Meckel Divertikülü Neyin Kalıntısı Artığı Nerede Bulunur

Meckel Divertikülü Nedir Belirtileri Nedenleri Komplikasyonları Tedavisi

0 1.594

Meckel Divertikülü Nedir

Meckel Divertikülü, ince bağırsağın alt kısımlarında oluşan küçük bir çıkıntı şeklinde olan doğumsal bir kusurdur. Bu durum kişide karın ağrısı, mide ve bağırsak kanaması gibi belirtilere neden olabilir.

Divertikül, bağırsaklarda zayıf bir noktada meydana gelen içi sıvı dolu bir kesedir. Yaşlandıkça vücutta çeşitli divertiküller gelişebilir. Bağırsaklarda divertikülle doğmaya Meckel Divertikülü adı verilmektedir.

Meckel Divertikülü Belirtileri

Meckel Divertikülü, ince bağırsağın alt kısmında yer alan ve doğumda bulunan (konjenital) bir kesedir. Genel nüfusun yaklaşık % 2-%3’ü Meckel Divertiküle sahiptir, ancak belirtileri sadece etkilenen insanların bir kısmında görülmektedir. Bazı insanlarda Meckel Divertikülü tüm yaşam boyunca belirti göstermez. Meckel Divertikülü erkek ve kadınları etkiler, ancak erkeklerde komplikasyonlar 2-3 kat daha fazla görülmektir.

Belirtiler şunlar olabilir:

 • Karında hafif veya şiddetli ağrı
 • Dışkıda kan
 • Mide bulantısı ve kusma

Belirtiler genellikle yaşamın ilk birkaç yılında görülür. Ancak, belirtiler yetişkinliğe kadar başlamayadabilir.

Meckel Divertikülü olan çocuklar, bağırsak tıkanıklığı, kanama ve iltihaplanma gibi belirtileri gösterir. Çocuklarda en sık görülen belirti, bağırsaktan koyu kırmızı renkli kan çıkışıdır. Dışkı, tuğla kırmızısı ve jöle benzeri olabilir. Kan genellikle ağrıya neden olmadan geçer, ancak bazı çocuklar karın ağrısı yaşayabilir. Acı olsun olmasın, bağırsaktan  kan gelmesi ciddi bir belirtidir ve acil tıbbi müdahale edilmesini gerektirir.

Meckel Divertikülü hastalığının bazı belirtileri diğer hastalıklarla aynı olabilir, bu nedenle yanlış tanı ihtimali de yüksektir. Belirtileri ise genellikle doğumdan sonraki ilk 12 ayda ortaya çıkar, ancak yetişkinlikte de görülebilir. Meckel Divertikülü olan tüm insanlar komplikasyon geliştirmez, sadece % 2’sinde komplikasyon görülür.

Meckel Divertikülü hastalığı yaygın belirtileri şunlardır:

 • Kanlı dışkı
 • Bağırsak kanaması
 • Göbek çevresinde hassasiyet
 • Karın krampları ve ağrı
 • Şişkinlik, ağrı, kabızlık, ishal ve kusmaya neden olabilen bağırsak tıkanıklığı
 • Bağırsak duvarlarının şişmesi

Meckel Divertikülü Sebepleri Nelerdir?

Meckel Divertikülü nedeni, bebeğin rahimdeki embriyolojik büyüme ve gelişme sırasında oluşan sindirim sisteminden kalan fazla dokudur.

Meckel Divertikülü Nasıl Tedavi Edilir?

Meckel Divertikülü olunan ve bir belirti oluşmayan durumlarda herhangi bir tedavi gerekmeyecektir. Belirti yaşayan kişilerde divertikülün alınması için ameliyat gerekebilir. Yapılacak ameliyatta ise divertikülit alınır ve bağırsaklar onarılır.

Eğer bağırsaklar divertikul sonucu zarar görmüşse bu zarar görmüş kısım alınmalıdır.  Meckel Divertikülü olup ciddi kan kaybeden kişilerde demir terapisi veyahut kaybedilen kan için kan nakli gerekli olabilir.

Meckel Divertikülü tedavisinde tipik olarak komplikasyon riski düşüktür. Ancak, ameliyat sonrası bazı komplikasyonlar görülebilir. Özellikle de bağırsaklarda tıkanmaya sebep olan doku yaralanması oluşabilir. Bağırsakların tıkanması ciddi bir problem olup tıkanıklığın ortadan kaldırılması için ameliyat gerekebilir.

Meckel Divertikülü teşhisi zor bir hastalıktır çünkü yapılan standart testlerde bağırsak kanamasi veyahut tıkanıklığı gözükmez. Bu durumun belirtileri apandisit veya safra kesesi hastalıklarına benzer olabilir.

Meckel Divertikülü olan çoğu insan bu hastalığa sahip olduklarını bile bilmiyorlar ve durumda hiçbir tedaviye gerek kalmıyor. Sorunlar ortaya çıktığında uygulanacak tedavi türü ve şiddetine bağlıdır. Enfeksiyonlar antibiyotiklerle tedavi edilir. Kanamalar için kan nakli gerekebilir.  Kansızlığı geçirmek için demir yenilenmesi gerekebilir.

Genel olarak, Meckel Divertikülü olup  hiçbir belirti ve işaret göstermeyen bireyler için herhangi bir tedavi gerekmez. Önemli belirtiler ve işaretleri olan kişilerde, aşağıdaki tedavi şekilleri uygulanabilir:

Kansızlık tedavisinde demir takviyeleri alınabilir.

Kanama aşırı ise kan nakli yapılabilir.

Bu hastalık nedeniyle kanama varsa divertikülün cerrahi olarak çıkarılması gerekebilir. Divertikülün küçük deliklerden çıkarılması olan laparoskopik bir ameliyatla yapılabilir, ancak açık bir karın ameliyatı da uygulanabilir.

Meckel Divertikülü Nasıl Engellenebilir?

Günümüzde doğuştan olan Meckel Divertikülü hastalığını önlemek için kesin bir yöntem yoktur.

Meckel Divertikülü Olası Komplikasyonları Nelerdir?

Çocuklar ve yenidoğanlar komplikasyon açısıdan en büyük risk grubundadır ve bazı sebeplerden ötürü komplikasyonlar kadınlardan çok erkeklerde görülür.

Meckel Divertikülün olası komplikasyonları yani sağlık sorunları şunlardır:

 • Bağırsakların katlanmasının neden olduğu bağırsaklardaki tıkanıklık (intususepsiyon)
 • Divertikülde oluşan anormal ve aşırı kanama
 • Divertikülün yaralanması bağırsak duvarının delinmesine neden olabilir.
 • Karın içi çizgileri ince bir doku olan peritonun iltihaplanması
 • Nadiren, Meckel Divertikülünde tümör oluşabilir. En yaygın tümör karsinoid tümörleri ve gastrinomalardır. Bu tümörler, nöroendokrin hücrelerin veya gastrin hormon üreten hücrelerin anormal birikmesinden kaynaklanmaktadır.
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.