Lazer Epilasyon Sonrası Kıllar Ne Zaman Dökülür Dökülme Olmazsa?

Lazer Epilasyon Sonrası Kılları Elle Çekmek Zararlı mı Jilet Yapılırmı?

0 4.133

Lazer Epilasyon Sonrası Ne Yapmalı Ne Yapmamalı?

İstenmeyen tüyler kadınların yüzyıllardır kurtulmaya çalıştığı bir problemdir. Şimdiye kadar birçok yöntem denenmiş olsa da son yıllarda en etkilisi lazer epilasyondur. Lazer epilasyonda tüylere ışık verilmesi ile tüylerden kolayca kurtulunmaktadır. Bu yöntem hem hızlı hem de acısızdır. Tüy üzerine verilen lazer ışınları; tüylerin dibindeki pigment hücrelerince emilir ve böylece ısı oluşur. Oluşan bu ısı; kıl köklerine zarar verdiğinden kıllar belli bir süre sonra kalıcı olarak hiç çıkmamaya başlar.

İstenmeyen tüylerden kurtulmak için uygulanan; ağda, tüy dökücü krem ve jiletler yalnızca mevcut olan kılı ortadan kaldırırken lazer epilasyonda tüy kökleri kalıcı olarak zarar görür ve kıllar neredeyse hiç çıkmamaya başlar. Lazer epilasyon; ağdanın (en fazla 4 hafta etkili) aksine uzun süreli sonuçlar sağlamaktadır.

Lazer Epilasyon Sonrası Kıllar Ne Zaman Dökülür?

Lazer epilasyon yaptırmak isteyen kişiler kılların ne zaman döküleceğini merak etmektedir. Öncelikle lazer epilasyonda bölgeye, kılın rengine ve kalınlığına göre seans belirlenir. Lazer epilasyon sonrası; genel itibariyle kişiden kişiye değişse de 2-3 gün içinde kıllar dökülmeye başlamakta ve 15 gün içerisinde tamamen dökülmektedir. Bu tüyler döküldükten sonra yeni tüyler çıktığında bir sonraki seansa gidiliyor. Vücuttan vücuda değişse de ortalama 6-12 seans arasında(1,5-2 sene) tüm kıllar bitmiş olmaktadır. Lazer epilasyon seanları bittiğinde genellikle tüm kıllar dökülmüş olmaktadır.

Lazer Epilasyon Sonrası Kılları Elle Çekmek Zararlı mı?

Lazer epilasyondan sonra kılların elle çekilmesi önerilmemektedir. Kıl kökleri öldüğünden kılların çekilmesi zararlı olmaz gibi bir düşünce oluşsa da ciltte tahriş oluşacağından kıllar elle çekilmemelidir.

Lazer epilasyon sonrası tüyler zaten kopup döküldüğünden ne jilete ne cımbıza ne de elle çekmeye gerek olmaktadır. Lazer epilasyon olduktan sonra banyoda lif olduktan sonra pek çok kıl döküldüğünü fark edebilirsiniz.

Lazer Epilasyon Sonrası Jilet Yapılır mı?

Lazer epilasyondan sonra elle çekilmenin önerilmediği gibi jilet kullanımı da önerilmemektedir. Fakat eğer mecbur kalınırsa seans aralarındaki dönemde çıkan hafif tüyler jilet ile alınabilir. Bunun dışında ip veya ağda gibi kıl alma yöntemlerine başvurulmamalıdır. Lazer epilasyon aletleri koyu kılları daha iyi aldığından açık tenli olan veya açık renkli kıllara sahip olan kişilere jilet; kılları makinenin istediği gibi yapacağından, önerilmektedir.

Lazer Epilasyondan Sonra Dökülme Olmazsa Bu Durum Normal mi?

Lazer epilasyon uygulamasından sonra herhangi bir problem yoksa bölgedeki tüylerin birçoğu hemen, geri kalan ise 3 hafta içinde dökülmektedir.

Lazer epilasyon yaptıran kişilerin kıllarında %70-90 oranında bir azalma görülmektedir. Kalan kıllar ise daha az ve seyrek çıkmaktadır. Lazer epilasyon ile tamamen tüysüz olunabileceği düşüncesi yanlıştır.

Lazer epilasyon uygulamasında ilk 2 seansta çok belirgin dökülmeler görülmeyebilir. Ancak 3-4.seans sonrasında tüylerde gözle görülür azalış fark edilir. 4 ila 6. seans arasında tüyler seneler boyunca çıkmayacak kadar azalır. Eğer gerekli görülürse kılların durumuna bağlı olarak ek seanslar da konulabilmektedir.

Lazer epilasyon uygulaması; tedaviden 6 ay sonra değerlendirilmelidir. Çünkü kıllar eğer çıkacaksa bu 6 ayı bulmaktadır. Lazer epilasyon sonrasında kılların büyük bir çoğunluğu dökülmekte geriye sadece ince ve açık renki kıllardan çok az miktarda kalmaktadır.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.