Emziren Annelerde Saç Dökülmesi Neden Olur Nasıl Geçer Uzman Önerisi

Emzirme Döneminde Saç Dökülmesine Ne İyi Gelir Kesin Çözümler

0 52

Emzirme Döneminde Saç Dökülmesine Ne İyi Gelir Kesin Çözümler

Doğum sonrası emzirirken, hamilelik sonrası yüksek östrojen seviyeleri düştüğü için, annelerde saç dökülmesi meydana gelir. Yani emzirirken saç dökülmesinin nedeni doğum sonrası hormonlardaki değişimdir. Bu geçici durum doğum sonrası alopesi olarak da bilinir. Emzirirken saç dökülmesi bebeğiniz 1 yaşına girene kadar yani 1 sene sürebilir. Aşağıda bildireceğimiz yöntemleri uygulayarak emzirirken saç dökülmesini durdurabilirsiniz.

Emzirirken Saç Dökülmesi Neden Olur?

Hamileyken östrojen ve progesteron seviyelerimiz, özellikle ikinci trimesterden yani gebeliğin 4.,5. Ve 6. aylarından itibaren yükselir. Doğum sonrası ise östrojenimiz ve hormonlarımız hamilelik öncesi seviyelere hızlı bir şekilde düşer. Hormonlardaki bu dalgalanma kadınlarda bazı problemlere sebep olur. Bu problemlerden biri de saç dökülmesidir. Emzirmek saç dökülmesi nedeni değildir, hamilelik sonrası hormonal değişim bu durumun nedenidir.

Doğum Sonrası Emzirirken Saç Dökülmesi Nasıl Önlenir?

Saç Dökülmesine İyi Gelen Şampuan Kullanın

Eczanelerde satılan ve saç dökülmesine karşı şampuanlar emzirirken saç dökülmesini durdurmakta çok etkilidir. Bu şampuanları düzenli 2-3 ay kullanarak etkisini görebilirsiniz.

Lavanta Yağı

Lavanta yağının saç dökülmesinin geçmesine yardımcı olabileceğine dair bazı bilimsel çalışmalar mevcuttur. Saç dökülmesini en aza indirmek ve saçlarınızın uzamasını desteklemek için az miktarda lavanta yağı ile saçınıza ve saç derinize masaj yapın. Lavanta yağını kozmetikçilerden ve aktardan temin edebilirsiniz. Günde bir kez küçük bir miktar lavanta yağını avucunuza dökün ve saç derinize sürün.

Kansızlık Tedavisi Olun

Kansızlık emzirirken saç dökülmesinin ana nedenlerinden biridir. Doğumla birlikte kadınlar bir miktar kan kaybederler. Bunun sonucunda emzirirken kansızlık sorunu yaşarlar. Kansızlık saç dökülmesi problemine yol açar. Doktorun vereceği oral solüsyon şeklinde içerek tüketebileceğiniz kan ilaçları kan seviyenizi kısa sürede yükseltecektir.

Sağlıklı Beslenin

Diyetinize çeşitli meyveler, sebzeler ve sağlıklı proteinler dahil etmek, vücudunuzun ihtiyaç duyduğu tüm besinleri karşılamanızı sağlar. Saç sağlığını iyileştirmek ve dökülmesini önlemek için önerilen yiyecekler şunlardır; koyu yapraklı yeşillikler (demir ve C vitamini için), tatlı patates ve havuç (beta karoten için), yumurta (D vitamini için) ve balık (omega-3’ler için ve magnezyum).

Biotin Kullanın

Biotin aynı zamanda H vitamini olarak da bilinir. Sağlıklı saçlar, gözler ve tırnaklar için gerekli bir vitamindir. Biotin, yumurta sarısı, fındık, fasulye, börülce, kepekli tahıllar, karnabahar, muz ve mantar gibi besinlerde bulunur. Eczanelerde satılan 5000 mg olan biotin vitamin haplarını günlük olarak kullanmak da saç dökülmesini önemli ölçüde durduracaktır.

Güzellik Uzmanı Suna Dumankaya’dan Doğum Sonrası Saç Dökülmesini Durduran Formül

Genelde doğum yaptıktan sonraki ilk 80 gün boyunca saçlar dökülür. Bu, hormonlardan kaynaklanan bir geçiş dönemidir. Size öncelikli tavsiyem eğer hâlâ gitmediyseniz mutlaka bir doktora gitmeniz olacaktır. Vitamin kullanmayı ihmal etmeyin. Ayrıca haftada 1 kez 1 bardak sütü içine 1 çay kaşığı toz maya karıştırıp için. Sakın paniğe kapılmayın; saçlarınız bir süre sonra eski sağlığına kavuşacaktır.

Diğer tavsiyem şudur; Öncelikle saçlarınızı beş dakika boyunca bir fırçayla tarayın. Ardından da iki çorba kaşığı saf zeytinyağı, bir çorba kaşığı badem yağı, bir tatlı kaşığı hintyağı, bir çorba kaşığı elma sirkesi ve bir tatlı kaşığı toz mayayı iyice karıştırın. İki kapsül E vitaminini kırıp bu karışımın içine ekleyin. Bu karışımı beş dakikalık bir masaj eşliğinde saçlarınızın diplerine ve uçlarına sürün. Ardından saçlarınızı önce streç filmle ardında da sıcak havluyla sarın. En az dört saat bu şekilde bekledikten sonra yıkanın. Bu formülü haftada iki kez uygulamanızı tavsiye ederim. Sorununuz geçmezse mutlaka bir doktora görünün.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.