Mide ağrısına ne iyi gelir evde mide ağrısı diyeti

Mide ağrısına ne iyi gelir, mide ağrısı için evde doğal tedavi yöntemleri

Mide ağrısı çoğunlukla, alışık olmadığımız gıdalardan veya yanlış beslenme tarzından meydana gelir. Gıda zehirlenmesi veya mide üşütmesi diğer yaygın nedenlerdir. Bunun dışında tıbbi yardım gerektiren risk faktörleri kapsamında değerlendirimelidir. Mide ağrısına ne iyi gelir evde çözüm önerileri nelerdir yazımızda bulabilirsiniz.

Mide ağrısı neden olur

Aşırı ve dengesiz beslenme alışkanlıkları, çok yağlı ve asitli özellikle katkı maddeli yiyecekler. Bir birini bozan aşırı konsantre yiyecekler. Yemeklerden sonraki 50 dakikalık sürede su ve sıvı tüketimi, mide bulantısı ve kusma, mide ekşimesi ve yanma, mide kasılması ve kramp şeklinde kendini gösterebilir.

Özellikle hijyensiz hazırlanıp sunulan yemekler midenize dokunabilir hatta gıda zehirlenmesine neden olabilir. Böyle bir durumda bulantı, kusma veya mide krampı ilk belirti olarak kendini gösterir, hemen tıbbi destek almanız doktora gitmeniz gerekir.

Mide ağrısına ne iyi gelir mide ağrısı diyeti

Mide ifrazı olan kişilerde mide salgısını arttıran  tuzlu, baharatlı, asitli ve şekerli yiyecekler içecekler konserveler, kızartmalar, çiğ soğan ve sarımsak, koyu kahve ve çay, alkol ve sigaradan uzak durmaları tavsiye edilir.

Mide ifrazını yani mide salgılarını azaltan yiyecekler ve diyet programı uygulanmalı, proteinli gıdalar faydalıdır, süt, beyaz peynir, haşlama et, kızarmış etmek, patates püresi, mısır unu, tereyağ, kaymak, üç öğün sonunda  bir kaşık zeytinyağ çok faydalıdır. Pilav ve makarna yanmamış tereyağ ile yapılmalıdır. Ayrıca doktorunuzun vereceği mide ve strese karşı ilaç tedavisi.

Mide ağrısına neden olan hastalıklar

Mide ağrınız 2-3 gün ve üzeri devam ediyorsa mutlaka doktora müracaat edin. Mide ağrısına sebep olan gastrit belirtileri veya diğer faktörlerin erken teşhis çok önemlidir.

 • Gastrit
 • Ülser
 • Reflü
 • Safra taşı
 • Safra kesesinin olmaması
 • Kabızlık veya kanlı ishal
 • Kolit hastalıkları, iltihaplanma
 • Alerjik semptomlar
 • Sinirsel hazımsızlık
 • Hormonal bozukluklar
 • Psikolojik nedenler
 • Aşırı stres
 • Soğuk içecekler
 • Aşırı acı yemek
 • Obezite
 • Alkol tüketimi

Mide ağrısına ne iyi gelir evde çözüm

Mide ağrıları ve şikayetleri sadece hasta kişilerde değil sağlam ve sağlıklı kişlerde de görülebilir bu sebep ile mide yanmaları, hazımsızlık ve sindirim gibi problemlere karşı, midenizi rahatlatacak yöntemleri bilmenizde fayda var.

Yoğurt : Hem hasta hem de sağlıklı kişiler için şifa kaynağıdır. Hazmı kolaylaştırır ve sindirimi hızlandırır, ağrıya ve zehirlenmelere karşı etkilidir. Balık hariç.

Muz : Ara öğünlerde yenen muz mide yanmasına karşı etkilidir. Mide hücre üretimini ve enzimlerini attırır.

Elma : Ara öğünlerde veya yemeklerden sonra hazmı ve sindirimi kolaylaştırır bağırsakları temizler.

Armut : Mide ve sindirim sistemini rahatlatıcı özelliği ile mide ağrılarını hafifletir.

Baklagiller : Bioflavionid maddesi koruyucu özelliği ile, sağlıklı bir mide yapısına katkı sağlar. Özellikle mercimek, fasulye ve bezelyede bioflavionid bulunur.

Kızarmış ekmek : Mide asiti yanmaya neden olur, kızartılmış ekmek midenin salgıladığı fazla asidi kurutarak yanma hissini giderir. 

Karnabahar : Haftada üç sefer az suda haşlanmış karnabahar kürü mide yanmasına ve mide ülserine karşı faydalıdır. Karnabahara tuz ve yağ olarak zeytinyağı kullanın.

Lahana : Çiğ olarak tüketilen lahana ve çiğ lahana suyu mide ağrısına iyi gelir, ayrıca mide hastalıklarının tedavisinde fayda sağlar.

Mide ağrısına ne iyi gelir içecek olarak ne almalıyız

Kudret narı : Mide ülserine karşı çok etkili bir çözümdür. Cam kavanoz içindeki 1 litre zeytinyağına kudred narı doğranır. Şişe güneşte bırakılır, iki hafta sonra sabahları aç karna bir çorba kaşığı içilir ve bir saat sırt üstü istirahat edilir.

