Kıl Kurdu Bitkisel Doğal Tedavi Kıl Kurdu Tedavisinde Kullanılan İlaçlar

Kıl Kurdu Nasıl Dökülür Düşürülür Kıl Kurduna Ne İyi Gelir Kesin Çözüm

0 3.355

Kıl Kurdu Belirtileri Nedenleri Tedavisi

Kıl kurdu, kıl kurtlarının sebep olduğu parazitik bir hastalıktır. Kıl kurtları bağırsaklarda gezinen küçük, beyaz ve ince ipliğe benzer kurtlardır. Kıl kurdunun en yaygın belirtisi anal bölgede yani popoda kaşıntıdır. Kıl kurdu enfeksiyonu oldukça bulaşıcıdır. Kıl kurdu tedavisi için doktorlar genellikle bir doz Mebendazole (Vermox) veya Pyrantel Pamoate (Antiminth, Combantrin) reçete ederler. 2 hafta sonra 2.doz olarak devam edilir.

Kıl Kurdu Belirtileri Nelerdir?

Vajina ve anüs etrafındaki yani büyük abdest bozulan yerde kaşıntı hem çocuklarda hem de yetişkinlerdeki en yaygın belirtilerden biridir. Anüsteki sürekli ya da ani kaşıntı gece boyunca daha dayanılmaz hale gelir.

Ağızdan salya gelmesi (Özellikle uyurken geceleri)

İstemsiz kilo kaybı

Gaz, şişkinlik gibi mide problemleri

Çok yemek yese de kilo alamama

Diğer birçok enfeksiyonun da yaşanan belirtilerden, iştah kaybı, iştahsızlık yaşama

Sinirli hissetmek

Uykuyu iyi alamama sonucu gündüz uyuklama da diğer bir belirtidir. Bu problem anüs bölgesindeki sürekli kaşıntının kişiyi gece uyutmamasından kaynaklanır.

Parmaklar ev ya da cildin diğer yüzeylerine dokunduğunda diğer aile üyeleri de bu enfeksiyondan etkilenir. Bu kurtlar bazen eller yıkandığında da yok olmaz. Bunun sebebi ellerin antibakteriyel sabunla tamamen yıkanmamasıdır.

Yetersiz uykudan kaynaklanan halsizlik

Diş gıcırdatma (bu temel olarak kıl kurdu problemi yaşayan çocuklarda meydana gelir)

Karın ağrısı

Kıl Kurdu Neden Olur Nasıl Bulaşır?

Kıl kurdu yumurtaları kıyafet, yatak ve diğer objeler gibi yüzeylerin üzerinde yaşayabilir. Bu maddelerden birine dokunursanız ve parmaklarınızı ağzınıza götürürseniz, yumurtalar içinize girer.

Kıl kurdu enfeksiyonu oldukça bulaşıcıdır ve kişi istemeden kıl kurdu yumurtalarını soluyarak ya da dokunarak enfeksiyon kapabilir. Kıl kurtları balık, et ya da domuz eti gibi az pişmiş etler gibi kirlenmiş yiyecekleri tüketerek de yayılabilir.

Kıl Kurdu Nasıl Tedavi Edilir?

Doktorunuz kıl kurdu enfeksiyonunu ağız yoluyla alınan ilaçlarla etkili şekilde tedavi edebilir.

Kıl Kurdu Nasıl Dökülür Bitkisel Tedavi Yöntemleri

Sarımsak

Sarımsak kıl kurtları için harika bir şifadır. İçinde bulunan organasülfür bileşeni allicin bağırsak kurtlarına karşı çalışır.

Anti parazit doğası var olan yumurtayı öldürmeye ve dişi kıl kurtlarının daha fazla yumurtlamasını önlemeye yardımcı olabilir. Sadece kıl kurtlarında değil, sarımsak yuvarlak kurt ve kancalı kurtlardan kurtulmakta da etkilidir.

  • 1 hafta boyunca her gün aç karnına 2-3 diş sarımsak yiyin.
  • Alternatif olarak 2 diş ezilmiş sarımsağı yarım bardak sütle kaynatın ve aç karnına için. Bunu 1 hafta boyunca günde 1 kez yapın.

Kabak Çekirdeği

Kıl kurtlarını tedavi etmek için kabak çekirdeği tüketebilirsiniz. Kabak çekirdeği içindeki bileşenler anti parazitik özelliklere sahiptir. Kıl kurtlarını yok edebilir ve bağırsak duvarlarına tutunmalarını engelleyebilir, böylelikle vücuttan kolaylıkla atılırlar.

  • 12 saat aç kaldıktan sonra 2 yemek kaşığı kuru, kavrulmuş kabak çekirdeği tüketin. 1 saat sonra 1 bardak ılık su ya da süt için. Bunu 1 hafta boyunca her gün yapın.
  • Alternatif olarak 1 yemek kaşığı kavrulmuş ve ezilmiş kabak çekirdeğini eşit miktarda balla karıştırın. Bu karışımı 1 hafta boyunca her sabah aç karnına yiyin.

Prof. Dr. İbrahim Saraçoğlu’ndan Kıl Kurdunu Yok Eden Tedavi

Bağırsaklardaki kıl kurdunun bitkisel çözümü kekiktir. Bir çay kaşığı kekik birkaç yudum su ile içilir. Sabah, öğle ve akşam bu şekilde kekik içilirse kıl kurdu bağırsaklardan dışarı atılacaktır. Yaban kekiği daha faydalıdır.

İstenilirse kekik çayı da içilebilir. Ama kekiği doğrudan yutmak daha etkili olacaktır.

Kıl Kurdu Nasıl Önlenir?

Kıl kurdu yumurtaları oyuncak, yatak, klozet ve musluk yüzeylerine 2 hafta kadar tutunabilir. Yüzeyleri düzenli temizlemenin yanında kıl kurdu yumurtalarının yayılmasını ya da yeniden enfeksiyon kapmaktan kaçınmak için şunları yapabilirsiniz:

Sabahları yıkanın. Çünkü kıl kurtları yumurtalarını gece serer, sabahları anal bölgeyi yıkamak kıl kurdu yumurtalarının vücuttaki sayısını azaltmaya yardım edebilir.

İç çamaşırınızı ve yatak örtünüzü her gün değiştirin. Bu yumurtaları yok etmeye yardım eder.

Sıcak suda yıkayın. Kıl kurdu yumurtalarını öldürmeye yardım etmek için yatak çarşaflarını, pijamaları, iç çamaşırlarını ve havluları sıcak suda yıkayın.

Kaşımayın. Anal bölgeyi kaşımaktan kaçının.

Dışkınızı yaptıktan sonra ya da çocuğunuzun bezini değiştirdikten sonra ve yemekten önce ellerinizi yıkayın.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.