Omurga Kayması Nasıl Düzelir Tedavisi Ameliyatı

Spondilolistezis Nedir Belirtileri Nedenleri Tedavisi Ameliyatı

0 4.149

Spondilolistezis Nedir

Spondilolistezis omurga kaymasının tıbbi adıdır. Spondilolistezis omurgadaki bir kemiğin kendi pozisyonundan ileri ya da geriye doğru kaymasıdır. Bu durum genelde belde olur fakat orta sırttan üst sırta veya enseye kadar olan bölgede de görülebilir.

Spondilolistezis Belirtileri Nelerdir?

Bazı kişiler neredeyse sürekli olarak ağrı hissederken bazıları spondilolistezisin belirtileri yaşamazlar. Belirtiler kaymanın derecesine göre değişir;

 • Yürümede veya koşmada zorluk
 • Belde veya kalçada ağrı
 • Sırttan aşağı doğru bir ya da her iki bacağa giden ağrı
 • Bir ya da her iki bacakta güçsüzlük
 • Bel ve bacaklarda hareket veya eğilme ile kötüleşmiş ağrı
 • Dizardı kirişinin sıkılaşması
 • Omurga eğrisinin artması, lordoz olarak bilinir.
 • Belde yürürken veya ayakta dururken kötüleşen fakat otururken veya yatarken azalan ağrı
 • Kalça veya baldırlara yayılan ağrı, uyuşukluk veya karıncalanma
 • Omurgada sertlik veya yumuşaklık
 • Dizardı kaslarının gerilmesi
 • Bacaklarda güçsüzlük

Spondilolistezisin Nedenleri

Spondilolistezisin birçok neden vardır. Omur doğuştan kusurlu olabilir veya travma veya stres kırığından dolayı kırılabilir. Ek olarak omur, enfeksiyondan veya hastalıktan dolayı da kırılabilir. Genel olarak bu bozukluk çocuklarda ve jimnastik gibi sporlarla uğraşan gençlerde görülür.

Spondilolistezis Nasıl Teşhis Edilir?

Spondilolistezis kendiliğinden teşhis edilmesinde zor olabilir çünkü genelde herhangi bir belirtiye yol açmaz. Bu durumda röntgen çektirmek durumu teşhis etmek için en iyi yoldur. Röntgen, herhangi bir omurun yerinden kayıp kaymadığını veya kırılıp kırılmadığını gösterir. Röntgen sırasında doktorun herhangi bir kayma olup olmadığını görmesi için yandan görünüm alması gerekebilir, bu nedenle hasta yan durur. Ek olarak doktor disk kaymasından şüpheleniyorsa fiziksel test uygulayabilir.

Spondilolistezis Nasıl Tedavi Edilir?

Çoğu durumda spondilolistezis teşhisi konulan kişiler ameliyata gerek duymazlar. İyileşmeyi desteklemek için dinlenme, ibuprofen gibi anti-inflamatuar ilaçlar, güçlendirme ve fiziksel tedavi yeterlidir.

Fakat gittikçe kötüleşen veya omurgadaki sinirlere zarar veren yüksek derecede disk kayması olan hastalar için ameliyat gerekli olabilir.

Spondilolistezisin tipine bağlı olarak hastalar için çeşitli ameliyat seçenekleri vardır. En yaygın ameliyat türü, hareketi veya daha fazla kaymayı önlemek için etkilenen iki omuru birbiriyle kaynaştırmak için füzyondur.

Sıcak veya soğuk terapi

Sıcak veya buz kompresleri yardımcı olabilir. Sıcaklık kan damarların boyutunu artırarak etkili alana kan akışını destekleyebilir. Bu nedenle omurganıza daha fazla oksijen ve besin uygulanır ve sorunlar daha hızlı giderilir. Buz da kan damarlarının boyutunu azaltarak inflamasyonu ve ağrıyı azaltır. Bunun için sıcak su torbasını kullanabilirsiniz. Yahut buzluktan bu küplerini çıkarıp temiz bir beze sarıp sorunlu bölgeye tutabilirsiniz.

Fiziksel tedavi

Stabilizasyon egzersizleri tedavinin temelidir. Bu egzersizler omurga kemiğinin hareketini azaltarak karın ve/veya sırt kaslarını güçlendirir. Çoğu zaman stabilizasyon egzersizleriyle birlikte 8-12 hafta boyunca günlük sıkı tedavi, klinik gelişimi sağlayabilmek için gereklidir.

Ameliyat

Eğer omur kaymaya devam ederse veya ağrı tedaviyle geçmezse ve günlük aktivitelere engel olmaya başlıyorsa ameliyat gerekli olabilir. Spondilolistezis ameliyatının temel amaçları tahriş olan bir sinirle ilgili olan ağrıdan kurtarmak, omurun yerinden kayan omuru dengelemek ve kişinin iş yapma yetisini artırmak.

Spondilolistezis Önlenebilir mi?

Spondilolistezis önlenememesine rağmen kayma riskini azaltabileceğiniz önlemler bulunmaktadır:

 • Belinizi incitmeyecek aktivite ve sporları seçin.
 • Sağlıklı kilonuzu koruyun. Fazla kilolar belinizde fazla stres yapar.
 • Kemiklerinizi iyi beslenmiş ve güçlü tutmak için iyi dengelenmiş öğünler yiyin.
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.