Midye Zehirlenmesi Kaç Günde Nasıl Geçer Ne Yapmalı

Midye Zehirlenmesi Belirtileri Nedenleri Tedavisi

0 195

Midye Zehirlenmesi Belirtileri Nedenleri Tedavisi

Midye zehirlenmesi özellikle yazlıkçıların yaşadığı bölgelerde sıkça karşılaşılan durumlardandır. Midye içerisinde çeşitli bakteriler bulunabilir. Bu bakteriler midye yiyen insanların vücuduna girip, midye yenilmesi ölümcül sonuçlara yol açabilir.

Midye zehirlenmesinin ülkemizde diğer ülkelerden daha az görülmesinin nedeni dini inanış olarak hanefi mezhebinde midye yemenin caiz olmamasından kaynaklanır. Tam İlmihâl Seâdet-i Ebediyye kitabında buyruluyor ki: (Karada, suda yaşıyan haşerâtı yimek, halâl değildir. Meselâ, kertenkele, kaplumbağa, yılan, kurbağa, arı, pire, bit, sinek, akrep, midye, yengeç ve fare, köstebek, kirpi, sincap yimek halâl değildir.)

Ülkemizde bulunan midye üretim çiftliklerinde üretilip satışa sunulmasının yanında maalesef kaçak midye toplanması sebepli zehirlenme vakaları da yaşanabilmektedir. Bu yüzden midye, her satıcısından alınıp yenmemesi gereken bir yiyecektir.

Midye zehirlenmesi durumunda, parmak uçlarında karıncalanma, dudak bölgesinde sızlama ve uyuşma baş gösterebilmektedir. Bitkinlik, uykusuzluk hissi, boğaz düğümlenmesi ve boğazda kuru bir his duyulabilmektedir. Pek sık görülmese de konuşma bozukluğuna da rastlanılabilmektedir. Ciddi durumlarda solunum yetmezliğine bağlı olarak ölümlere yol açılabilmektedir. 5 adet midye tüketilmesi bile ölümle sonuçlanabilmektedir. Midyenin içerdiği toksin, herkesin en tesirli zehir olarak bildiği potasyum siyanürden 50 kat daha ölümcüldür. Midyenin tüketilmesinin ardından bu belirtilerin baş göstermesi durumunda vakit kaybedilmeden bir sağlık merkezine müracaat edilmelidir.

Mide Zehirlenmesi Belirtileri Nelerdir?

 • Dayanılmaz derecede karın bölgesinde baş gösteren kramplar,
 • Karın ağrısıyla birlikte ishal problemi,
 • Mide bulantısıyla birlikte kusma problemi,
 • Şiddetli baş ağrısı ve baş dönmesi,
 • Kol ve bacak kısımlarında kısa süreli his kaybı.

Yukarıda sıralanan durumlar mide zehirlenmesinin en bilinen belirtilerindendir. Bu süreçte bireye müdahale ediliyor olmalıdır. Aksi halde nörotoksinler sinirleri zedelemeye başlayacaktır. Devamında ise aşağıdaki belirtiler ortaya çıkacaktır:

 • Diş etlerinin çekiliyor gibi hissedilmesi,
 • Dişin kökünden düşüyormuş gibi hissedilmesi,
 • Sıcak soğuk ayırımının mümkün olmaması; örneğin soğuk bir cisim ile temas edildiğinde sıcak hissedilmesi,
 • Kan basıncının düşmesi,
 • Kalp ritminin düşmesi,
 • Şiddetli baş ağrıları,
 • Ağızda bozuk para gibi bir tat hissedilmesi,
 • Bunlara ek olarak birden hissedilen kaşıntı ve kızarıklık,
 • Yüz ve vücudun çeşitli bölgelerinde gözlemlenen kızarıklıklar,
 • Son olarak nefes darlığı ilerleyen süreçte ortaya çıkabilecek semptomlar arasındadır.

Midye Zehirlenmesi Tedavisi

Şayet midye tüketilmesinin ardından yukarıdaki semptomlara rastlanmışsa, doktora gitmek için geç kalınmamalıdır. Bir hekime gidilmemesi durumunda zehir tüm vücuda yayılabilir. Böyle bir halde öncelikle kalıcı felç meydana gelecektir. Daha sonrasında ise beyin hasarını takiben ölümle dahi sonuçlanabilmektedir. Midye zehirlenmesi durumunda doktor size serum verecek ve gerekli ilaçları reçete edecektir.

Mide zehirlenmesinin tedavisi ile bu sorunun geçmesi 1 hafta kadar sürebilir, 1 hafta boyunca mide zehirlenmesi belirtileri devam edebilir.

Midye Zehirlenmesinin Tehlikeleri Nelerdir ?

Midye zehirlenmesi hafife alınmaması, derhal doktora başvurulması gereken bir durumdur. Şayet bunlara önem verilmezse beyin faaliyetlerinde problemler, geri dönüşü olmayan felç ve beyin hasarlarına yol açılabilir. Dolayısıyla midye zehirlenmesi mühim bir konudur ve tüketilen besinlerde seçici olunmalıdır.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.