Kurkum Zerdeçal Ekstresi Faydaları Nelerdir?

Kurkumin Nedir Kurkimin Sağlığa Faydaları Nelerdir?

0 340

Kurkumin Nedir Kurkimin Sağlığa Faydaları Nelerdir?

Kurkumin zerdeçalda bulunan bir maddedir. Kurkumin çok çeşitli antioksidan, antiviral, antibakteriyel, antifungal, antikarsinojenik, antimutagenik ve anti-enflamatuar özellikler içerdiğinden sağlık için çok faydalıdır. Makalemizde kurkuminin sağlığa faydalarından bahsedeceğiz.

Kurkuminin Faydaları Nelerdir?

Karaciğeri Temizler Ve Karaciğer Hastalıklarını Önler

Kurkumin bir tür doğal karaciğer arındırıcıdır. Karaciğer enzimler üretimine yardımcı olur, kanı arındırır ve kurkumin bu hayati enzimlerin üretimini arttırır. Bu hayati enzimlerde vücuttaki toksinleri azaltır ve parçalar. Kurkuminin kan dolaşımını geliştirdiği ve güçlendirdiğine de inanılmaktadır. Bütün bu faktörler kurkuminin karaciğer için çok faydalı olduğuna işaret eder.

Kolesterolü Düşürür

Kurkuminin diğer bir faydası yüksek kolesterol seviyesini düşürmeye yardımcı olmasıdır. Kurkumin LDL’yi (kötü kolesterol) düşüerek ve HDL’yi (iyi kolesterol) arttırarak kronik kalp hastalığı ve yüksek kan basıncı gibi problemleri engeller. Bu becerisi damarların sertleştiği ve kalp problemlerine yol açtığı damar tıkanıklığı durumunun gelişmesini de engeller.

Kanseri Önler

Kurkumin prostat kanserini önlemeye yardım edebilir, var olan prostat kanseri gelişimini durdurabilir ve hatta kanser hücrelerini parçalayabilir. Çok sayıda araştırmacı kurkumindeki aktif bileşenlerin tümörlere karşı en iyi koruyuculardan biri olduğunu bulmuştur. T hücreli lösemi, kolon karsinomu ve göğüs karsionamı gibi tümör hücrelerine karşı da engelleyici etkiye sahiptir.

Bağışıklık Sistemini Güçlendirir

Zerdeçal vücudun bağışıklık sistemini güçlendirmeye yardım eden lipopolisakkarit olarak bilinen bir bileşen içerir. Kurkuminde bulunan antibakteriyal, antiviral, ve antifungal ajanları da bağışıklık sistemini güçlendirmeye yardım eder. Güçlü bir bağışıklık sistemi sağlayarak, soğuk algınlığı, nezle ve öksürük gibi hastalıklara yakalanma riskini düşürür. Grip, nezle veya öksürük kaparsanız, 1 tatlı kaşığı zerdeçalı bir bardak ılık süte karıştırıp günde 1 kez içerek kısa sürede sağlığınıza kavuşursunuz.

Artriti Tedavi Etmeye Yardımcı Olur

Kurkumindeki anti-inflamatuvar özellikler hem romatizmal artrtit hem de kireçlenmeyi tedavi etmek için çok faydalıdır. Kurkuminin antioksidan özelliği vücut hücrelerine hasar veren vücuttaki serbest radikalleri de parçalar. Düzenli aralıklarla zerdeçal tüketen romatizmal artrit çekenlerin ortadan hafife hem eklem ağrısı hem de eklem iltihaplanmasında daha fazla rahatlama yaşadığı bulunmuştur.

Diyabeti Kontrol Eder

Kurkumin orta dereceli insülin seviyelerine yardımcı olarak diyabet tedavisinde kullanılabilir. Glükoz kontrolü ve diyabeti tedavi etmek için kullanılan ilaçların etkisini arttırır. Diğer bir önemli faydası da tip 2 diyabetin başlangıcını önleyebilen insülin direncini azaltmaya yardım etmekte kurkuminin faydası tespit edilmiştir. Ancak, güçlü ilaçlarla birleştirildiğinde kurkumin hipoglisemiye(düşük kan şekeri) neden olabilir. Düzenli kullandığınız ilaçlar varsa; kurkumin kapsülleri almadan önce doktorunuza danışın.

Yarayı İyileştirir

Kurkumin doğal bir antiseptik ve antibakteriyal ajandır ve etkili bir dezenfektan olarak kullanılabilir. Kesik veya yanığınız varsa iyileşme sürecini hızlandırmak için etkilenen alana zerdeçal tozu serpebilirsiniz. Kurkumin hasarlı deriyi de onarmaya yardım eder ve sedef hastalığı ve diğer iltihaplı cilt hastalıklarının tedavisinde de kullanılabilir.

Kilo Vermeye Yardımcı Olur

Zerdeçal tozu yani kurkumin tozu ideal vücut ağırlığını sürdürmede çok faydalıdır. Zerdeçalda bulunan bir bileşen safra akışını hızlandırmaya yardım eder. Kilo vermek isteyenler veya obeziteyi ve diğer ilişkili hastalıkları tedavi etmek isteyenler her öğünde 1 tatlı kaşığı zerdeçal tozundan faydalanabilir.

Alzheimer’ı Önler

Kurkumin beyinde birikmiş plakları yok etmeye yardım ederek ve oksijen akışını geliştirerek tüm beyin sağlığını destekler. Bu sayede, alzheimer hastalığını da önleyebilir veya ilerlemesini yavaşlatır.

Sindirim Sistemini Çalıştırır

Kurkuminde bulunan birçok faydalı bileşen şişkinlik ve gaz belirtileri azaltan ve sindirimi geliştiren safra kesesinin safra üretimini uyarır. Kurkumin aynı zamanda ülseratif kolit dahil çoğu inflamatuvar bağırsak hastalığının tedavisinde yardımcıdır. Ancak, unutulmamalıdır ki safra kesesi hastalığı olanlar durumlarını kötüleştirebileceğinden zerdeçalı besin takviyesi olarak almamalıdır. Sindirim problemi çekerken zerdeçalı organik halde tüketmek en iyisidir.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.