilir. Bu korsenin özel medikal bir korse olması zorunlu değildir. Herhangi bir iç giyim mağazasından edindiğiniz korse yeterli olacaktır. Bu korse sayesinde doğum sonrasında göbek bölgesinde toparlanma daha hızlı olmaktadır. Normal doğum sonrası korse giymek için 10 gün beklemeye gerek yoktur hemen giyilebilir. Sezeryan doğumda 10 gün beklemesindeki amaç ameliyat yerinin iyileşmesini beklemektir.

Sezaryen Sonrası Korse Giymenin Faydaları Nelerdir?

İyileşme Sürecini Hızlandırır

Doğum sonrasında karında bebeğin bıraktığı bir boşluk oluşur ve bu boşluğun kapanması yani o bölgedeki kasların daralması ve derinin normal esnekliğine kavuşması için zaman gerekir. Korse giyildiğinde hem annenin duruşunu düzeltmesine yardımcı olacak hem de karındaki derinin doğru konumda kalmasını sağlayacaktır. Bu sayede korse iyileşme sürecini de hızlandırmaktadır.

Karnın Sarkmasını Önler

Gebelik döneminde annenin karnı esner. Doğum sonrası ise karın sarkabilir. Bu durum sağlık açısından olmasa da görüntü açısından hiç bir kadının istemeyeceği bir şeydir. Bu yüzden doğum sonrası giyilecek korse göbeğin sıkılaşmasını sağlar, deriyi destekler ve ciltte sarkıntı oluşmasının önüne geçer.

Kilo Vermeyi Kolaylaştırır

Doğum sonrası vücutta kalan fazla kilolardan kurtulmak zordur, çok çaba ve iyi bir spor gerektirir. Anne zaten doğum sonrası bebeğiyle ilgilendiğinden spora zaman ayıramaz. Doğum sonrasında korse kullanmak spor gibi uğraştırıcı yöntemlere başvurmadan belin toğarlanmasına yardımcı olmaktadır.

Özgüveni Artırır

Doğum sonrası annelerde alınan kiloların verdiği bir üzüntü ve özgüvensizlik görülebilir. bu kiloların verilmesi de zor olduğundan annelerin imdadına korse koşmaktadır. Korse kullanımı deri ve kasların eski haline dönmesini hızlandırır ki bu sayede anneler daha fit ve daha özgüvenli hissederler.

Doğum sonrasında zayıf olmak tüm annelerin dileğidir. Doğum sonrası korse kullanımı ile az zamanda uğraşmadan ince görünmek mümkün olabilmektedir. Bu durum da anneler gerçekten daha mutlu olmaktadır. Korse kullanımı ayrıca bütün organların eski pozisyonlarına dönmesi için de çok etkilidir.

Günümüzde korse kullanımı sanılanın aksine çok güvenlidir. Yalnızca çok fazla sıkı korseler kişide baş dönmesi ve sersemliğe yol açabileceğinden kullanımında dikkatli olunmasında fayda vardır. Kişiler bedenlerine uygun, rahat edecekleri korseleri giymeye özen göstermelidir. Korse kullanımı sonucu eğer baş dönmesi veya sersemlik yaşanırsa korse çıkarılmalı ve hemen bir doktora danışılmalıdır.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.