Kan Pıhtılaşması Nedir Neden Olur Kan Pıhtılaşmasına Ne İyi Gelir?

Kan Pıhtılaşması Nasıl Geçer Tedavisi Belirtileri Nasıl Anlaşılır Olur?

1 298

Kan Pıhtılaşması Hastalığı Nedir Kan Neden Pıhtılaşır Kan Pıhtılaşması Nasıl Önlenir? Kan Pıhtılaşmasını Önleyen Yiyecekler

Kan pıhtılaşması, kan damarlarının yaralanması, hasar görmesi sonucu oluşan kanamayı önleyen normal bir olaydır. Kan pıhtısı kanı durdurmak için, kanın içindeki trombositler ve fibrin tarafından oluşturulan jel benzeri maddedir. Kan pıhtısı, hem atardamar hem de toplardamarda oluşan hasarı onarmak için de aktif hale gelebilir. Fakat damarların içinde çok fazla pıhtılaşma oluştuğunda bu durum kan pıhtılaşması hastalığı olarak bilinir ve ciddi sağlık sorunlarına yol açabilir.

Kan Pıhtılaşması Belirtileri Nelerdir?

Kan pıhtılaşması belirtileri, kan pıhtılaşmasının hangi organda meydana geldiğine göre değişir;

Bacaklar ve kollarda kan pıhtılaşması varsa: Bacaklardaki ve kollardaki kan pıhtılaşmasının belirtileri farklılık gösterir ve acı veya kramp, şişme, yumuşaklık, sıcaklık ve mavimsi –veya kırmızı- bir cilt oluşturabilir. Büyük damarlarda oluşan pıhtılara derin ven trombozu (DVT) denir. Kan pıhtıları ayrıca daha küçük, daha yüzeysel (deriye daha yakın) damarlarda oluşabilir.

Kalpte kan pıhtılaşması varsa: Kalpteki kan pıhtılarının genel belirtileri arasında göğüste ve sol kolda ağrı, terleme ve nefes almada güçlük çekme vardır.

Akciğerlerde kan pıhtılaşması varsa: En yaygın belirtileri kısa nefes alma veya nefes almada güçlük çekme, göğüs ağrısı ve öksürüktür. Diğer belirtiler ise terleme, ten rengi solması, bacakların şişmesi, düzensiz kalp atışları ve/veya nabız ve baş dönmesidir.

Kan öksürme, hızlı kalp atışı, göğüs ağrısı ve kısa aralıklarla nefes alma akciğerlerinizdeki kan pıhtılaşmasının belirtileridir.

Beyinde kan pıhtılaşması varsa: Beyninizdeki kan pıhtılaşması şiddetli baş ağrısına, baş dönmesine, görüş bozukluğuna ve konuşma problemlerine yol açabilir.

Karında kan pıhtılaşması varsa: Karındaki kan pıhtılaşmasının belirtileri şiddetli karın ağrısı, mide bulantısı, kusma ve ishal ve/veya kanlı dışkı olabilir.

Kan pıhtılaşması yerine ve şiddetine bağlı olarak hayati tehdit oluşturabilir.

Kan Pıhtılaşması Neden Olur?

 • Kansızlık
 • Kardiyovasküler problemler (Kalp ve damar hastalığı sorunları)
 • Kolesterol
 • İç yaralanmalar
 • Yüksek kan basıncı
 • Karaciğer hastalıkları
 • Obezite
 • Fiziksel travmadan dolayı organınızdaki damarlardan birine yapılan basınç
 • Kan akışının kesilmesi
 • Hiperkoagülabilite: Kanınızın normalden fazla pıhtılaşması durumudur.
 • Uzun süre oturma ve hareketsizlik
 • Ameliyat: Eğer son zamanlarda ameliyat (cerrahi) olduysanız kan pıhtılaşmasının yüksek olma ihtimaline sahipsiniz.
 • Vücudunuza fiziksel travma.
 • Kilo: Eğer aşırı kiloluysanız veya obez iseniz kan pıhtılaşmasında yüksek risk taşıyorsunuz.
 • Tedavisel durumlar: Varisli damarlar, vaskülit, kalp krizi, solunum bozuklukları veya son zamanlarda yapılan doğum bile vücudunuzdaki damarlarda pıhtı oluşmasına sebep olabilir.
 • Yaş: Yaşlı insanlar kan pıhtılaşmasında daha yüksek risk taşırlar.
 • Yayılmış intravasküler koagülasyon (DIC): Bu, bir enfeksiyon veya organ yetmezliği nedeniyle kanın uygunsuz bir şekilde pıhtılaşmasına neden olan tıbbi bir durumdur.