Zeytinyağı : Safra salgısını düzenler sindirimi kolaylaştırır ve midenizi korur.

Elma Sirkesi : Şifa kaynağı elma sirkesi yemeklerde ve salatalarda mutlaka kullanılmalıdır. Elma sirkesi mide yanmasına ve mide asidine karşı midenizi korur.

Maden suyu : Mide asitini etkisiz hale getirerek mide ağrısını alır ve hazmı kolaylaştırır.

Bir bardak Süt : Yatmadan evvel bir bardak süt midenizi rahatlatır, midenizin ph dengesini ayrlar, sindirimi rahatlatır, olası bir mide asidi ve diğer salgıların mideye vereceği zararı engeller.

Hindistan cevizi : Bir bardak süt ile karıştırıp içilir, mide bulantısına ve şişkinliğine iyi gelir

Tarçın çayı : Aşırı gazlı ve asitli yiyecek ve içeceklerin tüketilmesine bağlı olarak mide yanması ve mide ağrısı meydan gelir. Tarçın çayı mide asit/baz dengesini ayarlar, reflüye neden olan mide asitini azaltır, hazımsızlığı giderir, sindirim sistemini düzenler.

Elma ve vişne : Taze elma ve vişne suyu mide ağrılarına karşı etkilidir ve bağırsaklarda bulunan parazitleri temizler. Suyu çıkartılmadan kendileride tüketilebilir.

Çiğ patates suyu : Mide yanmasına karşı çok etkilidir, Soyulmuş patates blender katı meyve sıkacağında suyu çıkartılır, su ile karıştırıp içilir.

Mide ağrısına ne iyi gelir bitkisel

Meyan kökü çayı : Çok etkili bir mide koruyucusudur, aşırı mide asitini alır, ayrıca daha bir çok mide hastalıklarına iyi gelir, fakat bir haftadan fazla tüketilmesi zararlı olabilir.

Zencefil çayı : Mide bulantısı ve kusmaya karşı etkilidir, mide ekşimesine karşı faydalıdır, sindirimi destekler.

Karnabahar : Haşlanmış karnabahar, mide asitini alır mideyi asit ve diğer salgıların saldırılarından korur.

Papatya çayı : Kasılan mide kaslarını gevşetir ve hazımsızlığı giderir ve rahatlatıcı özelliği sayesinde kişilerde stresi azaltır.

Keten Tohumu : Şişkinlik ve kabızlık gibi mide ve sindirim sistemi problemlerini çözen keten tohumu, salata ve yoğurt içine ekilerek tüketilebilir.

Kimyon ve limon : Bir su bardağı sıcak suya biraz kimyon eklenir ve beş dakika demlenir limon suyu sıkılır bir günde en fazla iki kez alınabilir. Mide pH seviyesini düzenler, mide ağrılarını dindirir.

Lifli gıdalar : Kuru kayısı, kuru incir, tahıllar gıdalar tüketin, kepekli ekmek ve yulaf kepeği kabızlık nedeni ile meydana gelen mide ağrılarını giderir.

Şiddetli mide ağrısına ne iyi gelir ?

Elbette tıbbi destek almalısınız ve  doktora gitmelisiniz. Şiddetli mide  ağrısının basit bir nedeni olabileceği gibi çok ciddi hastalıkların da habercisi olabilir.

Mide ağrısına ne iyi gelir ilaç olarak ne kullanmalı

Mide ağrısına neden olan bir hastalığınız varsa doktorunuzun vereceğili ilaçları kullanmalısınız. Doktor  dışındaki çözümlerde halk arasında en çok aşağıdaki ilaçlar kullanılıyor. Fakat bu ilaçlarında uzun süre kullanılmasının yan etkileri vardır ve mide hastalıklarının teşhisini geciktirebilir.

Gaviskon şurup : Reflü mide sagılarını ve yemek borusu iltihaplarına karşı, yemeklerden sonra meydana gelen, mide yanması, mide ekşimesi ve hazımsızlık gibi problemlerde etkilidir.

Lansor : Özellikle acı yiyenlerde ve dengesiz beslenenlerde doktor tavsiyesi ile  sabahları aç karnına bir tane lansor faydalı olmaktadır.

Famodin : mide asidini azaltıcı etkisi vardır, özellikle mide rahatsızlığı ve safra kesesi alınan hastalar kullanır. Midenin fazla asit üretmesi ve mide asidinin yemek borusuna geçmesi Gastroösofageal reflü tedavisine yardımcı olur.

Talcid çiğneme tableti : mide asidini azaltır pH dengeler, uzun süre kullanımda yan etkileri oldukça fazladır.

Reni : midesinde reflü olan kişilerde kullanır, böbrek hastaları aşırı kullanımı zararlı olabilir.

Önceki

Doğru ve Sağlıklı pişirmenin en iyi 7 yolu

Doğal Güzellik Sırları Basit ve Tamamen Doğal 10 Güzellik İpucu

Sonraki

Yorum yapın