Kaymak Nasıl Yapılır Süt Kaymağının Faydaları Nelerdir?

Süt Kaymağı Nasıl Yapılır Evde Kaymak Yapımı Ve Yalancı Kaymak Yapımı

0 229

Kaymak Nasıl Yapılır Süt Kaymağının Faydaları Nelerdir?

Günün ilk öğününün ayrılmaz bir parçası olan kaymak, hem lezzetli hem de doğal bir besindir. Öyle ki bal – kaymak ikilisi herkes tarafından bilinen harika bir lezzettir. İçerisinde bol miktarda kalsiyum bulunan kaymak kemik gelişimine büyük bir katkı sağlamaktadır. Bunların yanı sıra kaymak kemik erimesini de önler, kemiğin kırılma riskinin düşürülmesine imkan sağlamaktadır. Evde nasıl kaymak yapılacağını merak edenler için hazırlanan evde kaymak tarifleri sizlerle…

Süt Kaymağı Nasıl Yapılır Evde Kaymak Tarifi

Malzemeler

  • 3 kilo süt

Bir tencereye koyulan süt 60 dakika civarında düşük ateşte pişirilir. Süt pişme aşamasında iken kesinlikle karıştırılmamalıdır, pişme esnasında sütün üzerinde kendiliğinde kaymağı ortaya çıkaracaktır. 60 dakika kadar kaynamış olan sütün soğumasının ardından buzdolabına yerleştirilir ve 24 saat kadar dinlenmesi beklenir. 24 saatin ardından üzerindeki kaymak sıyrılır ve süt yeniden ocağa koyularak aşama tekrarlanır. Böylelikle toplam 2 defa kaymak üretilmiş olunur. Ancak ikinci kaymağın ilk kaymak kadar dolgun olmayacağı unutulmamalıdır. İfade edilen biçimde 2 defa kaymak elde edildikten sonra artan süt ziyan edilmemek adına yoğurt yapımında kullanılabilmektedir. Ek olarak belirtilmelidir ki artan bu sütten yağsız yoğurt üretilebilmektedir.

Elde ettiğimiz kaymaklar genişçe bir kaba alınır ve bir mikser ile birlikte 5 dakika kadar çırpılır. Bu adımın ardından kaymak asıl kıvamını almış olacaktır. Çırpılma işlemini tamamlayan kaymak artık saklama kabına alınarak istenildiği an yenebilecektir. Üstelik kaymak kişinin kendi ellerinden çıktığından içerisinde hiçbir şüphe olmadan rahatlıkla tüketilebilecektir.

Şayet kaymağın kıvamı çok cıvık görünüyor ise bir süzgeç yardımı ile bu sorunu çözümü mümkündür. Artık katılaşan kaymak buzdolabında muhafaza edilerek maksimum 4 gün içerisinde tüketilmelidir.

Günün ilk öğününde veyahut tatlının yanında harika bir arkadaş olarak tüketebileceğiniz gerek lezzet gerekse kalite bakımından müthiş bir besindir.

Market ve benzeri yerlerden temin edilen kaymakla birebir aynı tada sahip olamasa bile evinde kaymağı bitmiş bireyler için lezzet ve yapılış süresi bakımından tam not alan bir tariftir. Bunun yanında hazır kaymakların üretimi şüpheli bir konudur.

Yalancı Kaymak Yapımı 

Malzemeler

  • Bir paket krema (Krema süt kutusu gibi kutuların içinde marketlerde 5-6 TL’ye satılıyor)
  • Yarım su bardağı süt
  • Bir yemek kaşığı mısır nişastası

Süt kreması, süt ve mısır nişastası bir tencere içine alınarak çırpma işlemi gerçekleştirebilecek herhangi bir mutfak gereci ile çırpılır.

Orta hararette aralıksız karıştırmak sureti ile koyu bir kıvam alana dek kaynatılır.

İşlemin ardından bir cam kap içerisine alınır.

Streç film ile temas edecek bir biçimde kaymak sarılır ve bu halde ılık bir ortamda sıcağının gitmesi beklenir.

Son işlem olarak streç film kaldırılmadan buzdolabına alınır ve burada muhafaza edilir.

Süt Kaymağının Sağlığımıza Faydaları

Şişlik Dindirici

Süt kaymağı tek başına kullanıldığı takdirde kulak ve ağız başta olmak üzere vücuttaki çeşitli bölgelerde meydana gelen şişliklerin dindirilmesini sağlamaktadır. Problemli bölgeye krem şeklinde sürülerek uygulanır.

Vücut Güçlendirici

Süt kaymağı ile birlikte bir miktar bal veyahut hurma karıştırılarak elde edilen ürün tüketilir. Zayıf bünyeli bireylerin hızlıca sağlığına kavuşmasını sağlar.

Diş Çıkarıcı

Diş çıkarma evresinde olan ufaklıkların diş kısımlarına sürüldüğü vakit dişlerin çıkma hızına olumlu yönde katkı sağlayacaktır.

Balgam Söktürücü

Çözücü nitelikte olan süt kaymağı, bu özelliği sayesinde çam balı veya kekik balı ile birlikte karıştırıldığında muhteşem bir balgam sökücüye dönüşmektedir.

Mide Düzenleyici

Balla birlikte karıştırılan süt kaymağı düzenli tüketildiği takdirde mideyi düzenleyici ve hazım kolaylaştırıcı bir etki gösterecektir.

Mide Ülseri ve Gastrit Giderici

Kekik veya çam balıyla karıştırılan süt kaymağına küçük bir miktar deli bal ilave edilir ve elde edilen bu karışım aç karnına tüketilir. (deli bal bulamayanların bunların yerine saf kestane balı kullanması önerilir).Bu şekilde mide ülseri ve gastrit şikayetlerinin giderilmesini sağlar.

İdrar Söktürücü

Bal ile birlikte karıştırılarak elde edilen ürün düzenli tüketilerek idrarın söktürülmesi sağlanır.

Böbrek ve Mesane Kumu Giderici

Bal ile birlikte karıştırılarak hazırlanan ürünün düzenli tüketimi halinde böbrek ve mesanede oluşan kumların giderilmesi sağlanır.

Temiz Dişler

Bal ile birlikte karıştırılan süt kaymağıyla dişlerin düzenli fırçalanması halinde dişler temiz bir görünüm kazanırken aynı zamanda güçlendirilecektir.

Etkili Yara Kremi

Bal ile birlikte hazırlanan süt kaymağı sayesinde yara durumlarında etkili bir yardımcı elde edilecektir.

Sinir Yatıştırıcı

Ihlamur balı ile beraber tüketilen süt kaymağı kişinin sinirlerinin yatışmasına destek olmaktadır.

Cilt Bakımı

Bal ile birlikte karıştırılan süt kaymağı yüze sürülerek cilt bakımı sağlanabilir.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.