Kasık Bölgesinde Ağrısız ve Ağrılı Beze Gibi Şişlik Çıkması

Kasıkta Beze Neden Olur Nasıl Geçer Hangi Doktora Gidilir

0 84

Kasıkta Beze Nedenleri Ve Tedavisi

Kasık, cinsel organların bulunduğu bölgeye denir. Kasık bölgesinde beze,  yağ bezesi, kasık fıtığı, lenf bezi şişmesi, follikülit (kıl dibi iltihabı), kist, enfeksiyon gibi çeşitli nedenlerden kaynaklanabilir. Nedenine göre ağrıya da sebep olabilir. Hem erkeklerde hem de kadınlarda görülebilir. Böyle bir problemle karşılaştığınızda Genel Cerrahi doktoruna gidip tedavi olabilirsiniz.

Kasıkta Beze Neden Olur?

Lenf Bezi Şişmesi

Lenf bezlerinin şişmesinin bir belirtisi de kasıklarda bezedir. Vücutta bağışıklık sisteminin önemli parçalarından olan lenf bezleri, kasıklar dahil olmak üzere vücudun tamamında yer almaktadır. Bu küçük bezeler enfeksiyon ile savaşmaya yardımcı olmaktadır. Sağlıklı bir birey lenf bezlerini hissetmez ancak bu bezler şiştiğinde yumru veya beze olarak hissedilmeye başlarlar. Lenf bezlerindeki şişliğin en yaygın sebeplerinden birisi enfeksiyondur. Örnek olarak kasık çevresinde oluşabilecek herhangi bir enfeksiyon, yine o bölgedeki lenf bezlerinin şişmesine yol açabilir. Kasık çevresindeki enfeksiyona örnek olarak ise cinsel yolla bulaşan enfeksiyonlar (STI’ler) ve deri enfeksiyonları verilebilir. Ancak ek olarak tüm vücudu etkileyen grip ve suçiçeği gibi enfeksiyonlarda da kasık bölgesindeki lenf bezleri şişebilir. Eğer sebep bu tür enfeksiyonlar ise enfeksion geçtiğinde şişlik de geçecektir.

Kistler

Kasıktaki bezelerin çoğu kistten kaynaklanır. Vücutta kistler içi sıvı dolu olan iyi huylu yani kanserli olmayan yumrulardır. Bu kistler bazen büyüyüp ağrıya sebep olabilirler. Fakat kasıkta oluşabilecek kistler bazen ciddi bir sağlık sorununun habercisi olabilir.

Cinsel Yolla Bulaşan Enfeksiyonlar

Klamidya, bel soğukluğu ve frengi gibi cinsel yolla bulaşan bazı enfeksiyonlar, lenf bezlerinde şişme yaparak kasıklarda bezeye neden olabilir. Cinsel yolla bulaşan hastalıklar antibiyotik ile tedavi edilir.

Bakteriyel Vajinoz

Vajina içersindeki bir tür bakterinin çoğalması ile meydana gelen bakteriyel vajinoz enfeksiyonu kadınlarda her yaşta görülebilir. Ancak en yaygın yaşlar 15 ila 44 yaş aralığıdır.

İdrar Yolu Enfeksiyonları

Vücutta böbrekler, mesane, üreter ve üretradan oluşan sistem idrar yolu olarak adlandırılır ve bu sistemde herhangi birinde oluşabilecek enfeksiyonlar idrar yolu enfeksiyonu olarak adlandırılır. Bu tür enfeksiyonlar erkeklere oranla kadınlarda daha yaygın olarak görülür. Çünkü kadın üretrası erkeklere göre daha kısadır ve bu durum bakterilerin idrar yolunda daha kolay ilerlemesine olanak sağlar.

Hodgkin Lenfoma

Nadiren de olsa kasıklarda lenf bezlerinin şişmesinin bir sebebi Hodgkin lenfoma olabilir. Bu bir kanser türü olup oluşumu lenfositlerde başlamaktadır.

Vajinal Mantar Enfeksiyonları

Vajinal mantar enfeksiyonlarının sebebi vajina içerisinde Candida isimli bir mantar türünün genişlemesidir.  Kadın Sağlığı Merkezine göre, kadınların %75’i ömürleri boyunca en az bir kez vajinal mantar enfeksiyonu geçirmektedir.

Kasıkta Bezenin Diğer Nedenleri

  • Mantar enfeksiyonu
  • Bakteriyel enfeksiyon
  • Follikülit (kıl dibi iltihabı)
  • Kasık fıtığı
  • Bacak ve ayaktaki herhangi bir enfeksiyon
  • Lipom denilen iyi huylu yağ kitlesi

Kasıkta Beze Nasıl Geçer?

Kasıkta beze için Genel Cerrahi doktoruna gidilir. Kasık bölgesine yönelik bir ultrasonografi ile sorun tespit edilir. Kasıktaki bezenin tedavisi bu sorunun neden kaynaklandığına göre değişir. Bu duruma genellikle enfeksiyon neden olduğundan tedavisi antibiyotik kullanarak yapılır.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.