Kafa Derisinde Diplerinde Kabuklanma Nedenleri Ve Bitkisel Tedavisi

Saç Derisinde Dökülme Kabuklanma İçin En Etkili Bitkisel Çözümler

0 30

Saç Derisinde Dökülme Kabuklanma İçin En Etkili Bitkisel Çözümler

Saç derisi dökülmesi sedef hastalığı, egzama, mantar hastalığı, saç derisi kuruluğu, kepek sorunu, Seboreik dermatit (Yağlı egzama), zona hastalığı gibi pek çok nedenden kaynaklanabilir. Saç derisi dökülmesinden muzdaripseniz ilk önce yapmanız gereken şey Cildiye doktoruna gitmek olmalıdır. Doktor bu durumun neden gerektiğini tespit edip gerekli tedaviyi uygulayacaktır. Saç derisi dökülmesinden muzdaripseniz aşağıdaki bitkisel yöntemleri de deneyebilirsiniz.

Saç Derisi Dökülmesine Bitkisel Çözümler Nelerdir?

Çay Ağacı Yağı

Saçlara bakım yapan ve saç derisini besleyen çeşitli doğal ürünler vardır. Çay ağacı yağı da onlardan biridir. Saç derisinde kabuklanma, pullanma ve döküntü gibi durumları önleyen çay ağacı yağının, kepeğe ve saç dökülmesine de iyi geldiği bilinmektedir. Bakteri ve mikropları yok eden bu yağ, antiseptik, antibakteriyel ve antimikrobiyaldir. Zararlı mikroorganizmaları etkisiz hale getiren çay ağacı yağıyla saç derisini güçlendirmek ve saç kaybını engellemek mümkündür.

Çay ağacı yağını saç derisi dökülmesini durdurmak için şöyle kullanabilirsiniz; 1 su bardağı suya 5-10 damla Çay ağacı yağı damlatın, bu karışımla saç derinize haftada bir masaj yapın.

Elma Sirkesi

Elma sirkesi, saç derisinin PH oranını düzenler. Bu özelliği ile saç derisinin dökülmesine engel olur. Saçları ve saç derisini ölü hücrelerden arındıran elma sirkesi, saç diplerinin hava almasını sağlar. Kafa derisindeki bakteri ve mantarları giderir, saçlara direnç verir. Bir miktar suya biraz elma sirkesi ekleyin ve karıştırıp saç diplerinize masaj yaparak sürün. Bunu saçınızda 15-20 dakika bekletip ılık su ile durulayın.

Aspirin

Aspirin ile saç bakımı, dermatologlar tarafından da önerilmektedir. Çünkü aspirin vücut ve cilt sağlığına olduğu kadar, saçlara ve saç derisine de oldukça faydalıdır. Saç dipleri için aspirin kullanmak, saçların pırıl pırıl olmasını sağlayacak ve saç derisindeki mantar rahatsızlığını tedavi edecektir. Salisilik asit içeren aspirin, saç derisini yeniler ve saç köklerine etkili bir bakım yapar. Aspirinin bu faydalarına kavuşmak için, bir adet aspirini iyice ezin ve şampuanınıza ekleyin. Bunu saçınıza uygulayıp 5 dakika bekleyin ve güzelce durulayın.

Jojoba Yağı

Saç derisinde görülen kabuklanma, dökülme, pullanma gibi sorunları ortadan kaldıran bir diğer ürün ise jojoba yağıdır. Saç derisinin fazla yağlanmasını engeller ve saçlara nem kazandırır. Öte yandan mantar probleminin de önüne geçer. Jojoba yağı aktarlardan temin edilebilir. Uyumadan önce saç diplerine birkaç damla uygulanıp 2-3 dakika boyunca masaj yapılarak yedirilir. Bir gece saçlarda bekletilir ve ertesi gün şampuanlanıp yıkanır. Haftada 1-2 defa tekrarlanır.

Aloe Vera Jeli

Saç kuruluğuna çok iyi gelen aloe vera jeli, saç derisini nemlendirir ve döküntüleri önler. Yani saç derisi için koruyucu bir kalkan gibidir. Aloe vera jeli saç derisi için kullanılırken başka bir ürün ile karıştırılmasına gerek yoktur. Masaj yaparak saç derisine uygulanır. İşlemin ardından yarım saat beklenmeli ve durulanmalıdır. Aloe vera jeli hazır olarak satın alabilir yahut aloe vera jel yaprağını uzunlamasına kesip içindeki jeli saç derisine uygulayabilirsiniz.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.