Trigliseriti Ne Düşürür? Trigliserid Yüksekliği Bitkisel Tedavisi

Trigliserid Yüksekliği Canan Karatay Trigliserid Nasıl Düşürülür?

0 4.230

Trigliserid Ne Demek Nasıl Düşürülür?

Trigliseridler kanda bulunan bir tür yağdır. Vücut, trigliseritleri hemen kullanmaya gerek duymadığından bunları kaloriye dönüştürür. Bu kaloriler yağ hücrelerinde depolanır ve kanda kasların çalışması gibi için gerekli olan enerjiyi sağlarlar. Trigliserin kanda yeterli miktarda olması hücrelerin işlevini yerine getirmesine yardımcı olurken, kanda çok fazla trigliserid bulunması sağlıksızdır ve hücreleri kötü etkilemektedir.

Trigliserid Neden Yükselir?

Kandaki trigliserid seviyesi; obezite, hareketsiz yaşam tarzı, şeker hastalığı, böbrek hastalıkları, yüksek kalorili diyet, sigara kullanmak,  alkol kullanma, tiroidlerin az çalışması, steroid ve doğum kontrol hapları gibi bazı ilaçların kullanılması ve genetik  faktör sebepli yükselebilir.

Kandaki trigliserid seviyesi kan tahlili ile ölçülmektedir. Değerler ise şu şekilde yorumlanmaktadır:

 • 150 mg/dL’den düşükse: Normal trigliserid seviyesi
 • 150 ila 199 mg/dL arasında ise: Trigliserid sınırda
 • 200 ila 499 mg/dL arasında ise: Yüksek trigliserid
 • 500 mg/dL’den yukarıda ise: Çok yüksek trigliserid

Eğer yüksek trigliserid değerine sahipseniz; öncelikle bir Dahiliye doktoruna gitmeli ve doktorun verdiği ilaçları kullanmalı bunun yanında ise; hareketsiz yaşam sürmemeli, dengeli ve düzenli beslenmelisiniz.

Canan Karatay Trigliserid Yüksekliği Hakkında Şu Bilgileri Veriyor;

Vücudumuza zararlı iki tür yağ bulunur. Bunlardan biri vücudumuza şeker, ekmek,alkol, gazlı içecek ve meyvedeki şekere bağlı olarak yükselen trigliserid ismindeki yağlar diğeri ise trans yağlardır. Trans yağlar; yapısı bozulmuş ve işlenmiş yağlar olup fabrikalarda üretilen yiyeceklerin ve yağların içinde bulunmaktadır. Bu tür yağlar kalp krizi, felç ve kansere neden olmaktadır. Bu millete yıllarca ‘’yağ yemeyin’’ dendi ve yağsız, tatsız, tutsuz bırakıldık. Asıl tehlikeli olan yağ kandaki trigliseridlerdir. Kandaki trigliserid seviyesi yağ ile değil şeker tüketimi ile yükselmektedir. Ekmekte de şeker bulunmaktadır. Şeker hastalarının çok ekmek tüketmesi de doğru değildir.

Yağlı yiyecekler kolesterolü yükseltmemektedir. Kandaki trigleserid seviyesi; karbonhidratlı gıdalar sebebiyle de yükselmektedir. Bu gıdalar arasında; tatlı, şekerli tatlandırıcılı yiyecek ve içecekler, meyve ve meyve suları, yüksek glisemik indeksli karbonhidratlar (ekmek, makarna ve pirinç gibi) bulunmaktadır.

Kandaki trigliserid ve kan şekeri doğru orantılıdır. Yani eğer kişi karbonhidat, nişasta, pirinç, şekerli gıdalar ve unlu gıdaları tükettiğinde kan şekeri yükselecek ve buna bağlı olarak insülin seviyesi ve trigliserid seviyesi de yükselecektir. Bu yüzden bu tür gıdalar tüketilmemelidir.

Trigliserid Yüksekliği Bitkisel Tedavisi

Elma Sirkesi

Elma sirkesi; kandaki trigliserid ve kolesterol seviyesini azaltmaya yardımcıdır. Pakistan Biyolojik Bilimler Dergisinde yayınlanan 2008 tarihli bir çalışmada; elma sirkesinin; trigliserid seviyesini düşürdüğü ve aynı zamanda kandaki düşük dansiteli lipoproteinleri (LDL veya ‘kötü ‘kolesterol) azaltarak ve HDL seviyelerini yükselttiği gösterilmiştir.

 • 1 bardak suyun içine 1 tatlı kaşığı elma sirkesi ve biraz bal ekleyin.
 • Bu karışımı en az 2 ay boyunca günde 2 kez tüketin.

Sarımsak

Kandaki trigliserid seviyesini düşürmeye yardımcı en etkili doğal tedavi yöntemlerinden birisi sarımsaktır. Besin dergisinde 2006 yılında yayınlanan bir çalışmada; sarımsağın kandaki trigliserid, glukoz ve kolesterol seviyesini düşürdüğüne işaret edilmiştir.

 • Birkaç ay boyunca sabahları aç karnına 2-3 diş sarımsak tüketin. Sarımsağı salatanıza da ekleyebilirsiniz.
 • Ek olarak ise; doktora danışıp sarımsak takviyeleri kullanabilirsiniz.

Daha Fazla Lif Tüketin

Lifler; ince bağırsak yağ ve şekerin emilimini azaltarak kandaki trigliserid seviyesini düşürür. Lifli gıdalardan bazıları şunlardır: meyve, sebzeler, tüm tahıllar, kuruyemiş ve baklagiller.

Tarçın

Tarçında kandaki trigliserid seviyesini düşürmeye yardımcıdır. Sabahları yediğiniz kahvaltılık gevrek içine çeyrek tatlı kaşığı toz tarçın ekleyin. Ayrıca tarçını çorba, salata ve içeceklerinize de ekleyebilirsiniz.

Kişniş Tohumu

Yüksek trigliserid tedavisinde etkili olan kişniş tohumu; Çevresel Biyoloji Dergisinde 2008 yılında yayınlanan çalışmada hayvanlara verilmiş ve kandaki trigliserid ve kolesterol seviyesini düşürdüğü görülmüştür.

 • 1 bardak su içine 1-2 tatlı kaşığı toz kişniş tohumu ekleyin ve sonrasında kaynatın.
 • Ocaktan alıp soğumaya bırakın.
 • Bu karışımı birkaç ay günde 1-2 kez tüketin.

Spor

Yüksek trigliserid problemi olan bireyler haftanın çoğu günü günde en az 30 dakika orta derecede fiziksel aktivitede bulunmalıdır. Spor; ayrıca kilo kontrolünde de oldukça faydalı ve etkilidir.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.