Normal Doğumda İç Dikişlerin İyileşme Süresi Nedir

Normal Doğum Dikişleri Ne Zaman Düşer Erir İyileşir

0 34

Normal Doğum Dikişleri Ne Zaman İyileşir

Normal doğum yapan kadınların en merak ettiği suallerden biri de dikişlerim ne zaman düşer, iyileşir sorusudur. Makalemizde bu soruya doktorlar tarafından verilen cevapları okuyabilirsiniz.

Normal Doğum Sonrası Dikişler Ne Zaman Düşer?

  • Dr Eray Memeç normal doğum sonrası dikişlerin alınmayacağını, 15 günde iyileştiğini bildirmektedir.
  • Dr. Ümran Özer normal doğum sonrası dikişlerin düşmesinin 10 güne kadar sürebileceğini, bu sürede düşen dikişlerin alınmasına gerek kalmadığını bildiriyor.
  • Dr. Seval Taşdemir ise dikişlerin en az 3-4 haftada kendiliğinden eridiğini bildiriyor.

Normal Doğum Sonrası Dikişler İle İlgili Doktorlara Sorular ve Cevapları

Sual: Bebeğim 17 gün önce dünyaya geldi. Dikişlerim henüz düşmedi ve o bölge çok ağrıyor. Fakat iltihap olmadı. Otururken, kalkarken zorluk çekiyorum; sağ bacağım biraz sızlıyor. Ne yapmamı önerirsiniz?

CEVAP

Dr. Seval Taşdemir’in cevabı;”Bu dikişler ekseriyetle 3-4 hafta içinde kendi kendine erir. Fakat çok rahatsızsanız doktorunuza gidip kontrollerinizi yaptırmalısınız.”

Sual: Merhaba, normal doğumdan sonra atılan dikişler kaç gün içinde düşer? Kendi kendine düşmüyorsa doktor tarafından mı alınması gerekir? Bilgilendirirseniz sevinirim.

CEVAP

Dr. Ümran Özer’in cevabı;”Bu dikişler takriben 10 günde erir. Dikişlerin alınması gerekmez.”

Sual: Vajinal doğum yaptım. Çok dikiş atıldı. Bugün doğum yapalı 16 gün oldu. Dikişlerim hâlâ düşmüş değil. Üstelik canım çok acıyor. Sizce bunlar ne zaman geçer?

CEVAP

Dr. Fatma Gençtürk’ün cevabı; “Eğer eriyen dikiş materyalleri kullanıldıysa dikişleriniz kısa sürede düşecektir. Ağrı kesici almak iyi gelir fakat hangi ağrı kesiciyi hangi dozda almanız gerektiğine doktorunuz karar vermelidir. Bir de her gün 3-4 kere 5’er dakika soğuk kompres uygulamanızı öneririm. Bu da sizi rahatlatacaktır.”

Sual: Normal doğum yaptım, 18 gün oldu. Dikişlerim makat bölgesinden vajinaya doğru düşüyor fakat biraz kaldı. Bu normal bir durum mu? Hepsinin tamamen düşmesi ne kadar sürer? Hastaneden uzakta oturuyorum, bebeğimi bir yere bırakıp gitme imkânım yok. Bunun için kendi kendime neler yapabilirim?

CEVAP

Dr. Filiz Ak’ın cevabı; “Betadin solüsyondan ilaç kapağıyla bir miktar alıp 1 litre suya koyun. Her gün 3 defa o bölgeyi bu solüsyonla yıkayın ve gazlı bezle kurulayın. İstirahat etmeye de özen gösterin.”

Sual: 3 hafta önce vajinal doğum yaptım ve dikişlerim hâlâ duruyor. Bu normal bir durum mu? Ne zaman düşer?

CEVAP

Dr. Seval Taşdemir’in cevabı; “Hangi dikiş materyalinin kullanıldığı önemlidir. Doktorunuzdan bilgi almalısınız.”

Sual: 25 gün evvel bebeğimi normal doğumla dünyaya getirdim. Bu ikinci doğumum, 7-8 tane dikiş attılar. İlk doğumumda 4 dikiş atmışlardı, 1 hafta içinde kendiliğinden düşmüşlerdi. Bu sefer öyle olmadı ve bazen rahatsızlık hissi oluyor. Ne yapmam gerekir?

CEVAP

Dr. Seval Taşdemir’in cevabı; “Doğum yaptıran doktora danışmalısınız. Kendi kendine erimeyen dikişler kullanıldıysa alınması gerekir. Hangi dikişin kullanıldığını o bilir.”

Sual: 20 gün önce normal doğum yaptım. Dış taraftaki bir dikişim düştü, diğerleri aynı duruyor. Vajina girişinde ağrı var. Sizce bunlar bir sorun teşkil eder mi?

CEVAP

Dr. Volkan Serhat Dede’nin cevabı; “Dikişler 20 gün içinde erimeyebilir, bu normaldir. Biraz ağrı da hissedilebilir. Fakat size doğumu hangi doktor yaptırdıysa onunla da görüşmenizi öneriyorum.”

Sual: Bir akrabam normal doğum yaptı, üzerinden 27 gün geçti. Dikişlerin düşüp düşmediği nasıl anlaşılır? Bir de kanaması devam ediyor, bu bir sorun olduğunu mu gösteriyor? Sebebi nedir?

CEVAP

Dr Mümtaz Yüce’nin cevabı; “Doğum sonrası kanama 40 gün sürer ve normaldir. Yavaş yavaş açık renge döner. Şayet akrabanız taze kan görüyorsa doktora başvurmalıdır. Dikişlerin düşmesi 7-10 gün içinde gerçekleşen bir olaydır. Nitekim düştüğü zaman iplikler görülecektir.”

Not: Bu makalede geçen doktorlara sorulan soru ve cevaplar doktorsitesi web sitesinden alınmıştır.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.