Emzirirken Emziren Anne Ertesi Gün Hapı Kullanabilir mi?

Ertesi Gün Hapı Emziren Anneler Kullanabilir mi? Emen Bebeğe Zarar Verir mi?

0 212

Ertesi Gün Hapını Emziren Anneler Kullanabilir mi?

Korunmasız cinsel ilişkiden sonra hamile kalma riskini ortadan kaldırmak için kullanılan hapa ertesi gün hapı denmektedir. Bu hap eczanelerden temin edilebilmekte ve adından da anlaşıldığı üzere cinsel ilişkiden sonraki gün alınır.

Ertesi Gün Hapı Ne İşe Yarar?

İçeriğinde yüksek oranda progesteron hormonu bulunan ertesi gün hapı korunmasız cinsel ilişkiden sonra hamilelik riskinin ortadan kalkmasını sağlar. Genellikle cinsel saldırı, kondomun yırtılması ya da cinsel ilişkide korunmasız davranmak gibi acil durumlarda alınan bu hap yumurtanın rahme tutmasına engel olarak döllenmenin zorlaşmasını sağlar.

Ertesi gün hapı rahimin iç yapısında değişikliklere sebep olarak spermlerin rahim içerisinde tutunmasını engeller ve rahmi döllenme için elverişsiz bir hale getirir.

Emzirirken Ertesi Gün Hapı Kullanılabilir mi?

Evet emzirirken ertesi gün hapı kullanılabilir. Ancak ertesi gün hapı anne sütüne geçer, bu nedenle tablet alımından önce bebeği emzirmelidir ve tablet alınımını takiben en az 6 saat boyunca bebeğe süt verilmemesi önerilir.

Ertesi gün hapını kullanmadan önce süt sağılarak buzdolabında uygun koşullarda saklanabilir ve bebek bu süt ile beslenebilir. Ertesi gün hapı süte geçebildiğinden bebeğe az da olsa zarar verebilir, bu nedenle ertesi gün hapı aldıktan 6 gün boyunca bebeği emzirmemeniz önerilir.

Ertesi Gün Hapı Nasıl Kullanılır?

Korunmasız cinsel ilişkiden sonraki 72 saat içinde ertesi gün hapının alınması gerekir. Mümkün olduğunca hızlı bir şekilde, su ile normal hap gibi içilir.

Ertesi gün hapı, oluşması istenmeyen hamilelik durumunu engellemek için kullanılan bir haptır ve sadece böyle acil bir durum için kullanılmalıdır.

Ertesi gün hapının günün herhangi bir saatinde ve yemek öncesi ya da sonrası alınmasında herhangi bir sakınca yoktur. Fakat hapın etki gösterebilmesi için ilişkiden sonraki en geç 72 saat içinde hapın alınmış olması gereklidir. İlacın kutusunda iki adet tablet bulunur ve bu tabletteki haplar aynı anda içilmelidir. Haplar alındıktan sonraki 3 saat içinde kusma ya da ishal görüldüğünde hapların tekrar alınması gerekmektedir.

Ertesi gün hapı, sadece tek seferlik bir çözüm olduğu için bir sonraki cinsel ilişkide herhangi bir etki göstermesi söz konusu değildir. Ertesi gün hapı aldıktan sonra tekrar korunmasız cinsel ilişki yaşanması tekrar hamilelik riski taşıyamayacağınız anlamına gelmez. Ertesi gün hapı kullanıldıktan sonra, bir sonraki adet dönemine kadar bir doğum kontrol yöntemi (kondom vs.) kullanılması önerilmektedir.  Ertesi gün hapı sürekli ve uzun süre kullanılabilen bir doğum kontrol yöntemi değildir. Bu hapın sık sık kullanılması ciddi sağlık sorunlarına yol açabilir.

Ertesi Gün Hapı Yan Etkileri Nelerdir?

Ertesi gün hapının en yaygın olarak görülen yan etkileri;

  • Mide bulantısı
  • Sıklıkla oluşan kanamalar
  • Karın ağrısı
  • Baş dönmesi
  • Halsizlik
  • Baş ağrısı
  • Göğüslerde hassasiyet

Ertesi gün hapı alındıktan sonraki 3 gün boyunca bu yan etkiler ortaya çıkabilmektedir. Ayrıca diğer bir yan etki olarak birkaç ay adet düzensizliği görülebilir. Bu yan etkiler herkeste görülmemekle birlikte ertesi gün hapı kullanıldıktan sonra herhangi bir kanama olmaması kişinin hamile olduğunu göstermemektedir.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.