Silikon Kalıpta Kek Nasıl Pişirilir Silikon Kek Kalıbı Nasıl Yıkanır Temizlenir

Silikon Kek Kalıbı Nasıl Kullanılır Silikon Kek Kalıbı Kullanımı

0 32

Silikon Kalıpta Kek Nasıl Pişirilir Nasıl Kullanılır?

Silikon kek kalıpları kek yapmak için en çok tercih edilen kalıplardandır. Silikon kek kalıbının nasıl kullanılacağını merak ediyorsanız bu makalede bilgi alabilirsiniz.

Silikon Kek Kalıbı Nasıl Kullanılır?

Kalıbı kullanmaya başlamadan önce, sıcak suyla güzelce yıkayın. Böylece kek kalıbı, olası bakterilerden arındırılmış olacaktır. Kullanım öncesi, ince bir tabaka şeklinde biraz katı yağ ile yağlayın. Nitekim bu işlem, diğer kalıplar kullanılmadan önce de yapılmaktadır. Bu sayede, kekiniz piştiğinde kalıptan daha kolay ayırabilirsiniz.

Ardından, kek kalıbını sıcak suda 10 dakika beklemeye bırakın. Böylelikle içindeki gözenekler tamamıyla temizlenecektir. Yağlar, kek kalıbındaki gözeneklerin tıkanmasına sebep olur. Sıcak suyun içinde bir süre bekletmek ise, gözeneklerdeki tıkanıklığı giderir. Böylece, yapışkanlığı bozulmaz.

Temizleme esnasında aşındırıcı bulaşık süngerleri ya da çamaşır suyu kullanmayın, zira bu ürünler silikon kalıplara zarar verir. Silikon kek kalıplarını, doğrudan doğruya ısı kaynaklarının üzerine koymamalısınız. Mesela ocak, ızgara gibi ısı kaynaklarının üzerine direkt olarak koymak silikon kalıbın zarar görmesine yol açar.

Silikon kek kalıplarının içinde biriken artıkları ve yağlı kısımları temizlerken birkaç ipucunu da göz önünde bulundurmanız faydalı olacaktır. Sıcak suyun içerisine, yağları eriten güçlü bir sıvı bulaşık deterjanı koyun ve silikon kek kalıbını bu suyla yıkayın. Bu aşamada yapmanız gereken şey, kirli tencere yıkıyormuşçasına kek kalıbını sıcak suyun içerisinde bekletip ardından ovuşturarak içindeki tortuları temizlemektir.

Aşındırıcı sünger ya da etkili bir deterjan kullandıysanız yahut bulaşık makinesinde yıkadıysanız, tekrar kullanmadan önce kalıbı sıcak suyla yıkamanız ve böylece gözeneklerin açılmasını sağlamanız lazımdır. Ardından kurulayıp ince bir tabaka yağ sürmeniz gerekir. Bu işlem, karışımın yapışmasına engel olacaktır.

Silikon kalıbı, iç yüzeyi kurumadan, ıslak iken yıkamak, daha hızlı temizlenmesini sağlar. Elde yıkamak yerine, kirini akıttıktan sonra bulaşık makinesine de koyabilirsiniz. Yıkayacak zamanınız yoksa, hiç olmazsa sıcak suya koyarak bir müddet bekletmek de, kalıbı daha kolay temizlemenize yardımcı olur.

Silikon Kek Kalıbının Özellikleri Nelerdir?

 • Buzdolabından çıkarır çıkarmaz fırına koyabilirsiniz çünkü ani sıcaklık değişiminden etkilenmez.
 • Bulaşık makinesinde yıkayabilirsiniz.
 • Yalnızca fırın için uygundur, doğrudan ateşin üzerine koyulmamalıdır.
 • Yıkarken Aşındırıcı temizleyiciler ve bulaşık telleri kullanılmamalıdır.
 • Bıçak ya da diğer kesici mutfak aletleri, silikon kalıba direkt olarak değdirilmemelidir.
 • Elastik bir yapıya sahiptir, bu nedenle kolay saklanabilir.
 • Pişmiş keki silikon kalıptan çıkarmak, metal kalıplara göre son derece kolaydır.
 • Her çeşit çikolata, sütlü tatlı, jöle ve buz yapmaya elverişlidir.
 • Silikon aksesuar ve kek kalıpları, maximum 260 derece sıcaklığa dayanıklıdır.
 • Silikon kalıplar sıcaklığa hızla uyum sağladığından, ısı eşit oranda yayılır.
 • -25 derece soğukluktan +220 derece sıcaklık seviyesine kadar dayanabilir ve derin dondurucu, fırın, ve mikrodalga fırında senelerce herhangi bir yıpranmaya maruz kalmaz.
 • 200 Dereceden daha yüksek ısıda pişirme yapılmamalıdır.
 • Silikon kalıplar kokusuz ve tatsız bir yapıdadır. Bu sebeple hazırladığınız ürüne herhangi bir kötü tat veya koku sinmeyecektir.

Kek Kalıbına Sıkışan Kek Nasıl Çıkarılır?

Pişirdiğiniz kek, kalıba yapıştıysa, bozulmadan çıkmasını sağlamak için deneyebileceğiniz iki yol vardır. Birinci yöntem olarak; bir bezi ıslatıp kek kalıbının altına ve etrafına sarın. Kek kalıbını elinizle sallayın ve bir müddet bekletin. Ardından yeniden çıkarmayı deneyin. Diğer metot ise, bundan daha iyi sonuç verir fakat kekinizi servis etmeden önce bir müddet beklemeniz gerekir. Keki fırından çıkarın ve oda sıcaklığında soğumasını bekleyin. Ardından streç filmle sarıp buzluğa koyun. Minimum 5 saat süreyle orada bekletin. 5 saat durduktan sonra buzluktan çıkarın. Ardından, kalıbın iç kenarlarıyla kek arasında yağlı bir bıçak gezdirip üzerine bir tabak koyun ve ters çevirin. Bu uygulamada dikkat etmeniz gereken en mühim şey, direkt olarak sıcak kekin üzerinde yapmamaktır. Eğer bu işlemi direkt sıcak keke uygularsanız, kekiniz parçalanıp dağılacaktır.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.