Kan Pıhtılaşmasının Geçmesi İçin Neler Yemeli İçmeli?

Kan pıhtılaşması hastalığının geçmesi için uzmanlar şu gıdalarla beslenmeyi tavsiye ediyor; Kanola yağı, hardal yağı, aspur yağı, ekmek, fasulye, tahıl, brüksel lahanası, kuşkonmaz, brokoli, kırmızı biber, C vitamini, muz, kayısı, ıspanak, kuru üzüm, gingko, yaban mersini, zerdeçal, zencefil, soğan, sarımsak, ıspanak, biber, karanfil, portakal suyu ve yağsız süt bulunur. Dahası, bolca su içmelisiniz, sigarayı bırakmalısınız, obeziteyi azaltmalı, asitli içecekler ve alkol tüketmemelisiniz.

Kan Pıhtılaşması İçin Hangi Doktora Gidilir, Nasıl Geçer?

Kan pıhtılaşması hastalığı için Hematoloji doktoruna gidilir. Bu durumun tedavisi nedenine göre değişir, pıhtılaşmaya yol açan neden tedavi edildiğinde kan pıhtılaşması da geçer.

Kan Pıhtılaşması Nasıl Geçer Bitkisel Çözümler

Sarımsak

Uzmanlara göre sarımsak, kan pıhtılarını erittiği bilinen kükürt bileşenlerine sahiptir. Etkili sonuçlar için sabah bir diş çiğ sarımsak tüketin. Sarımsak, arterlerin düz kasları üzerinde çalışır ve gevşemesini ve genişlemesini sağlar, böylece kan basıncını düşürür. Aynı zamanda bir kan inceltici olarak çalışır, böylece pıhtı riski olan hastalarda kan pıhtılarını önler.

Yeşil Çay

Aynı zamanda yeşil çay da kan pıhtılarını önlemeye yardımcı olabilir. Ayrıca anti-trombotik özellikler sergiler ve kan pıhtılarının tedavisinde yardımcı olabilir

Malzemeler

 • 1 tatlı kaşığı yeşil çay
 • 1 bardak su
 • Bal (dilerseniz katılabilir)

Bir bardak suya yeşil çay ekleyin ve kaynatın. Soğumadan önce için. Ayrıca tat için bal ekleyebilirsiniz. Bu çayı günde en az üç defa için.

Zencefil Çayı

Zencefil, asetilsalisilik asit adı verilen aktif bir bileşen içerir. Karışım, kan pıhtılarını ortadan kaldırmaya yardımcı olur ve durumu tedavi etmek için güvenli kabul edilir.

Kırmızı Acı Biber

Kırmızı acı biberler doğal kan incelticidirler ve içlerinde salisilat bulunması nedeniyle vücudunuz üzerinde bir etkiye sahiptir. Kırmızıbiberin içinde bulunan kapsaisin bileşeni, kan dolaşımını kolaylaştırmaya ve kan pıhtılarını önlemeye yardımcı olur.

Chia Tohumları

Chia tohumları çokça amino asit ve omega-3 yağ asitlerini sağlar. İki bileşen de vücudunuzdaki kan pıhtılaşması riskiyle savaşmakta etkilidir. Beslenme uzmanları, kan dolaşımını arttırmak için chia tohumlarını günlük olarak tüketmenin gerekli olduğunu öne sürmektedir.

1 yorum
 1. Anonim diyor

  Çök teşekur ederim 10 seeden ber bende var çok kokiyom hastaliğimin çök tehlikeli oldugun Dr lar soyliyor sizde çök güzel bilgiler aldim teşekürler

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.