Nefrobati Nasıl Geçer Tedavisi Nasıldır

Nefropati Nedir Belirtileri Nedenleri ve Tedavisi

0 11

Nefropati Nedir Belirtileri Nedenleri ve Tedavisi

Nefropati, böbrek fonksiyonunun bozulması demektir. Nefropatinin son aşaması böbrek yetmezliği ile sonuçlanır. Nefropati ilerleyici bir hastalık olduğundan mümkün mertebe erken teşhis ve tedavi yapılmalıdır.Uzun süredir şeker hastalığı olan kişilerde nefropatimeydana gelebilir. Bu duruma diyabetik nöropati denir.

Nefropati Nedir?

Nefropati, sonunda böbrek yetmezliğine yol açabilecek böbrek hastalığını veya hasarını belirtmek için kullanılan tıbbi terimdir. Nefropati, böbrek hastalığına atıfta bulunan genel bir terimdir. Nefropatide böbreklerde küçük kan damarlarında hasar oluşur. Bu hasarla böbrekler toksinleri filtreleme yeteneklerini kaybeder ve kandaki aşırı protein birikir.Böbreğin ana vazifesi atıkları süzmek ve vücudun su ve asit-baz dengesini düzenlemektir; bu nedenle, nefropati ölümcül bir durumla bile sonuçlanabilir.

Nefropati ilerleyici bir hastalık olarak kabul edilir; başka bir deyişle, böbrekler zamanla daha az çalışır hale gelir (hastalığın ilerlemesiyle), tedavi edilmezse hastanın durumu daha da kötüleşir.

Nefropati Belirtileri Nelerdir?

  • İştahsızlık
  • Uyku bozuklukları
  • Halsizlik
  • Konsantrasyon güçlüğü

Sık sık mide ağrısı. Nefropatinden mustarip olanlar idrar tutamama, kanlı idrar, ödem, kan basıncı, bulantı, halsizlik, yorgunluk ve idrarda protein değişiklikleri ile birlikte idrar yapmada zorluk yaşayabilir. Bu semptomları uzun süre yaşarsanız, üroloji doktoruna gitmelisiniz.

Nefropati Neden Olur?

Kötü beslenme, diyabet, analjezik ilaç, kemoterapi ve sigara içme gibi birçok şey böbrek hasarına neden olabilir. Bununla birlikte, nefropatinin başlamasının birçok başka nedeni vardır. Nefropati, böbrek fonksiyonlarının kaybına ve bazı durumlarda böbrek yetmezliğine neden olabilir. Genellikle böbrek yetmezliği, böbrek hastalığının son aşamasıdır.

Bazı durumlarda, nefropati doğuştandır ve böbrek fonksiyonuna müdahale eden genetik bir sorundan kaynaklanır

Nefropati, şeker hastalığının çok yaygın bir komplikasyonudur ve yüksek kan şekerinin neden olduğu böbreklerde meydana gelen hasardan kaynaklanır ve yüksek tansiyonu olan kişilerde nefropati de gelişebilir.

Nefropati Nasıl Tedavi Edilir?

Nefropati tedavisi doktorun teşhisi ile başlar. Doktor, böbrekleri incelemek için, fiziki muayene, idrar testi veya böbrek ultrasonu isteyebilir. Böbrek hastalığı teşhisi konulursa, doktor sorunu çözmek için bazı tedaviler uygulayacaktır. Böbrek hastalığı olanlar için genellikle diyet değişikliği önerilmektedir. Böbrek yetmezliği durumunda ise diyaliz veya böbrek nakli gerekebilir.

Diyabetik Nefropati Ne Demektir?

Diyabetik nefropati (diyabetik böbrek hastalığı), şeker hastalığından kaynaklanan böbrek hasarıdır. Diyabet nedeniyle yüksek kan şekeri seviyelerine sahip olmak böbreklerin kanınızı filtreleyen kısmına zarar verebilir. Diyabetik nefropati, böbrek yetmezliğinin en yaygın nedenidir. Nefropati, diyabet hastalarının yüzde 40’ında ortaya çıkan ciddi bir böbrek hastalığıdır

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.