Kulak Memesinde Sivilce Gibi Şişlik Nasıl Geçer

Kulak Memesinde Sivilce Neden Olur Nasıl Geçer Bitkisel Tedavisi

0 3.995

Kulak Memesinde Sivilce Neden Olur Nasıl Geçer Bitkisel Tedavisi

Kulak memeleri de dahil olmak üzere vücudun her yerinde sivilce oluşabilir. Kulak memesinde sivilce ve sivilce gibi şişlik temizliğe riayet etmemek, ergenlik, hamilelik gibi hormonlarda değişim yaşama, kullanılan ilaçların yan etkileri gibi çeşitli nedenlerden kaynaklanabilir.

Kulak Memesinde Sivilce ve Sivilce Gibi Şişlik Oluşmasının Nedenleri

Çeşitli etkenlere bağlı olarak kulak memesinde ya da vücudun farklı yerlerinde sivilceler oluşabilir. Riski artıran faktörler şunlardır:

Kulak deldirme: Kulak deldirme kulağın neresinde olursa olsun sivilce oluşturma ihtimali yüksek bir işlemdir. Kulak memesinin enfeksiyon kapması durumunda etrafında bir sivilce veya yumru meydana gelebilir.

Hijyen Eksikliği: Cep telefonu kirliyken o halde kulağınıza tutmanız yahut elleriniz temiz değilken kulağınıza değdirmeniz hâlinde kulak enfeksiyonu ve kulakta sivilce ortaya çıkabilir. Öte yandan kulak memesini kirli tırnaklarla kaşımak veya kirli saçların kulağa teması da kulak memesinin şişmesine, burada sivilce görülmesine yol açabilir.

Yaş: Sivilcelenme, ergenlik döneminde sık karşılaşılan bir sorundur. Kulak memesi sivilcesi de bunun içerisindedir. Fakat her yaştan insanın kulak memesinde sivilce gözlemlenebilir.

Hormonlar: Doğum kontrol yöntemleri veya gebelik, daha fazla sebum üretilmesine neden olur. Bu durum kulak memesinde sivilce ile sonuçlanabilir.

İlaçlar: Lityum barındıran ilaçlar, androjenler veya kortikosteroidler kulak memesinde sivilceye zemin hazırlayabilir.

Aile geçmişi: Kulak memelerinde sivilce kalıtsal etmenlere de bağlı olabilir. Ailesinde sivilce problemi olanların, kulak memesi veya başka bir bölgede bu soruna rastlama olasılığı daha fazladır.

Yağlı ürünler: Kozmetikler, saç ürünleri ve cilt kremleri gözeneklerde tıkanıklığa sebep olabilir. Buna bağlı olarak kulak memesinde sivilce baş gösterebilir.

Sürtünme veya basınç: Kulağın kask, saç bandı, cep telefonugibi şeylerle temas etmesi kulak memesinde sivilceyi beraberinde getirebilir.

Alerjik reaksiyonlar: Kulak memesi yiyecek, ilaç, metal gibi şeylere vücudun alerjik tepki vermesiyle de gelişebilir.

Kulak Memesinde Sivilce ve Sivilce Gibi Şişlik Nasıl Geçer?

Kulak memesinde sivilcenin geçmesi için cildiye doktoruna gidebilir yahut eczaneden sivilce kremi alabilirsiniz. Düzenli olarak sivilce kremi kullanmak kulak memesinde sivilceyi geçirebilir.

Kulak Memesinde Sivilce ve Sivilce Gibi Şişlik İçin Doğal Çözümler

Çay Ağacı Yağı

Çay ağacı yağı kulak memesinde sivilce için doğal çözümdür. Öncelikle sivilceli bölgeyi sabun ve su ile yıkayıp iyice durulayın. Daha sonra bir pamuklu çubuğu çay ağacı yağına batırın. Bunu 5 dakika boyunca sivilcenin üstünde tutun. Sivilce yok olana dek, her gün bunu yapmaya devam edin.

Zerdeçal

Zerdeçal da kulak memesinde sivilceyi geçirebilir.1 tutam zerdeçal tozuna sadece birkaç damla su ilâve edin. Macun kıvamına getirip sivilceli bölgeye uygulayın. 20 dakika beklettikten sonra yıkayın. Sivilceniz geçene kadar günde bir kere tatbik etmeyi sürdürün.

Aloe Vera

Kulak memesinde sivilce tedavisi için bitkisel çözüm olarak aloe vera çok iyi bir alternatiftir. Aloe vera yaprağını uzunlamasına kesip içindeki jeli çıkarın ve bunu kulak memesine sürün.

Kulak Memesinde Sivilce ve Sivilce Gibi Şişlik Nasıl Önlenir?

  • Kulağınızı her gün yıkayarak temizleyip güzelce kurulayın.
  • Kulak memenizdeki sivilce iyileşene kadar haftada en az 3 defa yastık kılıflarınızı değiştirmeye özen gösterin.
  • Günlük su tüketiminizin yeterli düzeyde olmasına dikkat edin. Su, vücudu zararlı maddelerden arındırır ve kandaki atıkları giderir. Böylelikle cildin daha çabuk toparlanmasına yardım eder.
  • Kulak memesindeki sivilceyi sıkmaktan kaçının. Aksi takdirde enfeksiyon artabilir.
  • Yağlı saç ürünlerinin kullanımından uzak durun. Bunlar sivilceyi tetikler.
  • Balkabağı, ıspanak, havuç ve papaya gibi yüksek vitamin içeriğine sahip gıdaları bol bol tüketin. A vitamini ihtiva eden yiyeceklere ağırlık vermek sivilcelerin hızlı bir şekilde iyi olmasına katkıda bulunur. Biber, domates, portakal, mango ve benzeri yoğun C vitamini barındıran şeyler de bu sürece ivme kazandırır.
  • Çinko elementi aknelerin engellenmesinde oldukça etkilidir. Bir cildiye uzmanına danışarak çinko vitamin takviyesine başlanabilir. Beslenme programınızdaki çinko seviyesini artırmak için ceviz ve kaju fıstığı gibi gıdâlar yiyebilirsiniz.
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.