Kılcal Damar Kanamasının Belirtileri Nasıl Olur Nedenleri Tedavisi

Kılcal Damar Kanaması Nedir Neden Olur Nasıl Durdurulur?

0 4.095

Kılcal Damar Kanaması Nedir?

İnsan vücudunun her yerinde kapiller olarak da bilinen kılcal damarlar bulunmaktadır. Bu kılcal damarların bulunduğu el, kol, bacak ve yüzde oluşabilecek kanamalar ciddi sorunlara yol açabilir. Özellikle de yüzde oluşan kılcal damar kanamaları hem fiziksel hem de psikolojik olarak olumsuz durumlara yol açmaktadır. Bütün bu  sebeplerden ötürü küçük ve önemsiz gibi görünen kılcal damar kanamaları hafife alınmaması gereken bir durumdur. Bu durumlarda doktora başvurulması en güvenilir yol olacaktır.

Vücuda alınan hafif darbelerde deri altındaki ince damarlar yırtılır ve bu kan, doku içine sızar. Bu olay ciltte başta kırmızılıklara zamanla mor ve yeşilimsi renk döner. 2 ila 4 hafta kadar bir sürede kendiliğinden iyileşir.  Bu durumlarda merhem kullanımı iyileşmeyi hızlandıracaktır.

Kılcal damar kanaması, cilt altında bulunan damarların dışardan görünecek kadar genişlemesi olup bir tür varistir. Bu tür genişleme ise damar duvarını incelttiği için çok hafif darbede bile kanamaya yatkın hale gelir. Normal şartlarda hiç bir etki gözükmeyecek küçük bir çarpmada bile cilt kanar ve kolayca morarır. Bu durum kılcal damar kanamasıdır. Bu kanama genellikle çok kısa bir sürede durur ve görüntüsü ise damarın genişliğine göre 3-4 hafta kadar sürede kendiliğinden yok olur. Bu tür kanamaların bir sebebi kan sulandırıcısını yüksek dozajda almatır. Kan sulandırıcısını yüksek oranda kullanılması gereken hastalıkların tedavisi süresince hafif darbelerde kılcal damarlarda yırtılma ve kanama görülür.

Kılcal Damar Kanaması Belirtileri

Ağrı: Deri altında kılcal damarlarda oluşacak bir problem damarın kolayca kanamasına yol açmaktadır. Bu sebepten de bu bölgeye temas sonucu ağrı hissedilmektedir.

Kızarıklık: Vücutta kılcal damarlarda kanama yaşanan bölgelerde kızarıklık, morarma ve şişlik yaşanır.

Kaşıntı: Kılcal damar kanaması olan bölgelerde kaşıntı olmaktadır. Başlarda hafif olan bu tür kaşıntılar zaman geçtikçe kişiye rahatsızlık verecek düzeye gelebilirler.

Kılcal damarlar vücutta dışardan görülebilir vaziyettedir. Bu sebepten ötürü de oluşacak kılcal damar kanamalarının kontrol altına alınması önem arz etmektedir.

Kılcal Damar Kanaması Nedenleri

  • Kılcal damar kanaması, vücutta diğer yerlere göre daha hassas olan bölgelerde oluşmaktadır.
  • Kılcal damar kanamasının en yaygın sebebi kişinin bir darbe almasıdır.
  • Hassas cilde sahip kişilerde oluşan kılcal damar kanamaları, güneşe uzun süre maruz kalmaktan da kaynaklanmadır. Bu sebepten ötürü de bu kişilerin güneş altında uzun süre kalmaması gereklidir.
  • Vücutta başka hastalıklar için kullanılan bazı ilaçlar, vücutta farklı tepkilere yol açabilmektedir. Kullanılan ilaçların bir sonucu olarak komplikasyonlara sebep olup kılcal damar kanamalarına yol açabilirler.
  • Kılcal damar kanamaları gençlere oranla yaşlılarda daha çok görülmektedir. Bunun sebebi ise yaşlıların ciltlerinin daha ince ve hassas olmasıdır.
  • Yüzde görülen kılcal damarların sebepleri arasında; doğum kontrol hapları, güneşe çok fazla maruz kalmak, genetik özellikler, ciltte hassasiyet ve yaşlılıktır. Yüzdeki kılcal damarları genişleyip kırmızı, mavi ve yeşil renkte damarların ciltte oluşumuna neden olmaktadır. Bu tür kılcal damar kanamaları için uygulanacak tedavi yöntemleri arasında radyasyon ve lazer tedavi bulunmaktadır.

Kılcal Damar Kanaması Tedavisi

El, yüz ve bacaklarda görülen kılcal damar kanamalarının birçok farklı sebebi olabilir. Ancak bu tür kılcal damar kanamaları ciddi olduğu durumda doktora gitmeniz gereklidir. Çünkü kılcal damarların hasar görmesi vücutta başka problemlere de sebep olmaktadır. Bu yüzden bu durumun önce tanısı koyulmalı ardından uygun tedaviye başlanmalıdır.

Kılcal damarlarda oluşan kanamayı engellemek için kişinin spor yapması çok faydalı olacaktır. Ayrıca kilo alımından da kaçınılmalıdır. Kişinin otururken bacak bacak üstüne atması veya ters oturması kılcal damarlara zarar verir. Ayrıca masabaşı işte çalışan kişilerin iyi şekilde dinlenmesi ve ortapedik rahat ayakkabılar kullanması, gün içinde bulundukları alanda dolaşmaları gerekmektedir.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.