Kulak Kıkırdak Ağrısına Ne İyi Gelir Tedavisi Nasıldır?

Kulak Kıkırdağı Ağrısı Neden Olur Nasıl Geçer Hangi Doktora Gidilir

0 317

Kulak Kıkırdağı Ağrısı Neden Olur Nasıl Geçer Hangi Doktora Gidilir

Kulağımız kan damarları, sinirler, deri ve asıl görevi kulak kanalından kulak zarına sesin iletildiği bir sistem olan kıkırdaktan oluşmaktadır. Kulağın dış kenarı temel olarak kıkırdaktan oluşur. Kulak kıkırdağı ince, esnek ve elastik olup kulaklara şekil vermenin yanı sıra, sesin kulağın içinde dolaşmasını kolaylaştırmaktadır. Kulak kıkırdağında bazı sebeplerden ağrılar yaşanabilmektedir. Bu makalemizde kulakta kıkırdak ağrısının sebepleri ve tedavi yöntemleri üzerinde duracağız.

Kulak Kıkırdağı Ağrısı Neden Olur?

Perikondrit; kulak kıkırdağını çevreleyen bir bağ dokusu tabakası olan perikondriumun iltihaplanması durumudur. Kulak kıkırdağı burun ve kulak dışını çevreleyen kalın dokudur.Kıkırdakta perikondriumun olarak adlandırılan kalın bir doku tabakası bulunmaktadır. Bu tabaka kıkırdağa besin sağlamaya yardımcı olmaktadır.

Perikondrit enfeksiyonuna sebep olan en yaygın bakteri türü Pseudomonas aeruginosadır. 

Kulak kıkırdağı ağrısının diğer nedenleri;

  • Kulak ameliyatı
  • Kulak deldirme (özellikle de kulak kıkırdağını deldirme)
  • Temas sporları
  • Başa travma
  • Akupunktur

Kulakta Enfeksiyon

Kulak kıkırdağı ağrısının genellikle ilk sebebi kulakta mikrop sebepli enfeksiyon varlığıdır. Enfeksiyon sebepli kulak kepçesinde görülen şişlik ağrıyı daha da arttırmaktadır. Kulak kıkırdağında meydana gelen enfeksiyonlar kişide yüksek ateşe neden olmaktadır. Ayrıca bu ağrı kıkırdak dokusunu aşındırabilir. Bu tür enfeksiyon sebepli meydana gelen kulak kıkırdağı ağrılarını geçirmek için enfeksiyonun zaman kaybetmeden, enfeksiyon daha da şiddetlenmeden tedavi edilmesi gerekmektedir. Aksi taktirde kulak kıkırdağında aşınma çoğaldığından kulak kepçesinin cerrahi müdahale ile alınması gerekebilir.

Kulak Deldirme

Özellikle de kıkırdakta kulak deldirme sonrası kulakta bakteriyel enfeksiyon oluşma riski yüksektir. Bu durumda ilk olarak kulak kıkırdağında ağrı oluşur. Bu ağrı özellikle kişinin uyuduğu kısımda daha da çok olmaktadır.

Soğuk Algınlığı ve Öksürük

Kulak kıkırdağında meydana gelen ağrının bir başka sebebi ise soğuk algınlığı ve buna bağlı öksürük olabilir. Sürekli öksürmek veya uzun süreli burun akıntısı yalnızca ruhsal durumu bozmakla kalmaz aynı zamanda kulak kıkırdağında ağrıya yol açar. Bu tür enfeksiyon sebepli oluşan soğuk algınlığı ve öksürük gibi durumlar sadece kulak kıkırdağında ağrıya değil aynı zamanda dış kulaklara ses alıcı olması sebebiyle doğru çalışmamasına yani işitmede zorluğa bile sebep olmaktadır.

Otoimmun hastalıklar (Bağışıklık Sistemi Hastalıkları)

Kronik poliartrit gibi otoimmun bağışıklık hastalıkları da kulak kıkırdağında ağrıya sebep olabilmektedir. Bu hastalık en çok kulak, burun, göz ve boğazda belirgin olmaktadır.

Kulak Kıkırdağı Ağrısı İçin Hangi Doktora Gidilir?

Kulak kıkırdağında meydana gelen ağrılar için hastanelerde Kulak-Burun- Boğaz yani KBB doktoruna gidilmelidir.

Kulak Kıkırdağı Ağrısı Nasıl Geçer?

Kulak kıkırdağı ağrısının tedavisi bu durumun nedenine göre değişir. Doktor genellikle aşağıdaki tedavi yöntemlerini uygular.

Antibiyotikler: Kulak kıkırdağında meydana gelen bakteriyel enfeksiyonlar için genellikle antibiyotikler reçete edilmektedir. Genellikle penisilin ile fluklosasilin ilaçları birlikte verilse de bakteri tipine bağlı olarak farklı ilaçlar da verilmektedir.

İltihap sökücü ilaçlar: Bu tür ilaçlar kıkırdaktaki şişlik ve ağrıyı azaltacaktır.

Apse kurutma: Eğer apse uygunsa, kesik açılarak içinin boşaltılması gerekli olabilir. İçi boşaltılan apsenin tam iyileşmesi için dikiş atılması gerekebilir.

Ameliyat: Kulakta yumuşak doku ve kıkırdağında meydana gelebilecek ciddi enfeksiyonar da iltihap sebepli biriken iltihabın boşaltılması için ameliyat gerekebilir.

Soğuk Kompres

Buzluktan buz küplerini çıkarıp temiz bir beze sarın ve bunu ağrıyan bölgeye tutun.

Sıcak Kompres

Sıcak su torbasını sıcak su ile doldurup bunu kulağınıza tutun. Yahut temiz bir bezi ütüleyip bunu kulağınıza tutun.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.