Kızlık Zarı Kanaması Ne Kadar Kaç Gün Sürer Ne Kadar Olur?

Kızlık Zarı Ne Kadar Kaç cm İçeridedir Kızlık Zarı Kanaması Rengi

0 9.662

Kızlık Zarı Bozulduğunda Ne Kadar Kan Gelir Kaç Gün Sürer?

Toplum arasında kızlık zarı olarak bilinen tıptaki adı hymen olan zar vajinanın 1,5 cm içerisinde bulunur. Bu zarın ortası normalde açıktır. Bu açıklıktan adet kanı akar. Kızlık zarının şekli her kadında farklıdır. Genellikle ilk ilişki sonrası kızlık zarının şekline ve yapısına göre kanaması da değişir. Kızlık zarı kanaması rengi pembe veya kırmızı renkte olabilir.

İlk Cinsel İlişki Sonrası Kanama Neden Olur?

İlk cinsel ilişki sonrasında kanama olmasının nedeni kızlık zarının yırtılmasıdır.

İlk İlişki Sonrası Kanama Kaç Gün Devam Eder ?

İlk cinsel ilişki sonrasında meydana gelen kanama eğer 3 günden fazla sürer ve çok miktarda gerçekleşirse bir jinekoloğa gidilmesi gerekmektedir. Çok nadir görülse de bu durumda kanamayı durdurmak için dikiş atılması gerekebilir.

Kanamanın Miktarı Ne Kadardır ?

İlk cinsel ilişki sonrası meydana gelen kanamanın miktarı çoğunlukla az olup çok kısa sürmektedir.  Hatta çoğu kişide kızlık zarı yırtılması sonucu yalnızca bir kaç damla kan gelir.

Bazen kızlık zarı arkasında damar bulunması sebebiyle kanama uzun sürebilir hatta durmayabilir. Bu durumda kişi doktora gidip dikiş attırması gerekebilir. Hatta bazen vajina girişinde de yırtık meydana geldiğinden kanama şiddetlenebilir. Bu durumda da dikiş atılması gerekebilir. Bu dikişte amaç kızlık zarını onarmak değil fazla kanamaya sebep olan yeri dikmektir.

Kızlık Zarı Ne İşe Yarar?

Kızlık zarının vücutta bir işlevi yoktur fakat bazı bilim adamları tarafından bazı teoriler ortaya atılmıştır. Ancak kızlık zarı bilindiği üzere bir organ değildir ve şuana kadar işlevi tam olarak tespit edilememiştir.

Kızlık zarı kişinin doğumundan (anne karnında 7 ila 12. haftalar) 11-12 yaşına kadar mikropların vajina içerisini girmesini önler.

Kızlık zarı çok nadir görülen idrar kanalı olmayan hastalarda çıkartılıp üretra yani idrar kanalı yerine geçebilir.

İlk İlişkide Kızlık Zarı Mutlaka Bozulur Mu ?

İlk cinsel ilişkide her zaman kızlık zarı bozulmayabilir. Kızlık zarı her kadında farklıdır. Bazı kadınlarda çok defa ilişki gerçekleşse bile kızlık zarı yırtılmayabilir. Bu tür zarlar duhule müsait (ilişkiye müsait) olarak adlandırılır. Halk arasında ise elastik zar denilmektedir. Bu zar türü kadınların %26 ile %41’inde görülmektedir ki bu durumdaki kadınlarda ilk cinsel ilişki yaşanması halinde kanama olmamaktadır.

Kızlık Zarının Bozulması Ağrıya Neden Olur Mu ?

İlk cinsel ilişki durumunda kadınlarda bazen ağrı görülürken bazen görülmemektedir. Bu durum tamamen erkeğin tavrı ve yaklaşımına bağlıdır. İlk cinsel ilişkisini yaşayacak kadınlar tedirgin ve heyecanlı olurlar. Bu durumda erkeklere büyük görev düşmektedir ki eşlerini yatıştırmalı, yavaş ve yumuşak davranmalıdırlar. Bu sayede eşleri ağrı çekmezler.

Kızlık Zarı Bozulduğunda Mutlaka Kanama Olur Mu?

Kızlık zarı bozulduğunda her zaman kanama gerçekleşecek diye bir şey yoktur.

Kanama Olması Kızlık Zarının Bozulduğunu Mu Gösterir?

İlk cinsel ilişkiye girildiğinde kanama meydana gelmesi her zaman kızlığın bozulduğunu göstermez. Örneğin eğer kızlık zarının bozulmadığı durumlarda kızlık zarının dış kısımlarında yırtık veya sıyrık meydana gelebildiğinde kanama yaşanabilir.

Kızlık Zarı İlişki Dışında Başka Bir Yolla Bozulabilir Mi?

Kızlık zarı içine ortasındaki halkadan daha büyük olan cisimler girdiği durumlarda bozulur. Ancak kızlık zarı ata veya bisiklete binme yani bacağı çok açma gerektiren spor türleri, kaza veya travma gibi sebeplerden hasar görebilir veya bozulabilir.

Mastürbasyon Kızlık Zarına Zarar Verir mi ?

Mastürbasyon kızlık zarına zarar verebilir.

Kızlık Zarı Kendi Kendine İyileşir mi?

Kızlık zarı bir keze bozulduğunda kendiliğini iyileştiren bir yapıya sahip değildir.

Kızlık Zarının Ne zaman Bozulduğu Anlaşılabilir mi ?

Kızlık zarının ne zaman bozulduğunu anlamak mümkün değildir. Özellikle de eğer bozulduktan bir hafta süre geçtiyse anlaşılamaz.

Kızlık Zarı Bozulmadan Hamile Kalınabilir mi ?

Kızlık zarı bozulmadan hamile kalmak mümkündür. Yani kızlık zarı kişinin gebe kalmasını önlemez. Kızlık zarı sağlamken yani bozulmamışken de (elastik ya da dışarı boşalma) erkeğin spermleri vajina içine girebilir ve dış gebelik de dahil gebelik meydana gelebilir.

Kızlık Zarı Bozulmadan Muayene ya da Kürtaj Yapılabilir mi?

Kızlık zarı bozulmadan kürtaj veya muayene yapılması mümkündür. Kızlık zarı uygun kişilerde zara hiç bir hasar gelmeden spekulum incelemesi ve kürtaj işlemi yapılabilir. Akıntı problemi yaşayan bakire genç ve kız çocuklarında  kızlık zarı varken vajinal kültür alınabilmektedir.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.