Koltuk Silme Deterjanı Silmek İçin Deterjan Koltuk Temizleme Püf Noktaları

Koltuk Temizliği Nasıl Yapılır Tüyolar Burada Koltuklar Hangi Deterjanla Silinir

0 923

Koltuk Temizliği Nasıl Yapılır

Gün içerisinde azımsanamayacak kadar çok vaktimizi koltukların üzerinde geçirmekteyiz. Bu duruma bağlı olarak koltuklar kirlenebilmekte, çeşitli bakteri ve mikropların yuvası haline gelebilmektedir. Hayatımızın vazgeçilmez bir parçası olan kıyafetlerimizi kirlendiğinde yıkayıp temizlememiz gerektiği gibi günün büyük bir kısmında bize eşlik eden koltuklarımızda da aynı hassasiyeti göstermemiz gerekmektedir. Koltuk temizliğine başlanmadan önce ilk olarak yastık aralarında oluşan tozların ve kırıntıların süpürülmesi gerekmektedir.

Koltuk aralarındaki ulaşılması güç olan dar alanları elektrik süpürgenizin ucuna takabileceğiniz bir aparat sayesinde temizleyebilirsiniz. Şayet yastıkları çıkarma gibi bir imkanınız varsa kesinlikle çıkarmalı ve açılan alanları bir güzel temizlemelisiniz. Ayrıca koltuğun oturulan bölümünde biriken tozlardan kurtulmak içinde elektrik süpürgeniz ile çektirmeniz gerekmektedir.  Yastık kılıflarınız çıkıyorsa bunları çamaşır makinesine atın.

Koltuklar Hangi Deterjanla Silinir?

Kullanacağınız temizlik ürününü mutlaka koltuğunuza uyumlu olmasına dikkat etmelisiniz. Aksi bir durumda koltuğunuz zarar görebilir. Yani deri bir koltuk için kullanacağınız ürün ile kumaş için kullanacağınız farklı olacaktır. Çamaşır suyu gibi çeşitli ürünler koltuğunuzun rengini bozabileceği gibi uyguladığınız bölgeyi deforme edebilir.

Sanılanın aksine çamaşır suyu kuvvetli bir kimyasaldır ve sağlık açısından son derece zararlıdır. Koltuklarda meydana gelebilecek kalıcı hasarların önüne geçilebilmesi açısından uygun deterjan seçimi büyük bir önem taşımaktadır.

Koltuğunuzun malzemesi ile uyumsuz bir deterjan seçtiğiniz takdirde düzeltilmesi mümkün olmayan deformasyonlarla karşı karşıya kalabilirsiniz. Bunun için doğru bir deterjan seçerek herhangi bir zarara yol açmadan temizliğinizi gerçekleştirebilirsiniz. Temizlik işlemini eliniz ile gerçekleştirecek olursanız bu iş için özel üretilen sıvı deterjanlardan yada mayi sabunundan yardım alabilirsiniz. Eğer ki makine ile temizlik yapacaksınız makineler için özel üretilen deterjanları tercih edebilirsiniz.

Sıcak su koyduğunuz bir kabın içerisine bir miktar sıvı bulaşık deterjanı ilave edin. Yoğun bir köpük gözlemleyinceye kadar karıştırın. Burada sıcak su kullanılmasının sebebi lekelerin kısa sürede çıkmasına yardımcı olması ve sabunun çözülüp köpürmesi sağlanması içindir. Dolayısıyla elde ettiğiniz karışım soğumadan temizlik işlemine başlamalısınız. Elinize beyaz bir bez alın ve deterjanlı suyunuza batırın. Ardından bezinizi sıkarak fazla sudan arındırın. Eğer bezinizde fazladan su olursa koltuğunuz aşırı ıslanacaktır. Bunun sonucunda da küflenme gibi istenmeyen durumlarla karşılaşabilirsiniz. Koltuğunuzu mümkün mertebe az ıslanacak şekilde temizlemeye gayret edin. Beziniz yardımıyla koltuğa fazla baskı uygulamadan silme işlemini gerçekleştirin. Bez ile silme işleminde dairesel hareketler uygulamaya dikkat etmelisiniz.

