Kılıç çiçeğinin bilimsel olarak kanıtlanmış sağlık için 5 faydası

Oksijen deposu, havayı mis gibi yapan Peygamber, Paşa kılıcı çiçeğinin faydaları

0 198

Kılıç çiçeği, “Paşa kılıcı” ve “Peygamber kılıcı” olarak da bilinen havayı temizleyen, oksijen salınımı yapan faydalı bitkilerdendir.

Ülkemizde evlerde ve iç mekânlarda sıklıkla tercih edilen kılıç çiçeğinin bakımı kolaydır, görünüşü güzeldir ve insan sağlığına da çok faydalıdır. Halk arasında daha çok “peygamber kılıcı” veya “paşa kılıcı” olarak anılan bu çiçek ismini yapraklarının kılıç şekline benzer olmasından almaktadır.

Kılıç Çiçeği Ne İşe Yarar?

Kılıç çiçeğinin sahip olduğu yararları NASA yani Ulusal Havacılık ve Uzay Dairesi tarafından bilimsel olarak kanıtlanmıştır. Kılıç çiçeğinin bu faydaların başında ortamdaki zehirli maddeleri temizlemesi gelmektedir. Öyle ki; kılıç çiçeğinin gece boyunca fotosentez yaprak ortama bolca oksijen sağladığı ispatlanmıştır.

  • İç mekanlarda yaygın olarak kullanılan kılıç çiçeği diğer adıyla peygamber kılıç çiçeğinin ortama karbondioksit veya diğer zehirli gazları salgılamaz. Bunun yerine bulunduğu ortamı temizler ve oksijen salınımı sağlar. Ortamdaki havayı etkili şekilde oksijene dönüştürdüğü için tam bir hava temizleyici işlevi görür.
  • Kılıç çiçeğinin tercih sebebi olmasının sebebi diğer bitkilere göre çok daha iyi bir hava temizleyici ve oksijen yayıcı olmasıdır. Bakımının da çok kolay olması yönüyle iç mekanda kullanacağınız kılıç çieçekleri gece boyunca oksijen salınımı sağlamaktadır.

  • Diğer bitkiler geceleri karbondioksit yayarken kılıç çiçeği geceleri bile ortamdaki havayı temizlemektedir. Bu yönüyle nadir bitkilerden olmasıyla evdeyken dahi sanki ormandaymış gibi hissettiren bu bitki tam bir oksijen deposudur.
  • Kılıç çiçeğinin ayrıca ortamda bulunan kötü kokuları temizleme özelliği de bulunmaktadır. Örneğin ortamdan zor çıkan boya, cila ya da mobilya kokularını azaltma etkisi vardır.
  • Ayrıca kılıç çiçeğinin yaydığı bu oksijen gün içinde stres ve kirli hava sebepli yaşanan baş ağrısı, cilt problemleri, solunum hastalıkları ve hatta kalp ritim bozuklukları gibi birçok sağlık problemini engellediği de bilinmektedir.

Kılıç Çiçeğinin Zararları Nelerdir?

Kılıç çiçeğinin sahip olduğu kök ve yapraklarının zararlı olduğu konusunda bazı düşünceler vardır. Birtakım bilgi kaynakları kılıç bitkisinin yenmesi halinde öldürücü etkisi olduğunu söylemektedir. Fakat bu bilginin doğruluğunu ispatlayan bilimsel bir araştırma bulunmamaktadır. Ancak evde kılıç çiçeği yetiştiren özellikle anne babaların bu konuda dikkatli olması iyi olacaktır.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.