Osteosarkom Ölümcül Müdür Radyoloji Kemoterapi Tedavisi

Osteosarkom Nedir Belirtileri Nedenleri Tedavisi Yaşam Süresi

0 2.873

Osteosarkom Kemik Kanseri Nedir?

Osteosarkom bir tür kemik kanseridir. Kemik kanserinin en yaygın türü osteosarkom genellikle bacak veya kollar gibi uzun kemiklerde başlar ancak herhangi bir kemikte de meydana gelebilir. Osteosarkom tedavisi –kemoterapi ve ameliyat ile tümörün çıkarılması— bu kanser diğer dokulara yayılmadan önce, osteosarkom kanseri, erken aşamalarda teşhis edildiğinde genellikle başarılıdır. Hasta eski sağlığına geri dönebilir. Osteosarkom çoğunlukla ergenlik öncesini ve ergenleri etkiler; teşhiste ortalama yaş 15’dir.

Osteosarkom Belirtileri Nelerdir?

Ostojenik sarkom olarak da adlandırılan osteosarkom genellikle çocuklarda ve ergenlerde görülen en yaygın kemik kanseri türüdür. Yetişkinleri de etkileyebilir ancak ergenlikteki erkekler bu kansere yakalanmaya daha yatkındır. Genellikle diz yakınındaki bacak kemiğinde veya omuz yanında üst kol kemiğinde başlar. Osteosarkom başta akciğerler ve diğer kemikler olmak üzere vücudun diğer bölgelerine yayılabilir.

En yaygın osteosarkom belirtileri şunlardır:

 • Kemik ağrısı veya hassasiyeti
 • Kemiklerin etrafında veya kemik uçlarında şişme veya öbekler
 • Deriden hissedilebilen kütle(tümör)
 • Tümörün olduğu tarafta şişme ve kızarıklık
 • Kaldırmayla artan ağrı (eğer kolu etkiliyorsa)
 • Topallama (eğer bacağı etkiliyorsa)
 • Kısıtlı hareket (eğer eklemi etkilerse)
 • Kırılan kemik (bazen basit bir hareketten sonra) 

Osteosarkom Nedenleri

Osteosarkom sebepleri bilinmemektedir ancak bazı bilinen risk faktörleri vardır, bunlar:

Hızlı kemik büyümesi: Osteosarkom riski çocuğun büyüme döneminde artabilir. Bu durum çocuğunuzun genetik kodu veya DNA’sından kaynaklanır. Kemik büyütme hücreleri osteosarkom tümörünü yanlışlıkla oluşturur.  Gelişim zamanında olan ergenlerin osteosarkoma yakalanma riski fazladır, yaşıtlarından daha uzun çocuklar da risk altında olabilir.

Radyasyona maruz kalmak: Osteosarkom kanseri başka tür bir kanserin tedavisinden dolayı radyasona maruz kalmaktan da ortaya çıkabilir. Ortaya çıkması birkaç yıl veya uzun yıllar alabilir. Kişi geçmişte radyasyon tedavisine maruz kaldıysa, osteosarkom geliştirme riski yüksek olabilir.

Genetik faktörler: Osteosarkom genç insanlarda karşılaşılan birçok nadir kanser türünden biridir. Doktorlar osteosarkom kanserine yakalanma riskinin genetik olabileceğini düşünüyor.

Bloom sendromu, Li-Fraumeni sendromu, Rothmund-Thomson sendromu, Diamond-Blackfan anemi ve Paget hastalığı gibi bazı kalıtsal veya genetik durumlar da bu kansere yakalanma riskini artırmaktadır.

Osteosarkom Teşhisi

Teşhisin ilk basamağını fiziksel muayene, sağlık geçmişinin kontrolü ve laboratuvar testleri oluşturur.

Doktor kanserin yerini ve yayılıp yayılmadığını öğrenmek için şu görüntüleme testlerinin bir veya birden fazlasını isteyebilir:

 • Röntgen
 • Bilgisayarlı tomografi (CT)
 • Manyetik rezonan görüntüleme (MRI)
 • Pozitron emisyon tomografisi (PET)
 • Kemik taraması
 • Biyopsi:

Doktor laboratuvar testi için tümörden doku örneği almayı önerebilir. Test, hücrenin kanserli olup olmadığını ve eğer öyleyse kanserin türünü gösterebilir. Aynı zamanda kanserin derecesini de ortaya çıkarır.

Osteosarkom Nasıl Tedavi Edilir?

Osteosarkom kemoterapi, ameliyat ve/veya radyasyon birleşimi ile tedavi edilir. Kemoterapi için, çocuğunuza ana tümörü ve vücudunuzun diğer bölgelerine yayılmış tümörü öldüren ilaçlar verilecektir. Bu tedaviye genellikle tümörü küçültmek veya yok etmek için ameliyattan önce başlanır.

Ameliyat tümörü yok etmek için gerçekleştirilir. Bu tip kansere sahip olan neredeyse herkes ameliyat geçirebilir. Ameliyatta, tümör büyüdüğü kemik alanıyla birlikte alınır. Daha sonra doktor alınan kemiği yeniden yerleştirir, rehabilitasyondan sonra eklemler normal çalışacaktır. Bazı vakalarda, tümörü yok etmek için en iyi yol olduğundan doktor ampütasyon (eklemli organın alınması) önerebilir.

Ameliyattan sonra doktor daha fazla kemoterapi ve/veya radyasyon terapi önerebilir. Kemoterapi ve radyasyon vücutta kalan kanser hücrelerini öldürmeye yardım eder.

Osteosarkom Yaşam Süresi Ne Kadardır?

Bugün, osteosarkomu olan 4 kişiden 3’ü kanser vücudun diğer kısımlarına yayılmamışsa tedavi edilebilmektedir. Ameliyatla tedavi edilen neredeyse herkeste kol veya bacak iyi çalışmaktadır. Yerleşmiş osteosarkomu olan kişiler için 5 yıllık yaşam oranı %60 ila %80’dir.

Eğer osteosarkom ilk bulunduğunda açık bir şekilde çoktan yayılmışsa 5 yıllık yaşam süresi %15 ila%30’dur. Eğer kanser sadece akciğerlere yayılmışsa veya tümörler ameliyat ile alınabiliyorsa yaşam süresi %40’a yakındır.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.