Kudret Narı Zeytinyağında Ne Kadar Bekletilmeli Ender Saraç

Kudret Narı Faydaları İbrahim Saraçoğlu Kudret Narı Nasıl Yapılır

0 238

Kudret Narı Faydaları Kudret Narı Nasıl Yapılır

“Kudret narı bin bir derde deva bir bitkidir. Bu bitkinin faydaları Prof. Dr. İbrahim Saraçoğlu, Prof. Dr. Ahmet Maranki Ve Dr. Ender Saraç tarafından TV ekranlarında sık sık anlatılmaktadır.”

Asıl yetiştiği bölge Afrika olan kudret narı ülkemizde de güney bölgelerde yetiştirilebilen sarı renkli meyveleri olan bir bitkidir. Bitkinin en şifalı kısmı olan ve yaygın olarak kullanılan yeri bu sarı renkli meyvelerdir. Kudret narının hazır macun haline getirilmiş şeklinin aktarlarda satıldığını görebilirsiniz. Kudret narı, yaraların iyileşmesini ve iltihaplı bölgelerdeki iltihabın kurumasını sağlar. Ayrıca doğal antioksidan etkiye sahip olan kudret narının uzmanlar tarafından kansere iyi geldiği de belirtilmektedir. Uzmanlar kudret narı hakkında şunları belirtiyor:

“Kudret narı karaciğer sağlığının artmasına yardımcı olur, vücuttaki hücreleri yeniler, yanıkların ve çeşitli yaraların iyileşmesine katkı sağlar ve bağırsak tembelliğinin giderilmesine yardımcı olur.”

Kudret Narının Faydaları

 • Ülser, Gastrit, kolit ve Hemoroid gibi çeşitli sindirim sistemi hastalıklarının tedavisinde etkili bir rol oynadıüı uzmanlar tarafından kanıtlanmıştır.
 • Merhem haline getirilerek egzama ve sedef gibi cilt hastalıklarının tedavisinde ve ayrıca yanıkların ve açık yaraların iyileşmesinde etkilidir.
 • Reflü, hazımsızlık, bağırsak tembelliği, gastrit, ülser gibi birçok sindirim sistemi rahatsızlıklarının tedavisinde kullanılmaktadır.
 • Yaraların, yanıkların ve iltihapların iyileşme sürecini hızlandırır.
 • Sedef, çıban, egzama ve cilt hastalıklarının tedavisinde yaygın olarak kullanılmaktadır.
 • Karaciğer hastalıklarının tedavisinde büyük rol oynar ve karaciğer sağlığına katkıda bulunur.
 • Kan şekerinin dengelenmesini sağlar.
 • İçerdiği E vitamini sayesinde vücuttaki hücrelerin yenilenmesini sağlar.
 • Guatr hastalığının tedavisinde kullanılmaktadır.
 • Romatizmanın ve varis hastalığının sebep olduğu ağrıları geçirir.
 • Halk arasında basur olarak bilinen hemoroid tedavisinde önemli rol oynar.
 • İçeriğindeki yüksek orandaki E vitamini ve protein sayesinde bağışıklık sisteminin güçlendirilmesinde oldukça etkilidir.
 • New York Üniversitesinde yapılan bir araştırma, kudret narının içerisinde bulunan bir proteinin HIV virüsünün çoğalmasını engellediğini göstermektedir.
 • Ayrıca kudret narının içerisinde bulunan ve antibiyotik özelliği olan lutein ve lycopene tümörlerin büyümesini engelleyen bir etkiye sahiptir. 

Çin’de yapılan bir araştırmaya göre kudret narı, ağrı ve kramplarla baş gösteren mide ve bağırsak rahatsızlıklarının tedavisinde büyük rol oynamaktadır. Ayrıca kudret narının kan şekerinin dengelenmesini sağlayarak şeker hastalığının tedavisinde de kullanılabileceği de bilinmektedir.

Kudret narı sindirim sistemi hastalıklarının tedavisinde oldukça etkili bir meyvedir. Mide ve bağırsak gibi iç organlarda ya da dış etkenler tarafından oluşan hastalıkların giderilmesini sağlamaktadır. Ayrıca kudret narından elde edilen macun yaraların iyileşme sürecini hızlandırmaktadır. Hafif düzeydeki gastrit ve ülser rahatsızlıklarından mustarip olanlar, kudret narından yapılan macun kürünü uygulayarak tedavi sürecini hızlandırabilirler. Peki bu kudret narı kürü nasıl uygulanmalıdır? Bu kürün kullanımı oldukça basittir. Kudret narı macununu sabah, öğle ve akşam öğünlerinden 20 dakika önce aç karnına 1 tatlı kaşığı tüketmek yeterli olacaktır.

Hazım problemi yaşayanların kudret narı macunu tüketmesi bu kişilerin bu sorununu ortadan kaldırarak kendi daha iyi hissetmesini sağlar yani bu macunu kullanmalarında hiçbir sakınca yoktur. Prof. Dr. Ahmet Maranki, hazım sorunu yaşayanların kudret narı macununu sabah, öğle ve akşam öğünlerinden 25 dakika önce aç karnına 1 çay kaşığı tüketmesini önermektedir.

Tam İlmihâl Seâdet-i Ebediyye kitabında buyruluyor ki:

(Mi’de ülserine karşı çok iyi ilâc, iki (Kudret narı) doğranıp, şişedeki bir kilo zeytin yağına konur. Şişe, güneşde bırakılır. Birkaç hafta sonra, sabâhları aç iken, bir çorba kaşığı içirilip, bir sâat hareketsiz sırt üstü yatılır. Kudret narı, [Momardika Charantia, Bolsanaple] sarmaşık olup, çiçekleri küçük sarı, yaprakları çınar ağacının yaprağı gibidir. Meyvesi, üstü çıkıntılı, yeşil hıyâr gibidir. İçi beyâz ise de, kesilince, kırmızı olur. Kırmızı çekirdekleri saklanıp, Mayısda dikilir. Bu yağ, bâsur için de içilir. Derideki yaralara da sürülür.)

Kudret Narı Macunu Nasıl Yapılır?

1 adet olgunlaşmış kudret narı küçük küçük doğranarak yarım litrelik bir pet şişenin içerisine konulur ve üzerine zeytinyağı eklenir. Şişeyi güneşte bırakmakta bir sakınca yoktur. Birkaç hafta içinde kudret narı yumuşamaya başlayarak bir pelte kıvamına aldığında tüketilmeye hazırdır.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.