Kelepçeli Kalıp Nasıl Kullanılır Kelepçeli Kalıptan Kek Nasıl Çıkarılır

Kelepçeli Kek Kalıbı Nasıl Kullanılır Kelepçeli Kek Kalıbı Kullanımı

1 95

Kelepçeli Kek Kalıbı Ne İşe Yarar Nasıl Kullanılır?

Piyasada birbirinden değişik çeşitli kek kalıpları vardır. Ancak kelepçeli kek kalıpları, daha çok tercih edilmektedir. Kek kalıpları arasında yaygın bir yere sahip olan Kelepçeli kek kalıplarını kullanmaya geçmeden, ilk etapta mandalını açıp kapatmak suretiyle biraz alıştırma yapabilirsiniz. Böylelikle kekinizi hazırlarken ve piştiğinde kalıptan ayırırken rahatlıkla kullanabilirsiniz. Tabanını iyice yerleştirdikten sonra kafî miktarda yağ sürerek kullanıma hazır hale getirebilirsiniz. Hazırladığınız keki ya da pastayı fırından çıkarttığınızda, kalıptan ayırma işlemine geçmeden, soğuması için bir süre bekletmeniz yerinde olur. Kelepçeli kek kalıbını, düz bir alana yerleştirip ardından mandalının kilidini açın. Bu etapta dikkat edilmesi gereken en mühim nokta, işlemi yapmadan önce kekin kalıptan tamamıyla ayrılmış olmasıdır. Şayet kek, kalıbından tamamen ayrılmadan bu işlemi yapacak olursanız, kekiniz dağılabilir ve kalıp kullanmanızın herhangi bir yararı olmaz. Kekin tamamıyla

ayrıldığına emin olduğunuzda, bandı açıp kek kalıbından rahatlıkla ayırabilirsiniz.

Kelepçeli Kek Kalıbı Nasıl Kullanılır?

Kelepçeli kek kalıplarını kullanmaya geçmeden, ilk aşamada mandalını açıp kapatmak suretiyle alıştırma yapabilirsiniz. Bu sayede, kekinizi hazırlarken ve piştikten sonra kalıptan ayırırken zorlanmadan kullanabilirsiniz. Tabanı oluklara tam olarak yerleştirin ve kek kalıbınızın mandalını kilitleyin. Ardından kalıba yeterli ölçüde yağ sürüp kek hamurunuzu ekleyebilirsiniz.

Kekinizi veya pastanızı fırından çıkardığınızda açmayın ve önce beklemeye bırakarak soğumasını sağlayın. Oda ısısına eriştiğinde, kek kalıbı ile kekinizin arasına ince bir bıçak sokarak kalıptan ayırın. Kelepçeli kek kalıbını, düz bir alana yerleştirip ardından mandalın kilidini açın. Bu etapta dikkat edilmesi gerekli olan en mühim şey, tabanın kekten tamamıyla ayrıldığına emin olmadan çıkarmamaktır.

Kekin tamamıyla ayrıldığını gördüğünüzde, bandı açıp kek kalıbından rahatlıkla çıkarabilirsiniz.

İsterseniz, kelepçeli kek kalıbında kek yapmaya geçmeden önce, dibine yağlı kağıt yerleştirin. Yaptığınız kek harcını kalıba boşaltın ve daha önceden ısıtılmış fırında 160 derece sıcaklıkta pişirin. İç kısmı iyice pişene dek fırından çıkarmayın.

Bilindiği gibi, bazı kalıplar kek harcını sızdırmaktadır. Bu sebeple yağlı kağıt sermenizi tavsiye ederiz. Eğer yağlı kağıt sermek istemiyorsanız, önce kalıbı yağlayın, ardından ince bir tabaka un serpin. Böylece kekinizin yapışmasını önlemiş olursunuz.

Fırına koyduktan yaklaşık yarım saat sonra, kekin üzerine bir kürdan batırarak iç kısmının pişip pişmediğini kontrol edebilirsiniz.

Kelepçeli kek kalıbının tabanını yağlayın veya içine yağlı kağıt serin. Ardından kek hamurunu boşaltın. Daha sonra önceden ısıtılmış fırında 180 derece sıcaklıkta pişirin.

Pişirme esnasında, fırınınızın kapağını sık sık açıp kapatmayın. Zira böyle yapmak kekin kabarmasını önler.

1 yorum
  1. Hatice Nur diyor

    Kesinlikle tavsiye etmem yarım paket margarin sürsem bile çıkmıyor kek kalıptan kaç defa denedim hiç kullanışlı degil ucuz bişey de degil pahalıya almıştım ama hiç begenmedim

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.