Küçük Hücreli Akciğer Kanseri Nedir 4.Evre Yaşam Süresi Kurtulan Varmı

Küçük hücreli akciğer kanseri, ülkemizde en çok görülen kanser türüdür, ikinci sırada ise prostat kanseridir gelir. İki çeşit akciğer kanseri vardır, küçük hücreli akciğer kanseri ve küçük hücreli-dışı akciğer kanseri. Hücrelerin mikroskop altındaki görüntüsüne göre bu isimler verilmiştir, KHAK nedir, küçük hücreli akciğer kanseri kısaltmasıdır.

Küçük Hücreli Akciğer Kanseri Yaşam Süresi

KHAK hızlı ilerleyen akciğer kanseridir fakat kemoterapi ve immünoterapi tedavilerine en iyi yanıtı veren bağışıklık ile iligili kanser türlerinden biridir. KHAK tedavisiz yaygın evresinde sağ kalım 1-3 aydır.

Yaşam süresi tedaviyle sınırlı evrelerinde 14-20 ay, ileri evre hastalarda ise 8-13 ay civarındadır. Uzun dönemde sağ kalım oranı % 5 civarındadır, bütün akciğer kanseri hastalarının %15 teşhisten 5 yıl ve sonrasında sağ kalmaktadır.

KHAK tedavisi, küçük hücreli akciğer kanseri tedavi yöntemleri

Küçük hücreli akciğer kanserinde immünoterapi tedavisi ile % 80 başarı sağlanıyor. Tedavinin hedefi immün sistem hücrelerinin kanser hücrelerini yok etmesine yönelik eğitilmesidir. Küçük hücreli akciğer kanseri kemoterapi ve kişiye özel immünoterapi tedavisnde başarılı sonuçlar alınmaktadır.

Her iki tedavi yöntemi eşzamanlı uygunanabilir, fakat hiç kemoterapi uygulanmadan gelen hastalarda immün sistem testlerinde daha doğru sonuçlar verir. KHAK’ya neden olan faktörler daha belirgin olarak anlaşılır.

Kemoterapi ve immünterapi eşzamanlı tedavisinin bir faydasıda, kemoterapinin yan etkilerini azaltmasıdır. Kemoterapi tedavileri genelde immün sistemi bastırır yani  kanserli hücreleri yok ederken bağışıklı sistem hücrelerinide öldürür.

Kemoterapi uygulanan kanser hastalarında bağışıklık testleri yanlış sonuçlar verebilir. Bu nedenle daha başka testlerde yapılır ve kişiye özel immünterapi tedavi yöntemi belirlenir. Kemoterapi veya radyo terapiye başlanmadan önce immünterapiye başlamak daha faydalıdır.

Kişiye özel immün terapi nedir ?

Küçük hücreli akciğer kanseri belirtileri

KHAK hastalarının 4/1 hiç belirti vermeden sinsi bir şekilde ilerleyebilir, bazı rutin kontrollerde veya başka bir akciğer hastalığına bağlı röntgen çekilmesinde akciğer kanseri anlaşılabilir. Erken evrede teşhis edilen hastaların tedavi başarısı çok yüksektir.

 • Devamlı nefes darlığı
 • Hırıltılı solunum.
 • Yutkunma zorluğu
 • İnatcı ve kötüleşen öksürük
 • Balgamdan kan gelmesi
 • Ani kilo kaybı ve iştahsızlık
 • Göğüs, sırt ve omuz ağrıları
 • Ses kısıklığı ve çatallaşma
 • Hafif ateş boyun ve yüzde şişlik
 • Baş ağrısı ve hafif kemik ağrıları
 • Karın bölgesinde şişlik
 • Halsizlik bitkinlik

Küçük hücreli akciğer kanseri 4.evre yaşam süresi kurtulan var mı

KHAK 4. evresi kanserin her iki akciğere, kalbin etrafındaki sıvılara, beyne, karaciğer ve kemikler veya bu saydığımız bölümlerden bazılarına yayıldığı evredir. Bu evrede cerrahi müdahale yapılabilir, kemoterapi ve radyoterapi tedavileri yapılır.

Bu tedavilerin amacı hastalığın sürecini yavaşlatmaya ve etkilerini azaltmaya yöneliktir. KHAK  çok hızlı ilerleyen akciğer kanser türü olduğundan 4. evrede kurtulma şansı çok düşüktür, fakat hasta için bütün tedavi yöntemleri denebilir.

Küçük hücreli akciğer kanserinden kurtulanlar birkisel tedavi fitoterapi yöntemleri, temoterapi, immünterapi, akıllı ilaçlar ve akıllı moleküler tedaviler denenebilir. Doktorlar bu tedavi yöntemleri ile tümörü küçültme veya tamame yok etmeye çalışıyorlar.

Önceki

Pnömotoraks  Akciğer Sönmesi Nedir Neden Olur Belirtileri Ve Tedavisi

Hiperkalsemi nedir Hiperkalsemi yüksekliği belirtileri ve tedavisinde kullanılan ilaçlar

Sonraki

Yorum yapın