Kuş Biti Muhabbet Kuşu Biti İnsana Geçer mi Nasıl Kurtulunur?

Kuş Biti Nasıl Olur Nasıl Temizlenir Geçer Tedavi Edilir?

2 981

Kuş Biti Nasıl Olur Nasıl Temizlenir Geçer Tedavi Edilir?

Kuş vücudunda barınabilen parazit canlılara kuş biti adı verilmektedir. Genellikle 2-3 mm boyutlarındadırlar. Kuş kanatlarına yumurtlayarak ürerler. Oldukça hızlı çoğalmaktadırlar. Bilhassa güvercinde gözlemlenebilecek kuş bitini hemen her kuş türünde saptamak mümkündür. Koyu kahverengi ve kızıla çalan renklerde görülebilir. Açık renkli olan türleri de bulunmaktadır.

Kuş Biti Nedir?

Kuşların kanat kısmına yumurtlayarak hızlı çoğalan asalak çeşidi “kuş biti” olarak tanımlanmaktadır. 2-3 mm civarı boyutlara erişebilmektedirler. Tüm kuşlar bu asalağa yakalanma riski taşımaktadır. Kimi zaman kuşlar kendi başına bu bitlerle savaşabilse de bazen de kuşun ölümüne dahi yol açabilmektedir.

Kuş Biti Belirtileri Nelerdir?

Bazı hususlar dikkatle takip edildiğinde kuşun bitlendiğini tespit etmek mümkündür. Kuş devamlı olarak kaşınma eğilimindeyse, devamlı olarak kendini bir cisme sürtme eğiliminde ise kuşta bitlenme olduğu akla gelmelidir.

Bitin çeşidine bağlı olarak renk ve ebatları çeşitlilik arz edebilmektedir.

Bu bit türü genel olarak gece saatlerinde işlevini sürdürür. Aydınlık bir ortamda kuşun kanatlarında gizlenirler. Göz ile görülmesi mümkün bir asalak çeşididir. Öyleyse kuşta bit olduğu nasıl belirlenir? Kanatlar yoğun tüylü veyahut seyrelmiş bir görünüme sahip ise bu durumdan şüphelenebilir. Kuş bitleri kanatların altında rahatlıkla gizlenebilmektedir. Gece vakitlerinde harekete geçmektedirler. Sabah vakitlerindeyse çoğu zaman başka yerlere yönelirler.

Kuş Biti İnsanlara Bulaşır mı?

Bu asalaklar kuş kanı ile beslenmektedir. Farklı çeşitleri kuşların ölü derileri ile yaşamını sürdürmektedir. Kuşlarda bulunan bitlerin insana bulaşması söz konusu değildir. Zira insan derisi ile kuş derisi arasında pek çok farklılık bulunmaktadır. Bunun yanında insanların kanatlara sahip olmadığı düşünüldüğünde bitlerin yaşaması için gerekli ortamda bulunmayacaktır. Bu bağlamda kuş bitinin insanlar için bir tehdit unsuru olmadığı anlaşılabilir. Bu bitler sadece kuşlar için bir problemdir.

Kuş Biti İnsanı Isırır mı?

Kuşun kanat ve derilerinden beslenen kuş biti, sanılanın aksine kan emici niteliği taşımazlar. Bu bitler kuş haricinde diğer canlılara yanaşmamaktadır. İnsanı ısırması gibi bir durum söz konusu değildir. Ek olarak bu bit türünün uçması ya da sıçraması da mümkün değildir. Yürüyerek hareket etmektedirler.

Kuş Biti Nasıl Tedavi Edilir?

Bu hususta öncelikle durumu tetikleyen kaynağın tespit edilmesi gerekmektedir. Pek çok kuş biti türü mevcuttur ve oldukça çabuk üremektedirler. Dolayısıyla bu bitlerle savaşmak adına uzman bir ilaçlama ekibine müracaat edilmelidir.

Hemen her pet shoptan temin edilebilecek kuşlar için özel üretilen ilaçlar ile temizlik sağlanılabilir. Temin edilen ilaç kuşun göz ve ağız kısmına gelmeyecek biçimde ortalama 40 cm mesafeden püskürtmek sureti ile uygulanır. Bilhassa kanatların alt kısmına özen gösterilmelidir.kuş

Kuş biti problemlerinde hiçbir şekilde böcek ilacı benzeri kimyasal ürünler kullanılmamalıdır. Böyle bir halde kuşun veterinere götürülmesi en doğru karar olacaktır.

Kafeste bulunan yemlik ve kabı düzenli olarak temizlenmelidir.

Keza kafeste aynı şekilde itina ile temizlenmelidir.

2 Yorumlar
  1. mediha ay diyor

    Bazı kuş bitleri ve pireleri insana geçer, onları ısırır ve oldukça rahatsız ederler. Verilen bilgiler eksiktir.

  2. Alev gezelge diyor

    Evet eksik bilgi veriyosunuz suan bu durumu yasiyorum ve vucumda geziyolar isiriyolar kip kirmizi yapiyolar hayatimda ilk defa boyle bisey geldi basima kabus gibi ayni igrenc bisey uykularimiz kaciyor geceleri

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.