Kalp Zarı İltihabı Nedir Tedavisi Ne Kadar Sürer

Perikardit Nedir Belirtileri Nedenleri Tedavisi EKG Bitkisel Tedavi

0 1.171

Kalp Zarı İltihabı Nedir? Belirtileri Nedenleri Tedavisi 

Kalpte bulunan, kalbi saran ve bağ dokusundan oluşan zarın iltihaplanmasına kalp zarı iltihabı denir. Bu hastalığın diğer adı Perikardit’tir. Birtakım sebeplere dayalı olabilmekle beraber çoğunlukla virüs kaynaklıdır. Kalp zarında iltihap kalbin işlevini sağlıklı sürdürmesini önleyebilmektedir. Bunun yanı sıra kalp faaliyetlerini sınırlayarak kalp yetmezliği problemine zemin hazırlayabilmektedir.

Perikardit yani kalp zarı iltihabı, kalbi saran büyük damarların üzerinden itibaren kalbin alt bölümüne doğru ilerleyerek çevreleyen zarın iltihaplanmış olmasıdır.

Rahatsızlık çoğunlukla ilaç tedavisi ile giderilmektedir. Lakin tedaviden beklenen sonucun alınamaması ve kalp zarında biriken sıvının kalbi tehdit etmesi halinde cerrahi operasyon ile bu sıvının tahliye edilmesi gerekebilmektedir.

Kalp Zarı İltihabı(Perikardit) Belirtileri Nelerdir?

Sırtüstü uzanır vaziyette şiddetlenen ağrı, kalbe iğne batarcasına hissedilen ağrı, bitkinlik, ateşlenme, öksürme, karaciğer yağlanması, eklem bölgelerinde şişlik ve sola doğru ilerleyen ağrılar kalp zarı iltihabının en yaygın belirtileri arasındadır. Diğer belirtiler şunlardır;

Göğüs Bölgesinde Ağrı

Gün içerisinde veyahut bir saat içerisinde ortaya çıkan kuvvetli ve acı verici bir göğüs ağrısı baş göstermektedir. Öksürme, soluk alıp verme, uzanma ve yutkunma esnalarında ağrı daha da şiddetlenebilmektedir. Kişi oturduğunda ve öne eğildiğinde ağrının hafiflediğini hissetmektedir. Hissedilen bu ağrı sırta, boyuna ve omuzlara doğru erişebilmektedir.

Ateşlenme

38 derece seviyesini aşmayan düşük şiddette bir ateş gözlemlenir. Bu seviyenin üstündeki ateşlenmelerde bakteriyel perikardit durumundan kaygılanılabilmektedir.

Kalp Zarı İltihabı(Perikardit) Diğer Belirtileri

 • Düşük şiddetteki öksürükler,
 • Seri bir biçimde soluk alıp verme,
 • Soluk almakta güçlük çekilmesi,
 • Çarpıntılar,
 • Bitkinlik ve enerjisizlik,
 • Bacak ve ayak bölgelerinde şişme benzeri semptomlara rastlanılabilmektedir.

Kalp Zarı İltihabı(Perikardit) Neden Olur?

Alınan ilaçların yan etkileri, romatizmal kalp rahatsızlıları, enfeksiyonlar, kanser ve kanser tedavisinde başvurulan radyasyon uygulamaları, tümör ve tüberküloz kalp zarı iltihabının temel sebeplerindendir.

Söz konusu problem, sağlığı tamamen yerinde olan bireylerde aniden meydana gelebilmektedir. Çoğunlukla virüs kaynaklı bir problemdir. Seyrek olsa da bilhassa akciğer kanseri olmak üzere birtakım kanserler sebep olabilmektedir. Bunun yanı sıra ilerlemiş böbrek yetmezliği, bağ doku rahatsızlıkarı ve hipotiroidi gibi rahatsızlıklar sebepler arasında yer almaktadır.

Perikardit bulunan kişilerin bir kısmında herhangi bir nedene rastlanılamamaktadır.

Kalp zarı iltihabının diğer sebepleri ise:

 • Kalp krizi atlatmış olunması,
 • Parazit ve mantar enfeksiyonu,
 • Tiroid bezinin işlevinde aksamayla ortaya çıkan miksödem koması,
 • Göğüse bölgesinde delici bir kaza atlatmak,
 • Radyoterapi ardından ortaya çıkan hasar,
 • Seyrek olarak ilaç kaynaklı kalp zarı iltihabı gözlemlenebilmektedir.

Kalp Zarı İltihabı(Perikardit) Nasıl Teşhis Edilir?

Kalp zarı iltihabının teşhisinde çeşitli yöntemler kullanılır. Yetkili hekim ihtiyaç duyduğu takdirde aşağıda belirtilen tetkikler gerçekleştirilebilmektedir:

EKG: Perikardit’te EKG farklılıkları bulunabilmektedir.

Akciğer grafisi,

Kan tetkikleri: Kalp zarı iltihabında kalp kası enzimi olan troponin değeri bir miktar artabilmektedir. Faka bu miktar yükselmeye devam ederse kalp kası iltihabından kaygılanılmaktadır. Bunun yanı sıra kalp krizi halinde de troponin değeri artabilmektedir. Kişiden böbrek yetmezliği şüphesi kaldırmak ve enfeksiyon parametrelerini kontrol etmek maksadıyla sedim, üre lökosit, CRP ve kreatinin değerli için tetkikler talep edilebilmektedir.

Ekokardiyografi: Son derece mühim bir inceleme olan bu yöntemde ultrason yardımıyla kalp gözlemlenmektedir. Troponin artışı ve EKG farklılığı sebebiyle kalp krizinden ayrıt edilmesi ancak bu yöntemle mümkün olmaktadır. Tahlillerde kalp zararın arasında bulunan sıvının dozajı da gözlemlenmektedir.

Tiroid testi, tüberkülin deri testi, HIV testi, antinükleer antikoru ve romatoid faktör tetkikleri gerçekleştirilebilmektedir.

Kalp Zarı İltihabı(Perikardit) Nasıl Tedavi Edilir

Virüslere bağlı olan kalp zarı iltihabında oldukça pozitif sonuçlar alınmaktadır. Tedavinin ve ağrıyı dindirmenin en iyi yöntemi aspirin türü ilaçlardır. Fakat kalp zarı kesesinde biriken sıvı (perikardiyal effüzyon) nihayetinde kalp yetmezliği baş gösterebilmektedir. Bu mühim bir problemdir ve kalp üzerindeki basıncın derhal kaldırılması icap etmektedir. Çoğunlukla göğüs duvarından kalp zarı içerisine sokulacak bir iğne yardımıyla sıvı tahliye edilmektedir. Bu işlem “perikardiyosentez” olarak adlandırılmaktadır. Çeşitli hallerde cerrahi müdahaleye ihtiyaç duyulabilmektedir. Kalp zarı iltihabı tedavisi ortalama 3 hafta sürer.

Kalp Zarı İltihabı İçin İbrahim Saraçoğlu Tavsiyesi

Perikardit olarak bilinen kalp zarı iltihabı için, İbrahim Saraçoğlu adaçayı kürünü önermektedir. 1 bardak suyu cezvede kaynatıp içerisine, 50 gr kadar adaçayı eklenir. En az 10 dakika boyunca kaynatılır. Daha sonra kaynamış olan bu kür, süzgeçle süzülür. Bu kür günde 2 defa, birisi sabah kalkınca, diğeri de akşam yatmadan önce içilir. 1 hafta buna devam edilir.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.