Orjinal Kehribar Tesbih Nasıl Anlaşılır En Kolay Yöntemler

Gerçek Orjinal Kehribar Nasıl Anlaşılır Kehribar Yanar mı

0 17

Kehribar Nedir Orjinal Kehribar Tesbih Nasıl Anlaşılır?

Çam reçinesinden oluşan kehribar taşı tamamıyla doğal bir taştır. Çam ağaçlarındaki reçine, zaman içinde taşlaşır ve bunun sonucunda kehribar meydana gelir. Bu taşın diğer bir ismi amber taşıdır. Kehribar taşının farklı çeşitleri mevcuttur. Çok kaliteli ve parlak bir görüntüsü olan kehribar taşı, bu görünümünü doğal olarak kazanmaktadır. Bundan dolayı kimyasal işlemlerden geçirilmesine ihtiyaç yoktur. Kehribar taşının faydalı olduğu belirtilmekte ve pek çok derde deva olduğu ifade edilmektedir. Şifa vesilesi olarak görülen bu taş, insan sağlığını pozitif yönde etkilemektedir.

Kehribar taşının kıymeti çok büyüktür. Fakat sahtesinin de yapıldığı bir gerçektir. Hakiki kehribar taşı yakılınca çevreye çam kokusu yayılır. Çünkü belirttiğimiz gibi kehribar taşının temel maddesi, kozalaklı çam ağaçlarında bulunan reçinelerdir.

Gerçek Kehribar, Kehribar Tespih Nasıl Anlaşılır?

Sanayi alanında her geçen gün yeni gelişmeler yaşanmaktadır. Ne yazık ki ilerleyen teknolojiyi kötüye kullananlar da olmaktadır ve bu zararlı uygulamalara kehribar taşının üretiminde de rastlanmaktadır. Sahte kehribar taşlarının imal edilmesiyle beraber insanlar da şüpheye düşmüş ve gerçek kehribar taşı nasıl anlaşılır? diye merak etmeye başlamışlardır. Bunu yapmak için kullanılabilecek bazı yöntemler bulunmaktadır. Tuzlu su ile test etmek bunlardan biridir. Orta büyüklükte bir bardağa ağzına kadar su eklenir ve içerisine 7 çay kaşığı tuz ilave edilir. İyice karıştırılıp tuzun tam olarak erimesi sağlanır. Kehribar boncuklu tespih bu suya koyulur. Şayet tespih yapımında kullanılan kehribar taşı orjinal ise, suyun içinde yüzecektir. Takı dibe çökerse bu durum sahte kehribar boncuklarının kullanıldığını gösterir.

Görsellik testi de sahte ve gerçek kehribar taşını ayırt etmenin bir diğer pratik yoludur. Bu uygulamanın amacı kehribar taşında görsel bir kusur olup olmadığını anlamaktır. Gerçek kehribar taşının içerisinde hava kabarcıkları ve çatlaklar olmaz. Kehribara dokunduğunuzda öteki taşlardan farklı olduğunu hissedersiniz çünkü daha sıcak bir dokusu vardır. Öte yandan kehribar hafif ve şeffaf yapıda bir taştır.

Orjinal kehribar sert değildir. Bu yüzden sert bir cisim kullanırsanız hemen delebilir ya da çizebilirsiniz. Fakat böyle yapmak kehribarın tahrip olmasına yol açacağından önerilmez.

Kehribar taşı elektrostatik bir maddedir. Baltık Kehribarı bir bez yardımıyla ovalarsanız elektrik yüklemiş olursunuz. İyice ovalandığında bir çeşit mıknatıs gibi olur ve kağıt parçalarına yaklaştırırsanız onları kendine doğru çeker.

Hakiki Baltık Kehribar kokusunun nasıl olduğunu biliyorsanız, koku testine de tabi tutabilirsiniz. Kehribarınızı ısıttığınız takdirde etrafa eskimiş reçine kokusu yayılacaktır. Fakat hatalı bir değerlendirme yapmamak için dikkatli olmanız lazımdır. Zira bazı reçineler kehribar olmadığı halde yandığı zaman güzel bir koku ortaya çıkabilmektedir. Bu konuda profesyonelleşmiş insanlar gerçek baltık Kehribar kokusunu hemen ayırabilmektedir.

En güçlü kanıt ise, kehribarın orijinal olduğunu gösteren sertifika belgesidir. Her şeyden önce bu sertifikanın olup olmadığını kontrol etmeniz gerekir.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.