Kırmızı Pancarın Faydaları İbrahim Saraçoğlu Ahmet Maranki

İbrahim Saraçoğlu Kırmızı Pancar Kürü Kırmızı Pancar Suyu İbrahim Saraçoğlu

0 1.093

Kırmızı Pancarın Faydaları Nelerdir?

Kırmızı pancar sağlık için son derece faydalı bir bitkidir. Prof Dr. Ahmet Maranki ve Prof Dr. İbrahim Saraçoğlu katıldıkları T.V programlarında pancarın ve pancar suyunun sağlığa faydaları üzerinde durmaktadır.

Kırmızı Pancar Kürü Tarifi

  • Öncelikle 250 gram kırmızı pancarı güzelce temizlenmesi için geceden sirkeli suda bekletin.
  • Ardından pancarı 4 parçaya kesin.
  • Bir tencerenin içerisinde 5 su bardağı suyu kaynatın.
  • Üzerine pancarları ekleyerek 3 dakika daha kaynamaya bırakın.
  • Altını kapattıktan sonra ılıyana kadar demlenmeye bırakın.
  • Hazırladığınız pancar suyunu süzün ve günde 3 kez tüketin.
  • Pancar suyunu aç karnına içmeniz gerekir. Kahvaltı öncesi, akşam yemeği öncesi ve uyumadan önce 1 bardak içmeniz önerilir. Bu küre 20 gün boyunca düzenli olarak devam etmelisiniz.

Kırmızı Pancar Kürü İbrahim Saraçoğlu

Prof. Dr. İbrahim Saraçoğlu, karaciğer yağlanmasına karşı kırmızı pancar kürünü tavsiye etti. Kırmızı pancar suyunun insan sağlığı üzerindeki etkilerine değinen Saraçoğlu, katılım gösterdiği programların birçoğunda bu besinin yararlarına değinmektedir. Gelelim kırmızı pancarın şifalarına…

Pancar Kürü Ve Pancar Suyunun Faydaları

Kırmızı pancar kürü, fazla kilolarından şikayetçi olan kişiler için harika bir seçim olacaktır. Etkili bir arındırıcı detokstur. Yağ yakımının daha hızlı şekilde gerçekleşmesini ve vücutta biriken toksinlerin atılmasını sağlar. Bu sayede zayıflama süreci olumlu etkilenir.

Karaciğerin ve kanın temizlenmesi için oldukça etkilidir. Bu nedenle genellikle detoks içeceği olarak tercih edilir. Ayrıca vücutta iltihap oluşmasını engeller, mevcut iltihabın azalmasını ve giderilmesini de sağlar.

Pancar suyu lif yönünden oldukça zengin bir içecektir. Bu sayede sindirim faaliyetlerinin düzenlenmesini ve uzun bir süre boyunca tok hissedilmesini sağlar. Karoten, demir, B6, B3, B2 ve B1 açısından doygundur.

İçeriğindeki zengin C vitamini miktarı ile bağışıklık sisteminin daha güçlü olmasını sağlar. Pankreas, karaciğer, böbrek ve kemik sağlığı için gerekli olan manganezi barındırır. Kas ve sinir sisteminin faaliyetlerini sağlıklı şekilde yerine getirmekten sorumlu olan potasyumu da içerir. Pancar suyu B vitamini folatı içeriği ile doğumsal kusurların görülme riskini düşürür.

Bilimsel çalışmalar pancarın içerisinde bulunan nitratın, insan vücudunda işlenerek nitrik oksite dönüştüğünü kanıtlamıştır. Nitrik oksit ile yüksek tansiyon düşer, kan damarları genişler ve kan dolaşımı daha kolay şekilde sağlanır.

Spor yapmadan önce pancar suyu tüketirseniz, daha dirençli ve dayanıklı olursunuz.

Kabızlık sorununu giderici ve idrar söktürücü özelliği bulunur. Pancar kürü ile böbreklerde bulunan kumun dökülmesi çok daha kolay olacaktır.

Kırmızı Pancar Nasıl Tüketilmeli?

Kırmızı pancar suyu, birçok beslenme uzmanı tarafından sıklıkla tavsiye edilir. Dilerseniz kırmızı pancarı kaynatmak yerine taze olarak da yiyebilirsiniz. Pancarı güzelce temizledikten sonra rendeleyebilir ve limon suyu ile lezzetlendirebilirsiniz. Hazırladığınız salatalara ilave ederek de tüketebilirsiniz. Ya da kırmızı pancarın turşusunu yapabilir ve yemeklerinizin yanında servis edebilirsiniz.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.