Anne Sütü Yüze Sürülür mü Anne Sütünü Yüzüme Sürdüm

Anne Sütünün Cilde Faydaları Anne Sütü Maskesi Tarifi

0 4.807

Anne Sütünün Yüze Faydaları Cilde Sivilcelere İyi Gelir mi, Bebeğin Yüzünü Anne Sütü İle Silmek Ne İşe Yarar?

Anne sütü yalnızca bebek için değil, cilt için de çok faydalı bir maddedir; Cildi nemlendirip kuruluğu giderir, sivilceleri geçirir, egzamaya şifadır, gözaltı şişliklerini indirir, sivilceleri kurutur… İşte anne sütünün cilde faydaları;

Anne Sütünün Yüze Faydaları

Sivilceleri Geçirir, Kurutur

Bilim insanları anne sütündeki bir bileşen olan lorik asidin antibakteriyal, akne karşıtı özelliklere sahip olduğunu keşfetmiştir. Sivilce olan bölgeye anne sütü (veya anne sütü ve hindistan cevizi yağı karışımı) sürerek kurumasını beklemek akneleri temizlemeye yardımcı olabilir.

Anne Sütü İle Yüz Maskesi

Anne sütü ile bentonite kille yapılan yüz maskesini deneyebilirsiniz. Bentonite kili internetten veya eczanelerden temin edebilirsiniz. Anne sütü ile kili, yoğun fakat yayılabilir bir macun edinene kadar karıştırın. Macunu yüzünüze uygulayıp kurumasını bekleyin. Maske kuruduğunda 10-15 dakika yüzünüzde bekletip yıkayın. Bu maskeyi ciltteki pürüzlerden kurtulmak ve tahriş olmuş cildi sakinleştirmeye yardımcı olmak için haftada 1-2 kez yapabilirsiniz.

Göğüs Ucu Yaralarını Tedavi Eder

Göğüs ucu yaraları kadınlar arasında yaygın bir şikayettir. Kadınların neredeyse 3/2’si hayatları boyunca bundan muzdarip olurlar. Bebeklerini emziren annelerde yaygındır – bu kadınların %80’i göğüs ucu ağrısı ve yarası problemi yaşarlar. Eğer sütünüzü yara üzerine uygularsanız, ağrıyı rahatlatmaya, enfeksiyonu önlemeye ve iyileşmeye katkı sağlamaya yardımcı olabilir.

Anne sütü hem antibakteriyal hem de iyileştirici özellikleriyle göğüs ucu yaralarını da tedavi eder.

  • Emzirmeden önce göğüs ucuna birkaç damla anne sütü uygulayın.
  • Emzirdikten sonra biraz daha süt uygulayın.
  • Tamamen kurumasını bekleyin.
  • Aynısını diğer göğüs ucu için tekrarlayın.
  • Bu kürü acısı dinene kadar günde birkaç kez uygulayın.

Cilde Peeling Uygular

Anne sütünüzü yoğun bir macun haline getirmek için limon suyu ve toz şeker ile karıştırın ve bunu yüzünüze ve dekolte bölgenize sürün. 10-15 dk sonra yıkayın. Haftada iki kez yapın.

Siğilleri Geçirebilir

Anne sütünde bulunan vitamin ve mineraller ciltteki siğillerin kuruyup dökülmesine yardımcı olabilir. Anne sütünü siğil üzerine sürerseniz siğil kuruyacak ve düşecektir.

Bebeklerde Pişiği Geçirir

Enfeksiyonla savaşmaya ve cildi yatıştırmaya yardımcı olan anne sütü pişiği geçirmenin en iyi ve en ucuz yoludur. Ayrıca, anne sütünde durumu kötüleştirebilen hiçbir alerjik reaksiyon riski yoktur.

Anne sütü harika iyileştirici özelliklere sahiptir. Basitçe bebeğinize yeni bez bağlamadan önce anne sütünü döküntüler üzerine uygulayın ve kurumasını bekleyin. Şiddetine bağlı olarak sonuçlar birkaç gün içerisinde görülecektir.

Yaraların Geçmesine Yardımcı Olur

Anne sütü kesikler, yanmalar ve yaraların iyileşmesinde ve enfekte hale gelmelerinin önlenmesinde yardımcıdır. Anne sütü doğal nemlendirici özellikleriyle iyileşme sürecini hızlandırır. Etkilenen alanı önce temiz suyla yıkayın. Daha sonra döküntüler üzerine anne sütü sürün ve tamamen kurumasını bekleyin.

Egzamaya Şifadır

Bebeğiniz egzamadan muzdaripse, anne sütü egzamadan kurtulmak için kullanılabilir. Antiseptik, antimikrobiyal ve sakinleştirici gücüyle etki eder. Oda sıcaklığındaki sütü etkilenen alanlara sürün. Bebekler egzama gelişmesine neden olabilen, kolaylıkla kuruyabilen hassas ciltlere sahiptir. Bu özellikleriyle anne sütü bebeğinizin egzamasını yok edebilir.

Bebeklerde Sivilceyi Geçirir

Yeni doğanlarda doğumdan hemen sonra veya birkaç hafta sonra akne oluşabilir. Bunlar genellikle kendiliğinden geçerler ancak anne sütü sivilcelerin yok olmalarına ve bebeğinizin hassas cildinin kendini toparlamasına yardımcı olabilir. Bir pamuğu anne sütüyle ıslatın ve nazikçe bebeğinizin yüzüne, bebeğinizde sivilce olan yerlere sürün. Sütteki doğal içerikler cildi temizlemeye yardımcı olabilir.

Doğal Yüz Makyaj Çıkarıcınız Olabilir

Eğer iyi bir makyaj temizleyici arıyorsanız, hemen mağazaya koşmayın. Anne sütü gözeneklerinizi tıkamadan makyajınızı nazikçe temizleyebilir. Antibakteriyal özellikleriyle hem makyajınızı temizler hem de cildinizi temiz tutar. Bir pamuğa biraz anne sütü dökebilir ve makyajınızı silmek için kullanabilirsiniz.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.