Bu uygulama sayesinde koltuğunuz tahrip olmaktan kurtulacaktır. İnatçı lekelerde bir miktar daha fazla baskı uygulayarak temizliği gerçekleştirebilirsiniz. Ancak unutmayın, her zaman dairesel hareketlerle çalışmalısınız. Bez ile silme işleminiz bittiği zaman 10 dakika civarı bekleyin. Bir sünger alın ve az miktarda ıslatın. Şimdi nemli süngeriniz ile koltukları yeniden silerek fazla köpükten ve deterjandan arınmasını sağlayın. Bu işlemi yaptığınız takdirde temizlik sonrası koltuğunuzun kumaşında herhangi bir sertleşme meydana gelmeyecektir. Eğer varsa sulu sistem çalışan elektrikli süpürge çekerseniz koltuklarınız pırıl pırıl olacaktır.

Mayi Sabunu İle Koltuk Temizliği Nasıl Yapılır?

Mayi sabunu, temizlik konusunda sıkça kullanılan, uygulandığı yüzeyde etkisini belirgin bir şekilde gösteren harika bir üründür. Bilhassa doğal içeriğe sahip sabunlar temizlik hususunda en önemli konulardan birisidir. Koltuk temizliğinde mayi sabununun yanı sıra arap sabununu da tercih edebilirsiniz. Sabununuzu suda çözdürerek narince koltuğunuzun üzerine sürebilirsiniz. Bu işlemin ardından nemli bir bez yardımıyla ovalamak suretiyle sabunlu suyu döktüğünüz yerleri temizleyin. Bu uygulamanın ardından son olarak sıcak su ile tekrardan durulama yaparsanız koltukta sabun kalıntısı kalmasının da önüne geçmiş olursunuz. Tüm bu adımlar size mis gibi koltuklar sunacaktır.

Sirke İle Koltuk Temizliği Nasıl Yapılır?

1 bardak sirkeye 1 bardak su oranında bir karışım hazırlayın. Koltuklarınızın adedine ve yüzey büyüklüğüne bağlı olarak belirtilen oranda karışımınızı çoğaltabilirsiniz. Karışımı hazırladıktan sonra beyaz pamuklu ve lifli bir yapıya sahip bezinizi karışıma sokun. Ardından bezi iyice sıktırarak koltuğunuzun her tarafını bir güzel silin. İşlem tamamlandığında farkı gözleriniz ile göreceksiniz!

Karbonat İle Koltuk Temizliği Nasıl Yapılır?

Kokuyu hapsetmesi sayesinde büyük bir nam salan karbonat, temizlikte de kullanılabilen bir üründür. Koltuk temizliğinde karbonat kullandığınızda hem kötü kokulardan arınacak hem de şahane bir görüntüye sahip olacaksınız. Koltuğunuzun üzerinde biraz karbonat gezdirin. Ardından pamuklu bir bezi ılık su ile ıslatın ve koltuğun her tarafını silin. Bu sayede sizde tertemiz ve kötü kokmayan koltuklara sahip olabilirsiniz.

Deri Koltuk Nasıl Temizlenir?

Koltuğunuz deri bir malzemeden üretilmişse mutlaka deri için özel üretilen temizlik ürünleri tercih edilmelidir. Ancak bu ürünlerin üzerinde yer alan kullanım önerisi kısmına uymaya özen göstermelisiniz.

Bu ürünlerin dışında mayi sabunu da deri koltuk temizliğine uygundur. Bir kova ılık suyun içerisine bir avuç kadar mayi sabunu atın ve iyice karıştırın. Elde ettiğiniz bu karışımı deri koltuklarınıza uygulayabilirsiniz. İşlemi gerçekleştirdikten sonra kuru bir bezle koltuğunuzu kurulamayı ve son işlem olarak deri bakım ürünlerini kullanmayı unutmayın.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.