Karnabahar Kokusu Nasıl Giderilir Haşlarken Kokusunu Ne Alır

Karnabahar Kaç Dakikada Ne Kadar Sürede Haşlanır Haşlama Süresi

0 25

Karnabahar Kaç Dakikada Ne Kadar Sürede Haşlanır Haşlama Süresi

Karnabahar sebzesi hem haşlanabilen hem kızartılabilen, ister salata ister yemek olarak tüketilebilen çok lezzetli ve çok besleyici bir sebzedir. Bu makalemizde karnabaharın haşlama süresinden ve karnabahar kokusunu giderme yöntemlerinden bahsedeceğiz.

Karnabahar Kaç Dakika Haşlanır?

Karnabaharın haşlama süresi tencerede veya düdüklüde nerede haşladığınıza göre değişir. Ayrıca damak tadı da bu sürenin değişmesinde rol oynar. Kimileri daha diri karnabahar severken bir kısım insanlar ise daha yumuşak karnabahar yemeyi tercih eder. Bir tencere içine suyu ve karnabaharı alıp kaynamaya bırakın. Su kaynamaya başladıktan sonra karnabaharı 10-15 dakika kadar orta ateşte haşlayın. Karnabaharı haşlarken düdüklü kullanacaksınız haşlama süreniz daha da kısa, 5 dakika olacaktır. Haşlarken dikkat edilmesi gereken en önemli ipucu ise karbaharları küçük küçük parçalara ayırmanızdır, çünkü büyük boyuttaki karbaharların haşlanması daha uzun sürecektir. Karnabahar haşlandıktan sonra bir servis tabağına aldıktan sonra üzerine biraz zeytinyağı ve limon gezdirerek çok lezzetli bir karnabahar salatası yapabilirsiniz.

Karnabahar Nasıl Haşlanır?

Malzemeler

  • 1 adet küçük boy karnabahar
  • Yarım adet limon
  • 1 çay kaşığı tuz
  • Zeytinyağı

Yapılışı

İlk olarak bir tencereye su koyun, tuz da ilave edip kaynatın. Su kaynarken diğer yandan karnabaharları saplarından ayırın ve çiçek kısmını ise parçalara ayırın. Bu noktada karbaharları bol bol suda iyice yıkamanız kirlerinden arınması çok önemlidir. Su kaynamaya başladığında içine temizlediğiniz karnabaharı ekleyip 10-15 dakika haşlamaya bırakın. Haşlanıp haşlanmadığını bir çatal ile kontrol edebilirsiniz. Bu işleme karnabahar haşlama denir.  Haşlanan karnabaharı ocaktan alın ve süzgeçten süzüp soğumaya bırakın. Daha sonra içine biraz zeytinyağı ve limon suyu da ekleyip karıştırın ve işte servise hazır.

Karnabahar Kokusu Nasıl Geçer?

  • Karnabaharın kokusunu gidermek için haşlama suyuna 1 adet defne yaprağı atmanız yeterli olacaktır. Ayrıca bu yöntem sayesinde sadece karnabahar kokusundan kurtulmayacak aynı zamanda hazırladığınız karnabahar yemeğine hoş bir koku da verecektir.
  • Karnabaharı pişirirken suyuna biraz limon suyu sıkabilirsiniz veya limon kabuğunu suyuna koyabilirsiniz. Bu yöntem sayesinde karnabaharda koku kalmadığını göreceksiniz.
  • Karnabahardaki kokuyu gidermek için haşlama suyuna bir bardak süt ekleyebilirsiniz. bu sayede hem mutfağınızdaki karnabahar kokusu geçecek hem de karnabaharlar beyaz kalacaklar.
  • Eğer pişirirken karnabahar kokusundan hoşlanmıyorsanız temiz bir tülbent içine birkaç parça ekmek koyup bunu bağlayıp haşlanma suyu içine koyabilirsiniz.
  • Karnabahardaki kokuyu gidermek için uygulayabileceğiniz bir başka yöntem ise karnabahar suyuna bir tutam kadar tuz ve 2 yemek kaşığı sirke eklemektir.
  • Karnabaharı haşladığınız suyun içine 1 çay kaşığı kadar vanilya özü koyarak karnabaharın kötü kokusundan kurtulabilirsiniz.
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.