Mantar Sapı Yenir mi Mantar Yemenin Zararları Yan Etkileri

Mantar Gaz Yapar mı? Kültür Mantarının Zararları

0 351

Mantar Sapı Yenir mi?

Mantarlar yüksek besleyici içeriği ve lezzetli tadı için dünya çapında çok sayıda yemekte kullanılır. Mantarlar içlerinde bulunan besin maddeleri ve sağlık değerleri için tüketilir. Süper marketlerden, kültür mantarı alıp yemeklere katılabilir. Yenilebilir mantarlar mantar alerjisi olan belirli kişiler üzerinde bazı yan etkilere neden olabilir. Bu yüzden böyle kişiler mantar alerjisi belirtileri ile karşılaşırsa tedavi olmalı ve mantar tüketiminden kaçınmalıdır.

Mantar sapı yenir mi? Şayet mantar sapları koflaşmamışsa, kararmamışsa güvenle yenebilir. 

Mantar her ne kadar faydalı bir besin olsa da bazı kişilere dokunup gaz sancısı, şişkinlik, baş ağrısı gibi yan etkilere de sebep olabilir. Bu makalemizde mantar yemenin neden olduğu zararları okuyabilirsiniz.

Mantar Yemenin, Kültür Mantarının Zararları

Yorgunluk

Mantar enerji verici bir besin olmasına rağmen bazı kişilerde halsizliğe neden olabilir. Kişiler mantar yedikten sonra kendini halsiz ve yorgun hissedebilir. Bu durum mantarlarda bulunan aminoasit triptofandan kaynaklanır. Bu yan etki birçok insan arasında yaygındır.

Mide Problemleri

Mantar intoleransı olan kişilerde mantar yemek sindirim problemlerine yol açabilir. Mantar intoleransı belirtileri mantar yedikten hemen sonra veya birkaç saat ya da günler sonra da ortaya çıkabilir. Mantar intoleransı olanların yaşadığı belirtiler mantar yedikten sonra gaz, bulantı, kusma, şişkinlik, karın krampı, baş ağrısı, vb’dir. Mantar tükettikten sonra ishal de ortaya çıkabilir.

Deri Alerjileri

Mantarlar bağışıklık sistemini güçlendirmesiyle bilinir. Ancak, bazı insanların küfe alerjisi varsa mantar yediklerinde cilt alerjisi ile karşılaşabilirler. Özellikle yüz üzerinde(ağız yakınında) olmak üzere tüm vücutta döküntüler ortaya çıkabiliir. Egzama ve kaşıntı mantar alerjisinin yaygın belirtileridir. Alerjik kontak dermatit mantara dokunulduğunda da meydana gelebilir ve cilt kaşıntılı, kızarık ve iltihaplı hale gelebilir. Bazıları mantarı aşırı miktarda tükettiği takdirde burun kanaması, burun kuruluğu, boğaz kuruluğu ve diğer problemleri de yaşar.

Karıncalanma Hissi

Bazı insanlar mantar tükettikten sonra tüm vücutta karıncalanma hissi olduğunu bildirmiştir. Bu genellikle mantar tükettikten 30 dakika sonra meydana gelir..

Baş Ağrısı

Baş ağrısı da mantar yemenin zararlarındandır. Mantar bazı kişilerde yan etki olarak baş ağrısına yol açabilir.

Anksiyete

Mantarlar bazı kişilerde seviyesi hafiften aşırıya değişiklik gösteren anksiyeteye, kaygıya da neden olabilir. Bu yan etkiler mantarlar çok miktarda tüketildiğinde daha da şiddetlenir.

Baş Dönmesi

Bazı insanlar mantar tüketimden birkaç saat sonra ciddi bir baş dönmesi yaşadığını da bildirmiştir. Mantarlar yüksek dozda tüketildiğinde baş dönmesi ile birlikte mide bulantısına da neden olur.

Ruhsal Bozukluk

Bazı kişiler mantar tükettikten sonra yoğun bir korku yaşadığını belirtmiştir. Mantar tüketimiyle birlikte panik atak sorunu yaşamak da yaygındır.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.