Kara Lahana Sarmasının Yanına Ne Yapsam Ne Pişirsem

Lahana Sarmasının Yanına Ne Gider Ne Yenir Ne Yapılır

0 30

Lahana Sarması Nasıl Yapılır Yanına Ne Gider?

Lahana ile birbirinden farklı çeşit çeşit yemekler yapmak mümkündür. Lahana sarması da bunlardan biridir ve neredeyse en popüler lahana yemeği olarak tanımlanabilir. Akşama lahana sarması yapmak için kolları sıvadınız, ancak tam da bu sırada, “Yanına başka bir yemek daha yapmalıyım. Peki lahana sarmasının yanına ne yapılır?” diye bir soru aklınıza geldi. Uzun uzun aramanıza gerek yok çünkü en iyi yanıtları sizin için hazırladık.

Lahana sarmasına bayılıyorsunuz fakat yine de yanında ekstra bir lezzet mi istiyorsunuz? Eğer öyleyse, “Lahana sarmasının yanında ne yenir?” diye düşünmeye başladınız demektir. Bu konuda size yardımcı olabilecek pek çok tavsiyemiz var. Bunlardan bazıları; kabak mücver, patates salatası, sebze çorbası, domates çorbası, mevsim salatası, cacık ve üzüm hoşafı olarak sıralanabilir. Dilerseniz şimdi, lahana sarmasının yanına lâyık lezzetleri daha yakından görelim.

Lahana Sarmasının Yanına Ne Yakışır?

Lahana dolmasına, sıcacık bir çorbayla başlangıç yapmanız çok güzel olacaktır. Lahananın mükemmel lezzetini doyasıya yaşamak için çorbanızın hafif olması ve midenizi tam doldurmaması önemlidir. Mercimek çorbası ya da sebze çorbası, yapabileceğiniz en iyi tercihlerdendir ve lahana sarmasıyla beraber tüketmek yerinde bir fikirdir. Ezogelin çorbası veya tarhana çorbası da, hafif ve lezzetli çorbaların başında gelmektedir. Sofranızda lahana sarmasıyla birlikte bu çorbalardan herhangi birine yer vermek, lezzetli ve sağlıklı bir seçim yaptığınızı gösterir.

Mercimek demişken, bu listede mercimek köftesine de yer ayırmamız doğru olacaktır. Mercimek köftesi başlı başına bir lezzet harikası olsa da, turşular ve yeşillikler eşliğinde ikram edilirse, lezzeti ikiye katlanacaktır ve lahana sarmasıyla âdeta bir lezzet partisi oluşturacaktır.

Lahana sarması yaptıysanız, yanında bir de meze olması sofranıza renk, sarmanıza da ekstra bir tat kazandıracaktır. Hazırlayabileceğiniz çeşit çeşit mezeler vardır ancak sebze közlemelerini yoğurt ve sarımsakla birlikte sunmak, yapabileceğiniz en önemli ve en leziz tercihlerden biri olacaktır. Ayrıca patlıcan, yeşil biber veya kırmızı biberleri közleyip zeytinyağı ve nar ekşisiyle donatabilir ve böylece lahana sarmanızı süsleyebilirsiniz.

Yoğurt, pek çok yemeğin olduğu gibi, lahana çorbasının da yanına yakışan bir lezzettir. Yoğurdun lahanayla sergilediği uyuma bir de kızartmanın mis gibi tadı ve kokusu eklenirse, işte o zaman sofradaki herkesin midesi bayram edecektir. Çorbayla ve lahana sarmasıyla tercih edebileceğiniz bir kâse yoğurt, yemeğinizden aldığınız lezzete farklı bir boyut katacaktır.

Mercimek köftesi de lahana sarmasıyla çok yakışacak, âdeta çok samîmî iki dost gibi olacaktır. Bu muhteşem çiftin yanında bir de mevsim salatası olması, damaklarınızı fazlasıyla sevindirecektir. Yeşillikleri dilerseniz salata hâlinde, dilerseniz de sadece yıkayıp ikrâm edebilirsiniz. Yani tere, roka, marul, turp ve benzeri sebzeleri güzelce yıkadıktan sonra sunabilirsiniz veya salata olarak da servis edebilirsiniz.

Masanıza ekleyeceğiniz tâze turşular da, yemeklerinizle unutulmaz bir lezzet uyumu oluşturacaktır.

Lahana Sarmasının Faydaları Nelerdir?

Turpgiller sınıfından olan lahana, en yararlı sebzelerin başında gelmektedir. Hem iltihap giderici özelliktedir hem de çok etkili bir antioksidandır. Bazı kanser çeşitlerinin ve karaciğer yağlanmasının önlenmesinde fayda sağlar ve kalp-damar sağlığını koruyucu etkiye sahiptir. Tam anlamıyla bir potasyum deposudur ve bu nedenle, kan basıncının düzenlenmesinde ve kontrol altında tutulmasında önemi büyüktür. Zengin lif kaynaklarından biridir. Yapısında A, C ve K vitaminlerini barındırır ve böylelikle bağışıklık sistemini kuvvetlendirir. Ayrıca lahana, vücudumuzda yer alan toksit maddelerden kurtulmak için çok iyi bir çözümdür.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.